RU

Годі спати! Чому громадянське суспільство сильніше будь-якої влади. #ВладаЦеМи

Годі спати! Чому громадянське суспільство сильніше будь-якої влади. #ВладаЦеМи - Фото
Фото: EPA
19.11.2019, 16:18

Як стати активним учасником громадянського суспільства й почати впливати на процеси в країні

Згідно з опитуваннями, тільки 8% українців притягнуто до активної громадської діяльності. Фактично стільки ж, скільки й у 2013 році. Експерти пов'язують це з соціальною пасивністю українців і нерозумінням того, що на прийняття рішень (будь то заміна лампочки в під'їзді або голосування за закон в Раді) можна і потрібно впливати. Що робити, якщо ти хочеш змінити цю сумну статистику й почати впливати на процеси, які тебе оточують, - пояснює LIGA.net.

ЩО НЕ ТАК З ГРОМАДСЬКИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ В УКРАЇНІ. На даний момент в Україні існують десятки тисяч громадських організацій. За дослідженням творчого центру ТЦК, на 2014 рік існувало більше 75000 громадських і 15000 благодійних організацій. Однак більшість з них - це "сплячі" організації, які існують тільки на папері. А реально активних - не більше семи тисяч. "Якщо порівнювати з іншими європейськими країнами, то це не так вже й мало. Хоча якщо брати кількість організацій в співвідношенні до населення, то це менше, ніж в Європі", - розповів LIGA.net виконавчий директор фону Відродження Олександр Сушко.

У той же час такі цифри - не показник громадянської активності українців, вважає експерт Центру протидії корупції Юлія Курнишова. "Починаючи з 2014 року громадянська активність не дуже збільшилася. Наше суспільство залишається пасивним і не розуміє ролі громадських організацій. А саме такі організація є посередниками між людьми і владою", - повідомила вона в коментарі LIGA.net 

Нардеп від фракції Голос, колишній глава правління Трансперенсі Інтернешнл Україна Ярослав Юрчишин вважає, що українське суспільство "спить" після радянських часів, коли були обов'язкові організації піонерів та комсомольців. "Ті ж профспілки, які покликані бути посередником між населенням і владою, часто контролюються олігархами", - пояснив він LIGA.net.

Пройди тест і дізнайся: Як добре ти знаєш слуг народу. 10 складних питань про Раду. #ВладаЦеМи

ЯК СТАТИ УЧАСНИКОМ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА. Експерти впевнені, що вибирати потрібно ту сферу громадянської активності, яка цікава й турбує саму людину. "Я б радила спочатку визначитися з цінностями. Це не повинно бути "хочу стати активістом і все". Це повинно виходити від того, що саме вас не влаштовує у вашому місті або університеті, яку проблему ви вважаєте гідною, щоб з нею боротися", - розповідає Курнишова.

Зареєструвати громадську організацію досить легко, зазначає Сушко. Є два способи. Перший вимагає формальної реєстрації статутних документів. Організація повинна провести установчі збори, написати свій статут і подати документи до реєстраційних органів. Крім того, існує заявочний принцип, коли організація може просто повідомити реєстраційним органам про факт свого існування. Це ще більш спрощений варіант. Але в такому випадку організація не може мати своїх рахунків.

ЯКІ СФЕРИ ПОПУЛЯРНІ Й З ЧОГО КРАЩЕ ПОЧАТИ. Незважаючи на легкість в реєстрації, починати свою громадянську активність експерти радять в уже існуючих структурах. "На територіальному рівні дуже поширена практика створення молодіжних рад при місцевих органах влади, які можуть впливати, зокрема, на бюджетний процес", - додає Курнишова.

Якщо брати загальнодержавний рівень, то тут треба дивитися на проблеми, які хвилюють суспільство згідно з опитуваннями. Це війна на Донбасі, боротьба з корупцією та економічний стан, охорона здоров'я. Організації, які займаються цими питаннями, більш затребувані.

Також затребуваними зараз є організації із залучення молоді до політики. "Всі ми знаємо, що молодь не ходить на вибори. І виникає питання, щоб не тільки пенсіонери вирішували, в якій країні вони хочуть жити. Тому активізація молоді - це теж дуже перспективна справа", - пояснює Курнишова. За її словами, зараз в громадському секторі багато можливостей - і технічних, і фінансових - для діяльності, яка передбачає нагляд над органами державної влади, журналістські розслідування та все, що підпадає під антикорупцію. "Це дуже затребуваний напрямок і в найближчі роки таким і залишиться", - резюмує експерт ЦПК.

Читайте також: "Попав в політику на каву-брейк". 7 кроків до Ради з #ВладаЦеМи

ДЕ ШУКАТИ ГРОШІ. Головна проблема громадських організацій - нерозуміння, де шукати фінансування, вважає нардеп від Голосу і співзасновник аналітичного центру CEDOS Інна Совсун. Більшість організацій знаходять кошти тільки від іноземних донорів, оскільки в українському суспільстві немає традиції виділяти під таке гроші з сімейного бюджету.

"Я в минулому році навчалася в американському університеті і побачила, наскільки інакше це функціонує там. Я питала у членів громадської організації, за які гроші вони живуть. Вони відповідають: "Ми пишемо на сайті, що нам потрібні гроші. І люди скидають кошти нам на рахунок". Подібну ситуацію дуже складно уявити в українських реаліях", - розповідає Совсун в коментарі LIGA.net.

Експерти відзначають, що міжнародні донори не особливо готові вкладатися в нові громадські організації. "У міжнародних донорів є свої пріоритети, які не завжди збігаються з твоїми. Ми, наприклад, коли створювали аналітичний центр, хотіли займатися сферою освіти. Однак для донорів в пріоритеті була боротьба з корупцією. Тому ми запропонували робити аналітику для боротьби з корупцією в сфері освіти", - ділиться Совсун.

Проте, в Україні потихеньку набирає обертів і таке явище, як краудфандінг. Деяким організаціям вдається переконати суспільство в своїй корисності, що змушує людей платити своїми грошима. Крім того, є ідея піти за прикладом Польщі, коли підприємець має право направити один відсоток з податків на підтримку якоїсь організації.

"Наше суспільство залишається пасивним, тому що вважає, що не має інструментів впливати на прийняття політичних рішень. Насправді це не так і впирається у відсутність громадянської освіти", - резюмує Курнишова.

Читайте також: #ВладаЦеМи. Як потрапити в Раду в обхід олігархів: вісім лайфхаків від депутатів

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини