RU

Інтерв'ю | Олексій Резніков: Думав, Росія влаштує демарш через переселенців. Ні. Є діалог

Інтерв'ю | Олексій Резніков: Думав, Росія влаштує демарш через переселенців. Ні. Є діалог - Фото
Олексій Резніков (фото - прес-служба КМДА)
09.06.2020, 18:55

Олексій Резніков про відбір представників ОРДЛО від України та реакцію Росії

Уже відсьогодні в рамках мінської тристоронньої контактної групи Україну представляє чотири вимушених переселенця з Донбасу: журналіст Сергій Гармаш, блогер Денис Казанський, лікар-травматолог Костянтин Лібстер і юрист, голова ГО "Луганське земляцтво" Вадим Горан. LIGA.net "по гарячих слідах" поспілкувалася з першим заступником глави української делегації в ТКГ  Олексієм Резніковим, який розповів, як проходив відбір, хто ще має з'явитися серед представників ОРДЛО від України та як Росія відреагувала на ініціативу Банкової.

- Сьогодні стало відомо про чотирьох представників ОРДЛО від української делегації у ТКГ. Скільки в цілому було відібрано людей?

- Я вам точну відповідь на це питання зараз не дам. У цілому я проговорив людей 60. І від початку у мене була думка, щоб усього було десять людей.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Якщо уважно читати мінські угоди, то в пунктах 9, 11 і 12 сказано про необхідність проведення консультацій, обговорення та узгодження законів про особливості місцевого самоврядування, про особливості виборів, децентралізації і таке інше. За великим рахунком цим займається тільки політична група, куди й потрібні, в першу чергу, представники.

Тому на сьогодні перші чотири фронтмена вже офіційно задекларовані. Нотою українського МЗС вони представлені ОБСЄ і МЗС РФ. Також повідомлення про втрату чинності отримав координатор робочої групи з політичних питань у ТКГ П'єр Морель. І зараз уже йде засідання, вони безпосередньо спілкуються (інтерв'ю записувалося близько 11:00 9 червня - ред.) в режимі відеоконференції. Україну представляє Андрій Костін, йому допомагає Олександр Мережко (Костін і Мережко - нардепи від Слуги народу і члени української делегації в ТКГ - ред.). Я не втручаюся, я за кадром.

Росія відреагувала несподівано м'якше, ніж я припускав. Я думав буде демарш, але ні. Йде діалог


За ситуацією  і за тим, як буде змінюватися порядок денний на наступних засіданнях, є ще кандидати із спеціалізації. Якщо це буде питання амністії, то, напевно, це будуть юристи, які спеціалізуються в кримінальному праві. Якщо йтиметься про модальність виборів, то це будуть юристи і фахівці, пов'язані з роботою у виборчкомах і мають досвід виборів. Із гуманітарних питань запрошуватимемо, в першу чергу, правозахисників.

- Тобто, зараз представлені тільки чотири людини, а інші кандидати будуть представлені за необхідності?

- Так. Ці чотири кандидати були представлені в Офісі президента. Президент про них знає і схвалив.

- Хто ще на черзі?

- Сьогодні всі чотири групи засідають, представники Донбасу у нас тільки в політичній групі задіяні. Завтра вони ж продовжать участь у ТКГ поруч зі мною.

Читайте також: Рєзніков про деокупацію: 12 сценаріїв - від дуже негативних до дуже позитивних

- Ви зможете зараз назвати якісь інші прізвища?

- Ні. При всій цікавості журналістів їм почнуть ставити запитання, тому є психологічне питання. До того ж є тактичні кроки, які не потрібно заздалегідь видавати нашим візаві з того боку.

- Чи є вже реакція Росії на перших чотирьох представників?

- Так. Несподівано м'якша, ніж я припускав. Я думав буде демарш, але ні. Йде діалог. Координатор оголосив про те, що у нас є гості. Костін дав кожному слово, вони представилися і зараз йде вже живе спілкування.

Посилаючись на технічну проблему, росіяни затримали включення на 30 хвилин. Вони ніколи не затримувалися. Я думаю, що це був момент внутрішніх консультацій, що з цим робити


- Тобто, ніякого ультиматуму Росія не ставила?

- Ні. Я був до цього готовий, але цього не сталося. Є нюанс: посилаючись на технічну проблему росіяни затримали включення на 30 хвилин. Вони ніколи не затримувалися. Я думаю, що це був момент внутрішніх консультацій, що з цим робити. Тому що ми повідомили їх про це тільки сьогодні вранці.

- Як відбувався відбір, і хто ним займався?

- Спочатку була велика дилема. Коли я увійшов у мінський процес і став читати документи, то зіткнувся з пунктами 9, 11 і 12. Я задавав собі питання: хто ці люди? Протягом п'яти з гаком років це були представники окупаційних режимів.

Але оскільки в тексті так не сказано, я почав ставити це питання ОБСЄ. Вони хмикали і пожимали плечима. Я питаю: як сюди потрапляють представники ОРДЛО, які на сьогодні непідконтрольні Україні? Вони кажуть: ми їх запрошуємо. Тобто, вони запрошені, добре. Тоді я привезу своїх. Мені кажуть, що ви маєте право привозити їх як експертів. Я кажу: чому експертів? Я хочу, щоб їх теж запрошували.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

Ми стали думати, хто ж може бути повноважними справжніми представниками. Перше, що спадає на думку: вибрані на легітимних виборах 2010 року депутати місцевих рад або мери. Юридична легітимність була б точно. При цьому її б і західники прийняли. Але суспільна легітимність могла б залишитися під сумнівом, тому що не кожен депутат Донецької або Луганської міськради сьогодні сприймається як той, хто має право говорити від імені вільного демократичного Донбасу.

- І що ви вибрали?

-Довелося прийняти рішення на користь суспільної легітимності. Ми прийшли до того, що це повинні бути представники громадянського суспільства різних професій: журналісти, священики, юристи, спортсмени, правозахисники.

Поступово я став підбиратися до цікавих кандидатур, стежити, хто як публічно поводить себе відносно  війни на Донбасі. Ми наводили довідки і люди навіть не знали, що ми їх вивчаємо. Безумовно, мені допомагала СБУ.

На співбесіді мене питали, чи буде дипломатичний статус або спецпаспорт. Але це не подарунок і пошук пряників означає, що такій людині буде важко


В результаті з'явився шорт-лист із 60 осіб, з якими велися бесіди в режимі відеозв'язку. Мені було важливо, не тільки як відповідають на мої запитання, а які питання задають мені. Наприклад, звучали питання "А чи буде дипломатичний статус?", "А чи буде спецпаспорт?" Але це не подарунок і пошук тут пряників означає, що такій людині буде важко.

Дізнавалися, чи є родичі там. Тому що поява в цьому процесі ставить під ризик близьких родичів, яких можуть взяти в заручники. Питали, чи були вони членами політичних партій. Прагнули знайти безпартійних.

Я зустрічався з мерами і депутатами міськрад, обраними в 2010 році. Багато людей погодилися, хтось пішов думати, хтось відмовився через те, що не зможе дивитися людям в очі там.

Дуже важкі розмови були з вісьмома колишніми полоненими. Є кілька кандидатів, які поки розмірковують. Але я б дуже мріяв, щоб вони погодилися працювати в гуманітарній групі.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

- Дуже активно в ЗМІ обговорювалася кандидатура Олександра Лук'янченка - обраного в 2010 році мера Донецька. Ви йому пропонували?

- Так, я з ним особисто зустрічався. Я не зробив прямої пропозиції. Мені було цікаво послухати його позицію. І якби я зробив пропозицію, то він міг би погодитися. Але прямої пропозиції я не робив.

- Ви ще згадували про священиків. Чи будуть вони серед представників ОРДЛО від України?

- Так, в шорт-листі є. Але є складність із конфесійним питанням. Я б хотів, щоб було як мінімум п'ять базових конфесій. Є мусульманське співтовариство, є католицьке, є ПЦУ й УПЦ, є ще іудеї. До того ж 60 000 вірмен живе сьогодні в Донецькій області, а у християн є свій вірменський Каталікос (першоієрарх Вірменської Апостольської церкви - ред.).

Спілкувався з Бубкою, але статус члена МОК не дозволяє займатися політикою. З Ахметовим не говорив


Тому в мене завдання нікого не образити. Якщо ми дамо двох, троє образяться. Так що така опція є, але поки етап переговорів не передбачає залучення священнослужителів.

- Кому з відомих особистостей ви пропонували стати представником? У ЗМІ звучали прізвища Сергія Бубки та Ріната Ахметова.

- З Бубкою я особисто розмовляв по телефону. Він підтвердив свою готовність допомагати встановленню миру на Донбасі, але його статус члена Міжнародного олімпійського комітету не припускав участі в будь-яких політичних процесах. Він порушить присягу члена МОК. Але Бубка рекомендував мені двох шикарних олімпійців із Луганської області, які у мене теж у шорт-листі. Я думаю, вони з'являться трохи пізніше.

- А Ахметов?

- На цю тему з Ахметовим я не спілкувався. Наскільки мені відомо, хтось інший теж не говорив.

- Чи є у вас якісь дедлайни? Скільки потрібно часу, щоб зрозуміти, що і ця ідея прогоріла?

- Ця ідея точно не прогоріла, тому що це ідея нашої тактики. Вона веде нас туди, куди ми хочемо прийти.

- Це куди?

- До досягнення нашої мети.

- Ок, зараз ми представили чотирьох представників, потім ще чотирьох. Але глобально позиція Росії щодо Донбасу від цього не змінюється.

- Ми робимо те, що ми вважаємо правильним і потрібним для виконання мінських угод. Цього від нас чекають наші міжнародні партнери. Україна демонструє публічним чином схильність до виконання мінських угод, навіть якщо нам не подобається їхній текст. Якщо він не буде виконаний - значить це вина Російської Федерації.

Читайте також: Українська делегація показала ОБСЄ російські паспорти ватажків бойовиків: фото

Читайте матеріал російською: Интервью | Алексей Резников: Думал, Россия устроит демарш из-за переселенцев. Но нет. Идет диалог

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини