RU

Гуманізація за Януковичем

14.12.2011, 10:08
Гуманізація за Януковичем - Фото
209aa64dacf951ad49130c0e499e92b1.jpg

Президент гуманізував відповідальність за економічні злочини, що жодним чином не вплинуло на статтю, за якою судять Юлію Тимошенко

15 листопада Верховна Рада прийняла президентський закон про гуманізацію відповідальності за економічні правопорушення. При цьому більшість відмовилася внести в документ поправки щодо декриміналізації статті 365, за якою засуджено екс-прем'єра Юлію Тимошенко. Учора Віктор Янукович підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності".

Керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації президента Андрій Портнов, коментуючи положення закону, заявив, що тепер тисячі засуджених за економічні злочини зможуть вийти на свободу, сплативши штраф до бюджету. Відповідаючи на питання журналістів, скільки людей зможуть скористатися даною гуманізацією, Портнов зазначив: "Мова йде про тисячі людей, і мова йде про те, що, якщо ці люди сплатять кошти державі, від цього буде залежати, яка кількість людей вийде на свободу. Але закон чітко формулює, що державний бюджет повинен отримати відповідну компенсацію".

При цьому він ухилився від відповідей на питання журналістів, що стосуються можливості декриміналізації "статті Тимошенко". "Це окрема тема, і вона ніяк не пов'язана з підписанням сьогоднішнього закону", - заявив Портнов.

Ця сентенція стала вже звичною для представників Партії регіонів. Раніше регіонал Олена Бондаренко вже натякала, що "декриміналізація - це абсолютно не амністія, це гуманізація покарання". "В даному випадку це стосується не тільки Тимошенко, і не тільки її однієї. Це стосується будь-яких інших економічних злочинів, внаслідок яких було завдано якийсь збиток. І той, хто в цьому винен, або повинен повністю відшкодувати ці збитки, або, якщо це неможливо, тоді він відбуває судовий термін. Але, це ніяка не амністія", - говорила вона.

Разом з тим, за словами лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, партія підтримала ідею про декриміналізацію 365-ї статті Кримінального кодексу, за якою було винесено вирок Тимошенко, бо не зрозуміла, яким чином це можна зробити. "Тоді ми повинні сказати, що ми чиновників вищого рівня, які підпадають під політичну складову, звільняємо від відповідальності за злочини, які вони вчинили або можуть вчинити, а на сьогодні таких в тюрмах понад 800 осіб", - додав він.

Тим не менш, президент констатував, що кримінальне законодавство вже стало гуманнішим, але справи будуть ще краще після внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу.

Причому новий кодекс вже на підході. В даний час в Адміністрації президента відпрацьовуються останні технічні зауваження до даного проекту, зокрема, враховуються рекомендації Ради Європи. "Це робиться для того, щоб президент зміг внести цей законопроект на розгляд Верховної Ради в найближчі тижні", - сказав Портнов.

Крім того, за словами Портнова, найближчим часом президент подасть до парламенту проект закону про адвокатуру, над яким також працюють в Адміністрації президента. Після цього буде завершена робота над проектом закону про прокуратуру, але його спочатку передадуть на експертизу Ради Європи.

Більше того, як сказав глава держави, реформування українського законодавства у сфері судочинства Кримінально-процесуальним кодексом не обмежується. "На затвердження стандартів гуманізму у сфері застосування кримінальних покарань, а також скорочення випадків використання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою спрямований закон України про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності", - сказав Янукович.

Вчора також з'ясувалося, що гуманність президента безмежна не тільки по відношенню до об'єктів судочинства, а й до суддів. У своєму виступі на урочистому засіданні суддів Верховного суду України президент зазначив, що Вища кваліфікаційна комісія вже завершила набір кандидатів на посади суддів за новими правилами. "Однак потрібно зосередити увагу не тільки на поповненні суддівського корпусу, а й на збереженні працюючих суддівських кадрів. Сьогодні багато досвідчених суддів, за плечима яких десятки років роботи і тисячі розглянутих справ, звільняються з посад у зв'язку з досягненням 65-річного віку. Ми не повинні втрачати професіоналів, які завдяки своїм знанням, практичним навичкам і високим моральним якостям складають найбільш цінний ресурс нашої судової системи", - сказав він.

При цьому Янукович пообіцяв суддям збільшити зарплати в 1,5 рази.

Разом з тим глава держави заявив про намір кардинально оновити діяльність прокуратури та адвокатури, яка після оновлення будуватиметься "на засадах гарантування дотримання конституційних прав громадян і впровадження загальновизнаних міжнародних демократичних стандартів у цій сфері".

Також з'ясувалося, що президенту гірко чути від людей критичні оцінки діяльності судів. Янукович наголосив, що саме тому судова реформа стала однією з перших його ініціатив на посаді президента України. "Основна вимога - в країні повинен працювати справедливий, чесний суд, який діє за законом і захищає права кожного громадянина", - заявив він.

І це при тому, що висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи вкрай невтішні для її авторів.

"Сьогодні багато говорять про провал реформи. Істотні прогалини в ній засвідчила Венеціанська комісія. На її думку, Вища рада юстиції виконує ряд функцій, не передбачених Конституцією. А Верховний суд позбавили значної частини конституційних повноважень, через що значно збільшилася кількість звернень наших громадян до Європейського суду. І тепер ці повноваження необхідно повернути", - заявив Василь Онопенко під час свого перебування головою ВСУ. Щоправда, тоді в оточенні президента заявили, що насправді Онопенко дещо переінакшив висновки комісії - вона, мовляв, констатувала, що Україна виконала більшість зобов'язань, але працювати ще є над чим.

З моменту тієї суперечки минув майже рік, однак позиції сторін залишилися незмінними. Онопенко до цих пір дуже скептично оцінює результати судової реформи, оскільки одним з її наслідків, фактично, стало "ігнорування такої важливої ​​правової інстанції як Верховний суд". Янукович, у свою чергу, визнає, що розділяє рекомендації Венеціанської комісії щодо необхідності подальшого вдосконалення судової системи в Україні, і обіцяє не зупинятися на досягнутому.

Євгенія МАЗУР
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини