RU
21.08.2013, 12:08

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net

Протягом двох тижнів редакція ЛІГАБізнесІнформ з допомогою читачів порталу ЛІГА.net напередодні Дня Незалежності визначала події, які більше за інші вплинули на життя України у її новітній історії. На першому етапі спецпроекту, за результатами опитування відомих експертів, був складений шорт-лист з 22-х подій і трендів, за кількістю років сучасної української державності. Потім ми запропонували користувачам порталу шляхом онлайн-голосування вибрати з 22-х найважливіші. Для того щоб проголосувати, необхідно було вибрати одну з опцій - "точно так" або "скоріше, ні" - на сторінках, присвячених кожній події.

Топ-п'ятірка подій, які, на думку користувачів порталу, визначили обличчя незалежної України, виявилася такою:

- Перші демократичні вибори президента;
- Вихід з рубльової зони;
- Відмова України від ядерної зброї;
- Помаранчева революція;
- Ваучерна приватизація.

Всі результати голосування користувачів та повний список подій дивіться на
цій сторінці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

2/5

Вихід з радянської/російської рубльової зони

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net


Січень-листопад 1992 року

Ключовою подією для створення національної фінансової системи став вихід України з радянської (а по суті, вже російської) рубльової зони в 1992 році. Внаслідок неконтрольованої зовнішньої емісії радянського рубля і гіперінфляції в країні були знищені всі грошові заощадження громадян. Фактично Україна в перші місяці незалежності була країною, гроші якої випускає інша держава. Український винахід - тимчасові гроші - дозволив припинити цю практику. 10 січня 1992-го в готівковому обігу з'явилася перехідна національна валюта - український карбованець (купон). Функціонування радянського рубля паралельно з купоном продовжувалося до 12 листопада 1992 року. З цього дня спеціальним указом президента України Леоніда Кравчука функціонування рубля в грошовому обігу було припинено.

На думку екс-заступника голови НБУ, колишнього заступника міністра фінансів
Олександра Савченка, саме вихід з рубльової зони і перехід на купоно-карбованець стали справжньою грошовою реформою. Введення гривні 2 вересня 1996 року, на думку Савченка, стало лише деномінацією, завершальним етапом створення національної грошової одиниці. "Після випуску власної валюти Україна стала по-справжньому незалежною країною зі своєю валютно-грошовою політикою", - зазначає глава ради директорів групи Інвестиційний Капітал Україна (ICU) Валерія Гонтарєва.

Паралельно зі створенням власної системи грошового обігу в Україні йшло формування повноцінної банківської системи та валютного ринку. 20 березня 1991 року був прийнятий закон "Про банки і банківську діяльність", створено Національний банк України.

У липні 1992 року при НБУ була створена валютна біржа. Відтепер іноземною валютою стали торгувати на організованому майданчику. Це стало точкою відліку у розвитку легального валютного ринку. Через рік, у липні 1993-го, 40 найбільших банків України створили Українську міжбанківську валютну біржу. У лютому 1993 року був прийнятий декрет Кабінету міністрів "Про систему валютного регулювання і валютного контролю". Цей нормативно-правовий акт діє і понині. Багато учасників фінансового ринку, серед яких Валерія Гонтарєва і заступник голови правління Ощадбанку Росії (в Україні) Артемій Єршов, вважають, що морально застарілий закон не відповідає сучасним вимогам ринку і гальмує розвиток економіки.

У вересні 1993 року Україна приєдналася до міжнародної міжбанківської системи передачі інформації та здійснення платежів SWIFT. Це був головний крок на шляху інтеграції до світової фінансової системи. У січні 1994-го НБУ була впроваджена національна система електронних платежів (СЕП), завдяки якій банки відійшли від архаїчних і вразливих до підробки паперових авізо і перевели розрахунки на електронні засоби зв'язку НБУ.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне