RU

Фанатизм, гроші і теорії змови. Чому лавра стала епіцентром коронавірусу

Фанатизм, гроші і теорії змови. Чому лавра стала епіцентром коронавірусу - Фото
Настоятель Лаври Павло (колаж - LIGA.net)
15.04.2020, 10:05

Чому в лаврі почався спалах коронавірусу, як УПЦ МП ігнорувала карантин і хто за це повинен відповісти: три питання релігієзнавцям

Києво-Печерська лавра стала епіцентром поширення коронавірусу в Києві. Кількість заражених перевищила 90 осіб, зокрема три випадки підтвердилися за останню добу. Двоє священнослужителів померли, причини їхньої смерті не уточнюються.

При цьому в лаврі взагалі довго відмовчувалися, зокрема ігнорували питання про можливе зараження COVID-19 скандального настоятеля Павла (Лебедя), який раніше публічно заперечував небезпеку і закликав прихожан "ходити до храмів і молитися".

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

1) Як вийшло, що в лаврі почався спалах коронавірусу? 2) Чому УПЦ МП ігнорувала рішення влади щодо карантину і продовжувала богослужіння? 3) Хто в УПЦ МП має нести відповідальність за поширення коронавірусу?

Ці три питання LIGA.net задала відомим українським богословам і релігієзнавцям, добре знайомим з політикою УПЦ МП.


"Україна для УПЦ МП - просто місце їхніх заробітків"
Юрій Чорноморець, православний богослов і філософ

1) Як відомо, основними місцями поширення вірусу в Європі стали храми і лікарні. Але митрополит Павло був упевнений, що небезпека мине лавру, і в цьому проявилася його самовпевненість. Релігійний фанатизм, який бездумно довіряє власному попередньому досвіду і не цінує життя іншої людини - це релігійний фундаменталізм, який рішуче був засуджений на Всеправославному соборі.

На жаль, переосмислення власної позиції та звернення до справжнього православного християнства від православного магізму ми не побачимо. У фундаменталістів все замінено на бездумний послух начальству, і якими б не були сумні наслідки дій фундаменталістів, вони не будуть каятися в них.

2) Постанови Синоду УПЦ МП про особливості богослужіння у період карантину були формальними, але навіть їх не всі почали виконувати. Очевидно, що вжитих заходів недостатньо. Керівники УПЦ МП постійно запевняють МВС та інші інстанції, що роблять все можливе. Насправді, вони не роблять ніяких радикальних кроків. Вони бояться виглядати маловірами в очах власних послідовників.

Через цей страх вони ризикують просто заразити своїх послідовників. І якщо єпископів і священиків ще будуть лікувати, то всі інші прості віряни з фундаменталістичними настроями просто ризикують своїм життям, балансуючи на межі самогубства - а останнє є смертним гріхом. Також ризик життям інших людей є смертним гріхом, і порушення заповіді "не убий" фактично вже відбувається.

УПЦ МП не планує проявляти велику обережність і на Великдень, і тим більше - під час поминального тижня. Це різко відрізняється від рішення ПЦУ перенести поминання померлих з другого тижня після Великодня на суботу перед Трійцею.

Якщо сьогодні-завтра Синод УПЦ МП не ухвалить рішень про радикальні заходи щодо збереження життя і здоров'я вірних, можемо мати величезну хвилю захворювань, і Україна не зможе вийти з сьогоднішнього критичного стану до того часу, який ставить уряд. Так що уряду вже необхідно продумати реальний стан справ з недостатнім дотриманням карантину з боку УПЦ МП.

Читайте також: Карантин пройдемо до кінця. Сподіваюся, у травні почнемо повертатися до нормального життя

3) Якщо поліція завела справи на вірян у Первомайську за значно менші випадки зараження, то тим більше має бути офіційне розслідування. Сама УПЦ МП має вибачитися за все, що сталося. Але навіть не знаю, чи не запізно вже їм вибачатися.

Керівництво УПЦ МП настільки мало поважає українську державу і суспільство, що я не дивуюся їхній позиції. Якби перед ними постав ризик заразити їхнього улюбленого Путіна і його соратників - вони б сто разів подумали

Якби вони заразили Путіна - вже сто разів би вибачилися. А Україна для них - просто місце їхніх заробітків.

Рідко хто з єпископів УПЦ МП дійсно любить Україну, і вся ця ситуація показує їхню реальну особу. На жаль, держава наша замість адекватних висновків про справи керівництва УПЦ МП слухає зараз їхні слова - хоча в Євангелії саме дії релігійних лідерів названі єдиною підставою для оцінки того, ким вони є насправді.

Читайте також: Релігія онлайн|Песах, Пасха, Рамадан. Як церкви і громади в Україні йдуть на карантин

"Фанатизм має мало спільного з вірою"
Кирило Говорун, архімандрит, доктор філософських наук

1) Це наслідок тенденції до фундаменталізму, який в УПЦ МП спостерігається протягом останніх п'яти років. Випадок Києво-Печерської лаври і менш помітні випадки Почаївської лаври і Іонинського монастиря в Києві, на жаль, не унікальні.  Фундаменталістські релігійні осередки в інших країнах також стали найбільшим джерелом зараження.

На початку епідемії серед найбільш постраждалих країн була Південна Корея. Там потужним джерелом поширення інфекції стала церква Шінчеонжі - одна з багатьох протестантських фундаменталістських сект у країні.

Інший випадок - штат Нью-Йорк, який найбільше у США постраждав від COVID-19. Найбільш численні випадки захворювання на душу населення в цьому штаті відбулися в графстві Рокланд. У самому місті Нью-Йорк друге за величиною захворювань місце - це парк Бороу в Брукліні. Причина та сама - велика концентрація ортодоксальних іудеїв, для яких характерні фундаменталістські погляди.

Я з самого початку помітив цю закономірність між COVID-19 і релігійним фундаменталізмом, і тому не був здивований, коли почали з'являтися сумні новини про зараження в монастирях УПЦ МП. Зазначу, що фундаменталізм - це, по суті, релігійний фанатизм, який має мало спільного з вірою. Він відкидає можливість діалогу з сучасним суспільством.

Фундаменталізм вдало імітує духовність, але є її викривленням. Він спричиняє недовіру до науки, соціальних інститутів, розвиває параноїдальні настрої серед своїх послідовників і популяризує серед них різні конспірологічні теорії.

В УПЦ МП фундаменталізм нав'язується штучно. За часів попереднього предстоятеля митрополита Володимира (Сабодана), ця Церква була однією з найбільш відкритих і здорових в Україні і мала досить міцний імунітет проти фундаменталізму.

А тепер за допомогою фундаменталізму керівники і спонсори церкви, використовуючи маніпулятивні ЗМІ на кшталт союзу православних журналістів, намагаються налаштувати вірян проти процесу об'єднання українського православ'я.

Підписуйтесь на розсилання Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Їхня логіка така: цей процес об'єднання - штучний, здійснюється політиками і світовим закуліссям. Тому віряни не повинні піддаватися йому. Це типова фундаменталістська логіка, яка частково спрацювала і загальмувала об'єднання українського православ'я.

Але тепер саме ця логіка працює проти самої УПЦ МП і наражає на небезпеку велику кількість людей. Багато людей там вірять, що вірус придумало світове закулісся, щоб похитнути православ'я. Тобто це те ж саме закулісся, яке з їхньої точки зору стоїть за українською автокефалією. А вся їхня ненависть до Вселенського патріархату перекинулася на ту політику обмежень, яку він запропонував.

В результаті цієї ненависті, а також віри в безглуздя і гордої самовпевненості ми отримали сплеск захворювань саме у фундаменталістів. Це той класичний випадок, коли дурість і гріх самі себе карають. Зате ті українські церкви, в яких немає настільки ж яскраво вираженого фундаменталізму (це не означає, що його там взагалі немає), не страждають від епідемії настільки - тому що прислухаються до голосу фахівців і здорового глузду.

2) Пояснення те ж саме: фундаменталізм, який серед іншого передбачає нонконформізм, тобто протиставлення себе державі. Тут з УПЦ МП злий жарт зіграв ще одну тезу зі штучного наративу - про гнану церкву.

Риторика гонінь і мучеництва стала настільки звичною для вірян УПЦ МП, що деякі досвідчені маніпулятори швидко перенесли мучеництво від держави і "розкольників" на мучеництво від коронавірусу

Саме тому так багато людей легко сприйняли цю риторику. Тільки, на жаль, тепер загроза померти для них стала реальною, а не вигаданою. Крім того, вони, як правило, не усвідомлюючи цього, несуть смертельну загрозу і для інших людей.

Є ще один момент. Вся риторика гоніння супроводжувалася постійним нагнітанням істерії серед вірян УПЦ МП. Людей весь час штучно накручували. І тепер ця накопичена істерія вихлюпується на обмежувальні заходи і на державу, яка їх вводить.

3) Я не хочу вказувати пальцем на конкретних осіб, а лише позначу критерії. Це церковні керівники та ієрархи, які несуть відповідальність за свою паству, слову яких люди довіряють, і які своїми заявами і прикладом вплинули на поведінку людей таким чином, що ті піддалися небезпеці зараження самі і піддали їй своїх близьких.

Це кожен, хто публічно сміявся над тими, хто і сам був обережний, і інших попереджав про небезпеку.

Якщо говорити більш широко, то відповідальні за це також ті, хто насаджував в УПЦ МП фундаменталізм, який раніше цій церкві не був притаманний і штучно ізолював її від українського суспільства та інших українських церков. Це й ієрархи, і церковні спікери, і маніпулятивні церковні ЗМІ, і, звичайно, олігархи, які все це щедро продовжують спонсорувати.

Читайте також: Ставлення українців до посилення карантину на Великдень і травневі свята - опитування Рейтингу

Ігор Козловський, релігієзнавець і історик
"Свята в УПЦ МП поставлені на комерцію"

1-2) Перше. Політика УПЦ МП сильно відрізняється від інших релігійних організацій. І не тільки з точки зору абсолютно догматичної позиції, але і за рівнем особистої відповідальності за прихожан.

Як тільки почалася епідемія, представники більшості українських релігійних спільнот поставилися до цього досить серйозно. Були закриті мечеті, храми, молитовні будинки, всі перейшли на онлайн богослужіння. Вони постійно тримають контакт зі своїми вірними, дають інформацію, навіть медичного характеру.

Але в Московському патріархаті нічого подібного не сталося. З самого початку у них була позиція заперечення. Аж до поширення конспірологічних теорій, що коронавірус - це змова Заходу проти православ'я і духовності.

Друге. Давайте не скидати з рахунків фінансово-економічні питання. Більшість церков існують за рахунок добровільних пожертвувань, але в УПЦ МП вони "поставлені на комерцію". А зараз же свята, і люди несуть до церкви не тільки пасочки, а й гроші.

Тому карантин певною мірою засмутив представників Московського патріархату. Звідси і їхні заклики продовжувати ходити до храмів, як це робив митрополит Павло. І ми вже переконалися під час вербної неділі, що до церков у різних регіонах України приходили саме представники Московського патріархату. Ні ПЦУ, ні УГКЦ у своїх громадах такого не допустили.

Більшість церков існують за рахунок пожертвувань, але в УПЦ МП вони "поставлені на комерцію". А зараз же свята, і люди несуть до церкви не тільки пасочки, а й гроші.

Третє. Відсутність комунікації: якщо інші конфесії, глави церков, муфтії прямо звернулися до вірних із закликом дотримуватися карантину, то від митрополита Онуфрія ми нічого подібного не дочекалися. Навіть зараз, коли ці події виплеснулися в публічну площину, від УПЦ МП немає зваженої позиції з покаянням або засудженням. Вони не хочуть брати відповідальність за життя інших людей (більш того: сьогодні предстоятель УПЦ МП дозволив парафіянам на великодніх богослужіннях "стояти і молитися на вулиці", читайте про це тут: Великдень на карантині. Онуфрій: Можна дивитися службу по ТБ або молитися на вулиці - ред)

3) Я думаю, повну відповідальність за ситуацію в лаврі несуть керівники УПЦ МП. Не звичайні ченці, які живуть у келіях і стали по суті постраждалими, вони за це не відповідають. А саме ті, хто допустив спалах коронавірусу на такому локальному рівні.

Згідно ст.35 Конституції і закону про свободу совісті та релігійні організації, держава може обмежити релігійну свободу, якщо ті чи інші дії будуть створювати проблеми здоров'ю та життю людей. І тут вже питання до правоохоронних структур та органів влади: треба жорсткіше підходити до цього. Не тільки полювати за звичайними пенсіонерами дорогою до магазину, але і проводити а) профілактичну роботу з релігійними організаціями б) штрафувати їх, тому що вони несуть відповідальність.

Читайте російською: Фанатизм, деньги и теории заговора. Почему Лавра стала эпицентром COVID-19

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини