RU
21.08.2013, 12:08

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net

Протягом двох тижнів редакція ЛІГАБізнесІнформ з допомогою читачів порталу ЛІГА.net напередодні Дня Незалежності визначала події, які більше за інші вплинули на життя України у її новітній історії. На першому етапі спецпроекту, за результатами опитування відомих експертів, був складений шорт-лист з 22-х подій і трендів, за кількістю років сучасної української державності. Потім ми запропонували користувачам порталу шляхом онлайн-голосування вибрати з 22-х найважливіші. Для того щоб проголосувати, необхідно було вибрати одну з опцій - "точно так" або "скоріше, ні" - на сторінках, присвячених кожній події.

Топ-п'ятірка подій, які, на думку користувачів порталу, визначили обличчя незалежної України, виявилася такою:

- Перші демократичні вибори президента;
- Вихід з рубльової зони;
- Відмова України від ядерної зброї;
- Помаранчева революція;
- Ваучерна приватизація.

Всі результати голосування користувачів та повний список подій дивіться на
цій сторінці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

5/5

Ваучерна приватизація

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net


Липень 1992 року

У липні 1992 року Верховна Рада затвердила першу програму приватизації держпідприємств. Мета - роздержавлення власності. З 1995 року Ощадбанк почав видачу приватизаційних майнових сертифікатів - ваучерів. Основними гравцями в цьому процесі стали інвестиційні фонди і трасти. Вони купували акції підприємств за скуплені (не дорожче $ 10-15 за ваучер) у населення папери. У результаті з 1996 року контроль над промисловими підприємствами встановили торговці металом, газом і сировиною, що мали доступ до державних ресурсів і силової підтримки організованих номенклатурних і злочинних угруповань. Те, що замислювалося як інструмент створення товариства співвласників і акціонерів, призвело до побудови олігархічного капіталізму і патерналістського суспільства телеглядачів.

Ваучерна приватизація закінчилася в 1999-му і зумовила багато чого. Мільйони українців, всупереч очікуванням, так і не стали реальними власниками. Сектори нової економіки та підприємницького капіталізму поки не стали драйверами соціальних змін і замовниками економічної політики в Україні. Виросли на переділі радянської держвласності найбільші ФПГ досі є тіньовими акціонерами держави, використовуючи його як інструмент для захисту від конкуренції, мінімізації соціальних зобов'язань і виведення прибутку з країни.

Чи була альтернатива ваучерній приватизації як методу створення великого недержавного сектора економіки? Екс-голова Фонду держмайна України Олександр Бондар в інтерв'ю радіо Свобода так відповів на цю дилему: "У нас було завдання - швидко передати держвласність у приватні руки, тому що ми не знали, скільки часу нам дозволять це робити". Політична мотивація процесу полягала в тому, щоб піти на поступки лівій більшості у Раді, яка складалася з комуністів і соціалістів. За словами Бондаря, "ідеологічна платня" лівим полягала в масовій безкоштовній роздачі сертифікатів держмайна та введенні так званої оренди з правом викупу трудовим колективом. Прагматична мотивація реформаторів зводилася до швидкого запуску інституту приватної власності у великому товарному виробництві в умовах відсутності стратегічних вітчизняних або закордонних інвесторів. "У нас перед очима був негативний досвід російський і позитивний досвід чеський", - згадує Бондар.

Олександр Пасхавер, президент Центру ринкових реформ, вважає ваучерну приватизацію неминучою платою суспільства за створення ринкової економіки: "Ваучерна приватизація, як і всі інші реформи, які були в ті роки, відбивала наше суспільство. Яке суспільство, такі і реформи... Виграли ті, хто був близький до влади: бюрократи вирішували, кому стати багатим".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне