RU
21.08.2013, 12:08

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net

Протягом двох тижнів редакція ЛІГАБізнесІнформ з допомогою читачів порталу ЛІГА.net напередодні Дня Незалежності визначала події, які більше за інші вплинули на життя України у її новітній історії. На першому етапі спецпроекту, за результатами опитування відомих експертів, був складений шорт-лист з 22-х подій і трендів, за кількістю років сучасної української державності. Потім ми запропонували користувачам порталу шляхом онлайн-голосування вибрати з 22-х найважливіші. Для того щоб проголосувати, необхідно було вибрати одну з опцій - "точно так" або "скоріше, ні" - на сторінках, присвячених кожній події.

Топ-п'ятірка подій, які, на думку користувачів порталу, визначили обличчя незалежної України, виявилася такою:

- Перші демократичні вибори президента;
- Вихід з рубльової зони;
- Відмова України від ядерної зброї;
- Помаранчева революція;
- Ваучерна приватизація.

Всі результати голосування користувачів та повний список подій дивіться на
цій сторінці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

3/5

Відмова України від ядерної зброї

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net


23 травня 1992 року

В офіційних документах відмова від ядерної зброї вперше прозвучала у декларації про суверенітет України від 16 липня 1990 року. 23 травня 1992-го в Лісабоні Україна, а також Білорусь, Казахстан, США і Росія підписали протокол, за яким Київ, Мінськ і Алма-Ата зобов'язалися свої стратегічні ядерні боєголовки, що дісталися в спадок від СРСР, утилізувати або вивезти до РФ. Варто відзначити, що Україна відмовилася від третього за потужністю ядерного арсеналу в світі: ядерні сили, дислоковані на території нашої країни, перевершували сили Франції, Британії, Китаю. Натомість Вашингтон і Москва гарантували незалежність і цілісність України. У грудні 1994 року Україна, США, Великобританія і РФ підписали меморандум про гарантії безпеки Києву, яким зобов'язалися утриматися від застосування сили проти України і економічного примусу. Через 20 років доводиться констатувати: Росія в частині непримусу свої зобов'язання не виконує, домагаючись лояльності Києва шляхом економічного шантажу (газового, торгового тощо). Крім того, Москва постійно намагається впливати на гуманітарну, релігійну та політичну сферу в Україні.

На думку політолога
Олексія Гараня, відмова від ядерної зброї допомогла Україні уникнути міжнародної ізоляції, відкрила шлях до підписання договору про дружбу і співпрацю з РФ, яким Москва визнала кордони України, і Хартії про особливе партнерство Києва з НАТО. Перший президент України Леонід Кравчук неодноразово заявляв про те, що відмова від ядерної зброї була неминучою: у Києва просто не було ресурсів, щоб підтримувати в належному стані третє в світі угруповання ракетних сил стратегічного призначення.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне