Головний розвідник України дав інтерв'ю. Найцікавіше - за хвилину

25.01.2019, 15:51
Головний розвідник України дав інтерв'ю. Найцікавіше - за хвилину - Фото
Єгор Божок (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

16 ключових цитат з двох великих інтерв'ю глави Служби зовнішньої розвідки Єгора Божка

На столі у Путіна лежать три сценарії на вибори в Україні, говорить кадровий дипломат і глава Служби зовнішньої розвідки Єгор Божок в двох окремих інтерв'ю, які він дав Укрінформу і LB.ua. На питання журналістів про його першого заступника Сергія Семочка, який після скандалу в незаконному збагаченні і російському громадянстві дружини продовжує працювати в СЗР, відповідає дуже неохоче. Що Росія запланувала на виборах в Україні, як просувається розслідування по Семочку і чому "президент завжди правий" - LIGA.net відібрала найважливіше з двох інтерв'ю Божка.

"Завдання Путіна - повернути Україну в російську орбіту" (ЛБ)

Загроза вторгнення - була. "Але ви ж все одно не повірите. Для початку спробуємо відповісти на питання: чому росіяни виклали в інтернет відео з нападу на буксир Яни Капу? Вони очікували стрільби у відповідь. А за нею повинен був піти стовідсотковий повтор грузинського сценарію 2008 року". "Коли президент запитав, яким є ризик військового вторгнення, я був одним з тих, хто сказав - 30%".

$350 млн на обвал України. "У Росії є рішення в 2019 році остаточно закрити українське питання. Завдання - повернути Україну повністю в російську орбіту впливу. Але так, щоб більше ніяких кольорових революцій. Для цього додатково до бюджету СЗР, ФСБ і ГРУ виділено 350 млн доларів конкретно під наші вибори 2019 року".

Кого президентом хоче Москва? Кого завгодно, тільки не Порошенка. "Кінцевий результат (на який орієнтується Росія - ред.): хто завгодно, тільки не Порошенко (має виграти вибори президента - ред.)... Будь-яке перезавантаження влади паралізує держапарат як мінімум на три місяці. А не варто забувати, що біля кордонів 48-тисячна армія. І тут їм три місяці роздолля".

Три сценарії Кремля. "Перший сценарій - реванш сил, які не викликають таку печію, як Петро Порошенко. Другий - проросійські сили проходять до парламенту. Завдання-мінімум - завести туди Медведчука. І третій - якщо це не спрацьовує, у них ще є Шойгу з його армією. Проблема в тому, що ніхто не знає, що у Путіна в голові. У нього на столі лежать ці три опції, але тільки він приймає рішення".

"Серед сценаріїв втручання в українські вибори - покласти сервер ЦВК".

"В оточенні президента Росії, переважно групою Суркова і Чеснакова, наполегливо просувається ідея про те, що градус напруги на Донбасі треба підвищувати. На їхню думку, такий розвиток подій зіграє проти нинішньої влади в Україні".

Медведчук з Порошенком? Спочатку доведіть. "Я, наприклад, не знаю, що Медведчук в прекрасних стосунках з Петром Олексійовичем... Ми правова держава. Спершу потрібно довести в суді, що це "п'ята колона" і що ця конкретна людина працює на ворога. Потрібні рішення судів. Або ви хочете, щоб ми стали схожі на Росію?"

Новинський? Збираємо підстави. "Питання по російському паспорту Новинського в роботі. Але з огляду на те, які сили, засоби та ресурси стоять за цією людиною... Перед тим, як піти в суд, українська сторона повинна буде на 200% впевнена, що є залізобетонні підстави".

Навколо - агенти ворога. "Висококласні розвідники працюють так, що їх виявити важко. Скільки років Кіма Філбі вистежували? Хоча наша внутрішня безпека досить щільно працює. Вже є конкретні справи. Більше десятка... Насправді проблема проникнення російських агентів в наш державний механізм - дуже серйозна проблема. Особливо небезпечні ті, хто шпигує за переконанням".

Але Семочко - міцний оперативник. "Сергій Олексійович ... старанно працює, робить кілька таких речей, які дійсно корисні з точки зору національних інтересів. Я не можу сказати, що конкретно - бо тоді точно порушу закон. Зазначу лише, що завдяки моєму першому заступнику нам вдалося нейтралізувати ряд дій РФ з легалізації окупованих територій ". "Немає офіційно встановленого факту наявності російського громадянства в Семочка або членів його сім'ї. Це не доведено". Доступу до держтаємниці у нього немає. І Семочко з розумінням до цього поставився і абсолютно підтримав - щоб уникнути найменших інсинуацій".

З Грицаком на зв'язку по 15 разів на день. "Ми з СБУ взаємодіємо на щоденній основі. Я з Грицаком (глава СБУ), Бурбою (начальник ГУР Міноборони) і з Євдокімовим (начальник управління інформації Держприкордонслужби) розмовляю по 15 разів на день. Віддаю їм те, що їх стосується, вони мені - те, що стосується мене. Ось так і має працювати розвідспільнота". "Прийшли до президента і запропонували зафіксувати розподіл сфер відповідальності: хто за війну відповідає, хто - за сусідів, хто - за далекі горизонти. А якщо хтось отримує інформацію, необхідну другому, ми обмінюємося нею".

"Я навіть не знаю, на якому етапі розслідування по Семочку" (Укрінформ)

Президент завжди правий. "Ми в інтерактивному режимі з ним кожен день. Президент бере участь в аналізі інформації. Ми можемо вважати, що знаємо щось на 100% і передаємо це президенту, а він телефонує і каже: "Деза". А потім виявляється, що він має рацію". "Тобто у нас не тільки розвідка допомагає президенту Порошенку, а й президент Порошенко допомагає розвідці, тому що сам особисто аналізує інформацію і часом дає цінні поради українським розвідникам з приводу того, якими "джерелами" вони користуються".

Ціна війни для Путіна - $173 млрд. "За чотири роки міжнародні санкції, які Путін називає сміхотворними, позбавили російський бюджет $173 млрд. Не знаю, наскільки сміховинна ця сума для Путіна. Але впевнений, для звичайного росіянина це шалені гроші".

Шпигуни Росії всюди. "Професійного крота дуже важко виявити. Ще важче притягти до відповідальності в правовій державі... Сьогодні навіть якщо я підозрюю співробітника СЗР в тому, що він працює не на Україну, я не можу його звільнити".

А що з Семочком - не знає. "Відкрито два кримінальних провадження. Одне у контррозвідки СБУ... щодо наявності у родичів Сергія Олексійовича російського громадянства. Друге у НАБУ... по незаконному збагаченню. Я навіть не знаю, на якому етапі розслідування. Я тільки знаю, що йдуть активні процесуальні заходи - виїмка документів, отримано санкцію суду на доступ до мобільних телефонів".

Спецслужби РФ - це як Мрія. "Спецслужби Російської Федерації - це як український літак Мрія, який робили на 29 заводах по всьому Радянському Союзу. Туди не шкодували коштів, вони сильні в усьому - і в технічній розвідці, і в агентурній, і в мовах, і в психології, і в аналізі... Наришкін і його компанія - дуже сильні хлопці. Хоча вони мої вороги, але я повинен визнати це".

Треба більше цивільних в розвідці. "Радянська концепція передбачала, що розвідник має бути в погонах. Дехто полковник Максим Максимович Ісаєв. Антипод радянської розвідки - ЦРУ. Там всі цивільні. У МІ-6 Великобританії - всі цивільні, в Німеччині - цивільні. Я не кажу, що бути в погонах - це погано, але ми повинні давати людям можливість вибирати".

А РПЦ навпаки - вся в погонах. "Ви пам'ятаєте Соловйова?" Святий отець, до вас можна так звертатися? - Так точно!" На 99% РПЦ контролюється спецслужбами Російської Федерації. Ті, хто працює на території Росії - це ФСБ. Ті, хто працює в представництвах РПЦ за кордоном, а також в Російському православному палестинському суспільстві - це служба зовнішньої розвідки РФ. Це називається - капітан очевидність. Єдине, що наші західні партнери в це ніяк не можуть повірити. Вони вважають, що це не за правилами".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини