RU

"Хаос складно оцінити". Півроку Зеленського: що президенту вдалося, а де він провалився

21.11.2019, 09:26
Володимир Зеленський (Фото: Сергій Долженко/ЕРА)

Війна, перезавантаження влади, боротьба з корупцією і кадрова політика: з чим президент впорався, а з чим не дуже за перші шість місяців на посаді

Шість місяців тому Володимир Зеленський після приголомшливої ​​перемоги на виборах вступив на посаду президента України. Що йому вдалося за цей час, а в чому він провалився, і як це відбилося на його президентському рейтингу: LIGA.net запитала у політичних експертів.

Михайло Мінаков, політичний філософ, старший науковий співробітник Інституту Кеннана

Головне досягнення президента Зеленського - це оптимізм. Це рідкісний випадок у Східній Європі. Але в цьому успіху є і зародок майбутньої біди: ніхто не може підтримувати настільки сильні невиправдані емоції довго. Скоро - фрустрація, рівна нинішньому оптимізму.

Війна і мир. Тут президент Зеленський зміг відновити переговори, провести перший обмін полоненими, підготувати ще більший обмін (читайте тут). Розведення військ готує грунт для системи зниження шкоди від військових дій в зоні ООС. Йде підготовка до повноцінних переговорів, що збільшує шанс на реінтеграцію Донбасу в Україні. Але ризики, що плани реінтеграції завершаться на півдорозі - за абхазьким варіантом, ростуть. І Крим винесено за рамки переговорів.

Читайте також: "Особливий статус Донбасу потрібно прийняти до Нового року". Інтерв'ю Разумкова - за хвилину

Нарешті, антикорупційна система запрацювала при Зеленському. Корупціонери часів Януковича і Порошенка потроху потрапляють під слідство. Злочини на Майдані теж, як обіцяють, отримали шанс на судовий розгляд. І, нарешті, власні корупціонери Зеленського (співробітники ОП) теж опинилися під слідством. При цьому ухил до покарання у боротьбі з корупцією для мене очевидний. Хоча належне держуправління (good governance) залишається на маргінесі уваги управляючої групи. Такий ось баланс.

Читайте також: Між свободою і в'язницею. Що чекає Петра Порошенка

Кадрова політика? Хаос складно оцінити. Думаю, президент частково вже сам поставив оцінку своїй кадровій політиці, відклавши плани щодо дострокових місцевих виборів. А незабаром ми побачимо і деякі відставки. Які покажуть, чи здатний президент вчитися на своїх помилках.

Володимир Воля, політичний експерт УІАМП

Зеленський ще на старті зробив три стратегічні помилки. Перші дві - це призначення Андрія Богдана головою своєї команди ще до інавгурації і маніпуляції зі статусом АП для того, щоб легітимізувати це призначення. Складається враження, зокрема і після його публічних виступів, що президент мислить виключно тактично, а вибудовувати стратегію передав Богдану. А це вищий рівень керівництва.

Третя помилка: було поспішним емоційним рішенням оголошувати дострокові вибори до Ради. У поспіху йому не вдалося сформувати нормальну команду, не вдалося самому навчитися грати в цю політику і підвищити свій рівень. У підсумку так, владу вони взяли, але отримали в парламенті низький рівень компетентності і кілька маніпуляторів на кшталт Дубінського. Це строката клаптева фракція, яку абсолютно прогнозовано скандали розривають на шматки.

А далі ми побачили, що спроби продовжити наступ на місцеві вибори захлинулися.

Звичайно, з новою Верховною Радою пов'язані і деякі позитивні моменти для Зеленського. При всіх мінусах дострокових виборів - відбулося перезавантаження влади, отриманий великий мандат на ухвалення законів. Зняли недоторканність, провели перезапуск Вищого антикорупційного суду, проголосували за судову реформу, зробили крок до впровадження ринку землі - все це теж в плюс.

Що стосується міжнародної політики - активність висока. Були візити до Польщі, Туреччини, ООН, розмови з Макроном і Меркель. Але відчутних практичних результатів цих візитів я не бачу. Що стосується США, добре, що в команді Зеленського вирішили не коментувати (більше, ніж вже зроблено) внутрішні американські бої і Трампа. Безумовно, тут Україна виявилася заручницею чужої ситуації.

Читайте також: Зеленський VS Путін. Навіщо Україні зустріч у Парижі. Розбір LIGA.net

Якщо говорити про тему Донбасу, то нам так і не показали більш-менш тверду концептуальну стратегію. Не виключаю, що нормандський саміт стане тією точкою на політичному шляху Володимира Зеленського, де зруйнується міф про те, що він може зробити прорив в регулюванні на Донбасі. І це буде певним рубіконом для президента і його рейтингу.

Ірина Бекешкіна, директор фонду Демократичні ініціативи

Відповідно до останніх результатів Центру Разумкова в листопаді, рейтинг довіри до Зеленського, - тому що зараз ми не вимірюємо виборчий рейтинг, - склав 68%. Ще недавно було 70%, але все це в межах статистичної похибки. Тому я б сказала, що він поки тримається. Однак інші показники вже почали падати. Наприклад, чи йде Україна в правильному напрямку: ще два місяці тому 50% українців відповідали ствердно, а зараз 37%. Майже стільки ж респондентів вважають навпаки. Очікувань теж стало менше. Тобто захоплення у народу від того, що відбувається в Україні, вже немає, але терпіння ще залишилося.

Очевидно, що Зеленський особисто грає на публіку, і ця гра успішна. Людям подобається, як він тримається. Він шле меседж: "Я з народу. Я ваш". Багато українців йому вірять: наш хлопець, не якась там еліта. Людям подобаються навіть стусани, які він роздає деяким чиновникам. Або його реакція на відсутність води або опалення. Але корінні питання не вирішуються.

Цілком можливо, що будь-які майбутні рішення щодо Донбасу суттєво знизять рейтинг Зеленського, тому що одній зі сторін це не сподобається. Якими б вони не були. І потім, українці ще не отримували серйозних платіжок за комунальні послуги. Поки ми платили тільки за півмісяця опалення. Плюс незрозуміло, як вплине на його рейтинг нещодавнє голосування за ринок землі. Будемо дивитись.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини