RU

Дух референдуму на Європейській площі

07.12.2010, 13:55
Дух референдуму на Європейській площі - Фото
3a30b522e3fab290e8ce11d6eb248f6e.jpg

Після задоволення вимог підприємців їхнє наметове містечко на Майдані розігнали, але частина маніфестантів вирішила не зупинятися на досягнутому і влаштувала нову акцію - із закликами про зміну влади

На акціях протесту проти Податкового кодексу звучали, серед іншого, і політичні вимоги. Зокрема деякі організатори заявляли про намір зібрати підписи для референдуму з відставки Президента Віктора Януковича, уряду Миколи Азарова і щодо оголошення дострокових парламентських виборів. Після задоволення вимог підприємців їхнє наметове містечко на Майдані розігнали, але частина маніфестантів вирішила не зупинятися на досягнутому і не обмежуватися суто економічними вимогами і влаштувала нову акцію - із закликами про зміну влади.

Почалося все з того, що на майдан Незалежності вранці прибула велика кількість міліції. Правоохоронці стежили за тим, щоб ніхто не заважав встановлювати на головній площі країни новорічну ялинку, дитячі атракціони і взагалі готуватися до свят. Очевидно, головною метою було не допустити повторення на Майдані протестних акцій. Хоч вони ще давно були заборонені судом, співробітники МВС, певно, вирішили перестрахуватися.

Однак, як виявилося, головне дійство планувалося зовсім не на Майдані. На огорожі навпроти монумента Незалежності був прикріплений плакат: "Майдан зібрався на Європейській площі".

На мітингу перед Українським домом зібралися декілька сотень осіб, які вимагали вже знайомих речей: відставки уряду за Податковий кодекс, референдуму з виборів у Верховну Раду і дострокове припинення повноважень Президента В.Януковича. У руках присутні тримали національні прапори України, червоно-чорні прапори УПА, а також партійні знамена ВО "Батьківщина", ВО "Свобода", Європейської партії, партії "Реформи і порядок". До того ж рух на площі не перекривався.

Представники страйкому Харківської області з'явилися на акцію з вилами, на яких прикріпили таблички з написом: "Символ народовладдя". Зубці інструментів з метою безпеки були щільно замотані скотчем.

Проте до учасників акції підійшли двоє співробітників міліції і попросили прибрати вила, щоб не зашкодити навколишнім. Навколо міліціонерів і двох представників страйкому зібрався натовп. Міліціонери наполягали на правилах безпеки, а учасники акції на тому, що безпека додержана, і до появи співробітників міліції щільний натовп навколо людей з вилами не збирався. У результаті сторони зійшлися на тому, що співробітники міліції відступають і натовп навколо учасників акції з вилами розсмоктується.

Загалом порядок на Європейській площі охороняли близько 50 співробітників міліції. Декілька десятків автобусів з "Беркутом" були розташовані на куті Хрещатику і Інститутській.

Перед людьми, які зібралися виступив перший заступник глави партії "Батьківщина" Олександр Турчинов. "Саме тут, на Європейській площі, буде створена ініціативна група, яка почне координувати роботу у всіх регіонах зі збору підписів за проведення референдуму з дострокового припинення повноважень цього парламенту і дострокового припинення повноважень Президента", - сказав він. До того ж політик наголосив, що українці "повинні сказати своє слово і ніякий Центрвиборчком, ніякий суд не зможе їх зупинити".

Більше ніхто з видних опозиціонерів на маніфестації не виступав. Перед закінченням мітингу його модератор оголосив, що всі охочі представники координаційної групи запрошуються у будівлю Союзу письменників України, де відбудеться нарада і їм будуть дані подальші інструкції з організації всеукраїнського референдуму з питань дострокового припинення повноважень Верховної Ради і Президента України. Всіх інших учасників закликали координувати свої подальші дії через Інтернет шляхом електронного листування.

Близько 13:00 мітинг опозиції на Європейській площі завершився. Організатори розібрали сцену для виступів, яка була встановлена на сходах перед Українським домом.

Однак, як виявилося, маніфестанти не збиралися відступати. Учасники акції заявили, що збираються продовжити її у День Соборності України, 22 січня 2011 року, на майдані Незалежності. Про це йшлося у маніфесті, який був узгоджений з лідерами ініціативних груп.

"Після скасування конституційної реформи 2004 року Президент і Верховна Рада отримали повноваження, які не були делеговані народом України, який є єдиним джерелом влади. Відмовляючись від негайного проведення виборів і забороняючи проведення референдуму з припинення своїх повноважень, режим фактично узурпував владу в країні і протиставляє себе громадянам. Проводячи бездарну і відверто антидержавну політику, олігархічні клани заганяють Україну в прірву, з якої ми ніколи не виберемося. Мета цієї політики - перетворити громадян України у рабів і убогих", - наголосили маніфестанти.

Як зазначено у заяві, за 9,5 місяців президентства В.Януковича він не виконав жодної передвиборчої обіцянки. "Ми не побачили податкових канікул на п'ять років, гідних пенсій, зниження цін і тарифів, доступного житла, ліквідації пільг високопоставленим особам або турботи про кожну людину. Замість цього влада "накачувала м'язи" і намагалася залякати власний народ, розтоптати нашу волю і гідність. Вони пробували побудувати авторитарно-корупційну "стабільність", яка б продовжувалася до їхньої смерті. Але їм це не вдалося! Своїм виступом ми довели, що ми сильніше за них. Наша сила в єдності. Коли на вулиці вийдуть сотні тисяч - влада відступає. Однак на поступки вони йдуть виключно тому, що бояться. Бояться народного гніву, якого не уникнути", - заявили автори маніфесту.

На думку авторів звернення, "справжнє обличчя Янукович показав", коли у п'ятницю, 3 грудня, було демонтовано наметове містечко учасників акції проти Податкового кодексу. "Це довело, що з цим режимом неможливо домовитися. Влада оголосила нам війну. Ми приймаємо виклик. І ми переможемо. Нашою повною і безумовною перемогою буде проведення чесних і нефальсифікованих виборів Президента і Верховної Ради, на яких український народ дасть оцінку діям В.Януковича та його команді. Для цього ми обіцяємо об'єднати всі наші сили і не сходити з цього шляху до перемоги! Ми закликаємо всіх громадян об'єднатися заради захисту своїх законних прав і свобод, заради щастя і добробуту наших сімей, заради найкращого майбутнього для наших дітей. Це наша земля, це наша Батьківщина. Ми нікому її не віддамо і не дозволимо поставити український народ на коліна", - зазначено у маніфесті.

Наскільки опозиціонерам вдасться знову об'єднати людей, з'ясується 22 січня. Однак потрібно зазначити, що попередні акції протесту, організовані опозицією, були набагато менш масштабними і впливовими, ніж "Майдан підприємців". Це свідчить про те, що народ розчаровується і в діючій владі, і в її нинішніх противниках і не хоче бути масовкою для політиків. Чи виллється це розчарування у що-небудь конструктивне, судити поки складно.

Фоторепортаж про маніфестації на Європейській площі >>>

Діяльність української опозиції: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини