RU

Джемілєв: ФСБ пропонує моїм прихильникам у Криму три варіанти

28.04.2014, 17:02
Джемілєв: ФСБ пропонує моїм прихильникам у Криму три варіанти - Фото
Мустафа Джемілєв

За словами лідера кримських татар, його соратникам пропонують залишити Крим. Якщо не погодяться, можуть сісти у в'язницю або зникнути, як на Кавказі

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв, виступаючи на минулому в Києві конгресі "Україна - Росія: діалог", розповів про пропозиції Володимира Путіна в обмін на лояльність кримських татар, тиск на своє оточення з боку ФСБ і загрозу провокацій 18 травня.

Мустафа-ага закликав демократичні сили Росії уважно стежити за ситуацією на півострові, так як українській пресі туди ходу немає  а без суспільної уваги кримські татари залишаться один на один з російськими спецслужбами, які вже сьогодні прямо загрожують фізичним знищенням. ЛІГАБізнесІнформ наводить найважливіші фрагменти виступу Джемілєва на конгресі.

Про права росіян у Криму: Етнічний склад Криму такий: 58 % населення - росіяни, десь 25-26 % - українці, але  здебільшого русифіковані, не знають рідної мови, думають і розмовляють російською. 14 % кримські татари. Приблизно 90 % і вище в структурах влади АРК - етнічні росіяни. Вся преса, все діловодство виключно російською мовою. У Криму 596 загальноосвітніх шкіл, з них тільки 14 кримськотатарських, 7 шкіл українських, решта все - росіяни. Ось я думаю, як ще ощасливити росіян? Може бути, нам, українцям і кримським татарам, взагалі Крим покинути?

Про міфічний "кримський народ": Путін мені сказав (на зустрічі в Москві 12 березня, - ред. ): "Ми хочемо вислухати думку кримського народу". Я зазначив, що такого терміну, як кримський народ, взагалі немає. Є кримськотатарський народ, є переселенці, які в силу різних обставин проживають на території Криму. Путін залишився при своїй думці.

Про справжні дані референдуму: Ви знаєте офіційні дані референдуму (з приєднання Криму до РФ, - ред.) - нібито 82 % взяли участь в ньому, з них 95 % висловилися за приєднання Криму до Росії. До 12:00 16 березня була цифра, що вже проголосували 55 або 60 %. Після референдуму в наше розпорядження потрапила доповідна записка ФСБ, що, за їх даними, у референдумі взяло участь 34,2 %. З 180 тисяч кримських татар, які мають право голосу, проголосували від 950 до 1100 осіб.

Про російську пропаганду: Для вторгнення на нашу територію російська влада використовувала тези: фашистська диктатура, ультранаціоналісти, бандерівці, загроза російськомовному населенню. Я дивуюся тій нахабній брехні, яка в російських ЗМІ подається у вигляді новин про Україну. В останні роки в Криму - напевно, за всі 23 роки незалежності України - була найдемократичніша обстановка: там є представники всіх національностей, всіх політичних течій, які є в Україні.

Про боротьбу проти Януковича і Путіна: Режим Януковича був за своєю суттю не проросійський, а просто бандитський. Просто вирішувати свої бандитські справи він намагався в тому числі і за допомогою Росії. Ми знаємо, що ФСБ у своїх документах назвала Меджліс політичною силою, яка перешкоджає реалізації стратегічних інтересів Росії в Криму. Співробітники СБУ в часи Януковича теж доносили своєму керівництву в Києві про те, що головною опозиційною силою нинішньої влади в Криму є Меджліс. Методи, які пропонували застосувати проти Меджлісу в ФСБ і СБУ - як ніби написані під копірку: спроби заборони, дроблення за допомогою маріонеткових організацій. Ми знаходилися під перехресним вогнем цих спецслужб. І зараз ми, після анексії, найбільш уразливі в Криму.

Про розмову з Путіним: Путін намагається загравати з кримськими татарами. Під час нашої розмови він пообіцяв, що Росія зробить за найближчі кілька місяців для кримськотатарського народу більше, ніж зробила Україна за всі 23 роки. Обіцяв різко збільшити представництво кримських татар у структурах влади  вирішити земельні питання, сприяти поверненню кримських татар на Батьківщину. Я сказав, що звичайно, ми чекаємо від Росії рішення, в першу чергу, наших соціальних проблем,  але всі ці питання потрібно вирішувати в пакеті угод між нашими посібниками - тобто між Україною і Росією. Так як кримські татари визнають Крим територією України. На цьому наша розмова з Путіним припинилася.

Про загрозу оточенню Джемілєва:
Після голосування у Верховній Раді за розпуск кримського парламенту всіх депутатів, які проголосували "за" зарахували до "персони нон- грата" на території Криму. Я теж потрапив до цього списку, але мене швидко з нього викреслили. Коли я наводив довідки, що і як, один з представників нової влади в Криму з гумором відповів: "Звичайно, ми ідіоти,  але не настільки, щоб забороняти Джемілєву в'їзд до Криму. Ми ж розуміємо, чим це може скінчитися".

Я можу відвідувати Крим, але нещодавно отримав повідомлення, що всіх, хто супроводжував і зустрічав мене в Криму після анексії, викликають в ФСБ і пропонують три варіанти. Перший - залишити територію Криму. Другий, якщо вони відмовляються - порушення проти них якихось кримінальних справ. І третій - прямо кажуть: "Ви можете зникнути, як на Кавказі".

Про надії на західні санкції та російський протест: Рівень ксенофобії на території Криму зараз піднявся на кілька градусів вище. Люди напружені, не розуміють, що робити далі. У нас великі надії на те, що санкції з боку Заходу подіють стримано на агресора. Країни НАТО військове втручання поки виключають. Сподіваються на санкції.

Нас дуже надихнуло, що після цього всього в Москві пройшли масштабні демонстрації - до 70 тисяч незадоволених політикою Путіна не побоялися вийти на вулиці. Дуже велика надія на внутрішній протест в Росії.

В очікуванні нових провокацій:
Наближається 70-річчя з дня депортації кримських татар. Який буде сценарій? Якщо 18 травня (щорічна дата проведення заходів, присвячених пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, - ред.) в Сімферополі місцева влада захоче за своїм сценарієм спробувати провести щорічні заходи - вивісивши російський прапор і прапор Криму, який теж нагадує російський прапор, то це буде провокація - нескладно передбачити реакцію кримських татар.

З іншого боку, якщо ми будемо йти під українськими прапорами, можна очікувати реакцію ФСБ, провокацій та агресії з боку так званої самооборони Криму. Ми з великим побоюванням чекаємо 18 травня. Так як на території Криму немає української міліції, в разі провокацій ми залишимося наодинці з російськими спецслужбами. Українським ЗМІ там теж з'являтися небезпечно  тому у мене велике прохання до демократичних сил і ЗМІ Росії - забезпечити присутність своїх представників 18 травня в Сімферополі.

P.S. Як стало відомо 26 квітня, громадські організації Татарстану (Росія) висунули лідера кримських татар Мустафу Джемілєва на Нобелівську премію світу. Серед організацій - Рада старійшин, Татарський громадський центр і Меджліс татарського народу.

Нагадаємо, в березні колишній прем'єр-міністр України  Євген Марчук

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
теж закликав висунути Джемілєва на Нобелівську премії миру.

Мустафа Джемілєв з 1960-х років вів у Радянському Союзі дисидентську і правозахисну діяльність. 15 років провів в ув'язненні в радянських таборах, борючись за право свого народу повернутися на батьківщину з місць сталінської депортації. Очолюваний ним кримськотатарський рух домігся своєї мети виключно мирним шляхом.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини