RU
21.08.2013, 12:08

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net

Протягом двох тижнів редакція ЛІГАБізнесІнформ з допомогою читачів порталу ЛІГА.net напередодні Дня Незалежності визначала події, які більше за інші вплинули на життя України у її новітній історії. На першому етапі спецпроекту, за результатами опитування відомих експертів, був складений шорт-лист з 22-х подій і трендів, за кількістю років сучасної української державності. Потім ми запропонували користувачам порталу шляхом онлайн-голосування вибрати з 22-х найважливіші. Для того щоб проголосувати, необхідно було вибрати одну з опцій - "точно так" або "скоріше, ні" - на сторінках, присвячених кожній події.

Топ-п'ятірка подій, які, на думку користувачів порталу, визначили обличчя незалежної України, виявилася такою:

- Перші демократичні вибори президента;
- Вихід з рубльової зони;
- Відмова України від ядерної зброї;
- Помаранчева революція;
- Ваучерна приватизація.

Всі результати голосування користувачів та повний список подій дивіться на
цій сторінці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

4/5

Помаранчева революція

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net


Листопад-грудень 2004 року

У 2004 році, після десяти років правління Леоніда Кучми, на пост президента України претендували прем'єр-міністр Віктор Янукович та лідер опозиції Віктор Ющенко (на фото). Вже наступного дня після голосування другого туру виборів, 22 листопада, не чекаючи оголошення результатів волевиявлення, опозиція заявила про масштабні фальсифікації з боку влади. Пролунав заклик до громадян вийти з протестом на Майдан. Кияни, втомлені від президентства Кучми, які пам'ятали "касетний скандал" і акцію "Україна без Кучми", обурені фальсифікаціями на користь кандидата від влади і сумнівним іміджем донецького лідера, одразу відгукнулися. Через день-два до столиці підтяглися прихильники опозиції з центральної та західної України. Так почалася помаранчева революція (за кольором символіки опозиційного кандидата), головні дії якої розгорталися на київській площі Незалежності - в пікові дні та години на ній збиралося до 100 тисяч осіб. Президент Кучма не наважився застосувати силу проти прихильників опозиції. Штаб Януковича, незважаючи на російську підтримку і адмінресурс, виявився нездатний організувати ефективну протидію і програв столицю.

Під тиском вулиці і за посередництва західних політиків влада погодилася на повторний другий тур виборів. Юридичним механізмом політичного компромісу стало відповідне рішення Верховного суду. Перемогу прогнозовано здобув опозиціонер, за яким у владу прийшла ціла команда соратників і тих, хто приєднався в процесі передвиборчої гонки. Вже через кілька місяців переможці перетворилися на непримиренних опонентів. Президентство Ющенка запам'яталося небаченим раніше рівнем свободи слова, чесними виборами, ослабленням силового тиску на бізнес і громадян. А ще - управлінською вакханалією, масою невиконаних обіцянок і закріпленням розколу країни на Захід і Схід. Все це, однак, не скасовує того факту, що наприкінці 2004 року сотні тисяч українців, обурених свавіллям і брехнею політиків, вийшли на вулицю і відстояли право обирати владу. Без цього ніякі політзаготовки опозиції не завадили б владі призначити наступника Кучми.

"Події осені 2004 року - це революція. Проте революція мирна, ненасильницька - проти фальсифікацій і за гідність людини. Європа тоді відкрила для себе Україну, але, на жаль, цей потенціал не реалізувався", - вважає політолог Олексій Гарань
.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне