RU
21.08.2013, 12:08

Головні події незалежної України: підсумки спецпроекту ЛІГА.net

Протягом двох тижнів редакція ЛІГАБізнесІнформ з допомогою читачів порталу ЛІГА.net напередодні Дня Незалежності визначала події, які більше за інші вплинули на життя України у її новітній історії. На першому етапі спецпроекту, за результатами опитування відомих експертів, був складений шорт-лист з 22-х подій і трендів, за кількістю років сучасної української державності. Потім ми запропонували користувачам порталу шляхом онлайн-голосування вибрати з 22-х найважливіші. Для того щоб проголосувати, необхідно було вибрати одну з опцій - "точно так" або "скоріше, ні" - на сторінках, присвячених кожній події.

Топ-п'ятірка подій, які, на думку користувачів порталу, визначили обличчя незалежної України, виявилася такою:

- Перші демократичні вибори президента;
- Вихід з рубльової зони;
- Відмова України від ядерної зброї;
- Помаранчева революція;
- Ваучерна приватизація.

Всі результати голосування користувачів та повний список подій дивіться на
цій сторінці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

1/5

Перші демократичні вибори президента і референдум про незалежність

1 грудня 1991 року

Колишній другий секретар ЦК КПУ і екс-голова Верховної Ради УРСР Леонід Кравчук (на фото), залишивши позаду кандидата від Народного Руху В'ячеслава Чорновола і націоналіста Левка Лук'яненка, виграв перші вибори президента незалежної України. Навряд чи у 1991-му можна було припустити, що виходець з відсталої республіканської номенклатури в підсумку стане одним з найбільш проукраїнських державних діячів, які взяли ключову участь у створенні основних інститутів державності. В один день з виборами президента відбувся всеукраїнський референдум з питанням "Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?" 90,32% учасників голосування відповіли "так" - незалежність виявилася підтверджена всенародним голосуванням. Соціолог Ірина Бекешкіна зазначила: "Вважаю реальним початком держави Україна не Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, а саме грудневий референдум, оскільки це було рішенням абсолютної більшості громадян країни".

Вже через тиждень після виборів у Білорусі екс-член КПРС Кравчук від імені України підписав Біловезьку угоду - договір про створення Союзу незалежних держав (Росії, України і Білорусі), що фактично означав кончину СРСР.

Перемогу Кравчука на виборах 1991 року одні оцінюють як втрачений шанс на швидке, порівняно з західними сусідами, реформування країни. Інші впевнені в тому, що політична обережність і хитрість Кравчука забезпечили Україні безкровний вихід з СРСР. Україна стала однією з небагатьох колишніх радянських республік, які уникли міжнаціональних конфліктів, воєн, кривавих громадянських протистоянь. В активі першого президента і дострокові вибори 1994 року - він, на відміну від колег по СНД, віддав перевагу виборам, а не розстрілу парламенту і кримінальному переслідуванню опозиції. В результаті, перша в СНД зміна влади на конкурентних виборах сталася в Україні.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.