RU

Другий термін: як Банкова буде реанімувати рейтинг Януковича

31.10.2013, 12:56
Другий термін: як Банкова буде реанімувати рейтинг Януковича - Фото
Випускати владу з рук в 2015 році Віктор Янукович не має наміру

З 2010 року рейтинги Януковича і його партії обвалилися вдвічі. Що робитимуть президент, його оточення, регіонали і олігархи, щоб зберегти владу

Падіння рейтингів влади фіксують усі соціологічні компанії, що працюють в Україні. Партія регіонів та її лідер  Віктор Янукович кожен місяць втрачають позиції. Але мінятися місцям з опозицією на виборах президента в 2015 році і парламенту в 2017-му президент і його оточення не мають наміру. Редакція  ЛІГАБізнесІнформ розбиралася, які схеми будуть використовувати оточення, радники та консультанти Януковича, щоб зберегти владу.

Соціологія ядра


Головне джерело влади нинішнього президента - виборці південного сходу України. На президентських виборах в 2010 році, за даними соціологів SOCIS, середній виборець лідера регіоналів переважно проживав у великих містах (46%), частіше це жінка (53%), у віці від 40 до 60 років (37%), з незакінченою вищою/вищою освітою ( 53%).

У березні цього року КМІС проводив опитування, згідно з яким серед виборців ПР виявилося найбільше розчарованих своїм вибором. Але всупереч розхожій думці про те, що рейтинги Януковича і регіоналів падають через зміни Януковичем зовнішнього вектора з російського на європейський, соціологи такого зв'язку не спостерігають. "Для переважної більшості громадян визначальними є не питання зовнішньополітичної орієнтації, а економічні проблеми і питання, пов'язані з корупцією", - говорить директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Всупереч розхожій думці про те, що рейтинги Януковича і регіоналів на південному сході падають через євроінтеграцію, соціологи такого зв'язку не спостерігають 
Соціолог Ірина Бекешкіна додає, що серед виборців Януковича близько 60 % виступають за зближення з Росією, а близько 25% - з Євросоюзом. "Але незважаючи на плани зближуватися саме з Брюсселем, виборець Януковича все - одно має намір проголосувати за нього, тому що для прагматичних жителів південно-східної України зовнішньополітичний курс - не найголовніше", - каже експерт, додаючи, що на перше місце типовий виборець ПР ставить матеріальні цінності.

Попри готовність "ядерного" ​​електорату Януковича знову віддати за нього свій голос, підтримка нинішньогопрезидента значно слабкіше, ніж була три роки тому. У 2010 році в першому турі Янукович набрав 35 % голосів, Юлія Тимошенко - 25%. У другому турі за лідера ПР проголосували 48 %, за Тимошенко - 45%. Сьогодні ситуація змінилася. За даними трьох соціологічних опитувань (Рейтинг, КМІС, Центр Разумкова), якби вибори проводилися найближчим часом, підтримка Януковича в першому турі склала б від 18 до 24%, у другому - від 22 до 24%. Фактично рейтинг нинішнього президента з 2010 року обвалився вдвічі . При цьому будь-який опозиціонер - Віталій Кличко, Юлія Тимошенко, Арсеній Яценюк, але крім Олега Тягнибока, - у другому турі з відчутним відривом перемагає Януковича.

Те ж саме стосується Партії регіонів. За підсумками парламентських виборів-2012, партія влади набрала за списками 30% голосів виборців. Якби парламентські вибори проводилися найближчим часом, ПР могла б розраховувати на підтримку в межах 15-23% (TNS, Центр Разумкова, Рейтинг).

З такою динамікою рейтингів радники Януковича будуть змушені шукати альтернативні сценарії перемоги свого шефа на виборах у 2015-му році, одночасно готуючи грунт під парламентські вибори 2017 року. На виборах до Ради в 2012-му регіонали вже продемонстрували, що сколотити парламентську більшість можна навіть без необхідного рівня підтримки виборців - досить підкоригувати закон про вибори депутатів. У підсумку з фактичним рейтингом в 30% регіонали отримали тотальний контроль над усіма гілками влади. Тепер очевидно, що цей досвід - обрання президента меншістю громадян - команда Януковича має намір повторити і в 2015 році. На тому, які кроки зробить ПР для досягнення цієї мети, варто зупинитися докладніше.
Обрання президента меншістю громадян команда Януковича має намір повторити і в 2015 році 
Крок перший: консолідація своїх

Перше завдання влади - консолідація електорату. Можливостей для цього залишилося не так вже багато. Російська мова, яка довгі роки була козирем ПР, вже оновила свій статус. Відносини з Москвою занадто складні, щоб знову торгувати ідеєю зближення з Росією. У влади є лише одна можливість мобілізувати свого виборця - в черговий раз розколоти країну на два табори під гаслом боротьби з міфічним "фашизмом" в особі опозиції. Досвід такого розколу команда Януковича отримала в 2004 році.

Одночасно влада задіє адміністративний і силовий ресурс, захищаючи своє виборче поле від політичних гастролерів, які можуть на ньому пастися. Деяких переконають гроші, інших - показова порка тепер вже колишнього нардепа з ​​Одеси, лідера проросійської партії Родина Ігоря Маркова, який оголосив про бажання боротися за виборця південного сходу на виборах президента і опинився в СІЗО.

Крім того, ще один важливий інструмент у консолідації прагматичних виборців південного сходу - матеріальне заохочення. До 2015 року влада спробує накопичити ресурс, необхідний для роздачі матеріальної підтримки виборцям - збільшення пенсій, соцвиплат і стипендій.

Крок другий: розмивання опозиції

Удар по опозиційному полю влада завдасть руками самої опозиції, щедро підтримуючи політиків другого і третього ешелону. Свої кандидатури в першому турі президентських виборів можуть виставити цілий сонм кандидатів - Віктор Ющенко (5,4 % на виборах-2010), Анатолій Гриценко (1,2%), Петро Порошенко, Олег Ляшко, Микола Катеринчук, Микола Рудьковский і Наталя Королевська (рейтинги в межах похибки).

Кожен з них окремо не становить загрози для опозиції, але всі оптом, за згодою Банкової, здатні відібрати до 10% у опозиційних кандидатів у першому турі - будь-то Кличко, Тимошенко, Яценюк чи Тягнибок.

Крок третій: маніпуляції з законодавством


До моменту, коли електорат Партії регіонів буде консолідований, а опозиція - роздроблена, не виключений запуск третього сценарію - проведення виборів в один тур. Схема найбільш реалістична, тому що при мінімальних складнощах гарантує перемогу Януковичу, який у рамках першого туру як і раніше залишається найбільш рейтинговим політиком в Україні. Якщо влада зможе продавити у Верховній Раді відповідні законодавчі зміни, перемога нинішньому президенту забезпечена.

Багато виборців у другому турі традиційно голосують не "за", а "проти". У разі проведення виборів в один тур це питання знімається - на своєму полі влада вибору не залишить, а незадоволені опозиційними партіями віддадуть голоси технічним кандидатам. Крім того, адміністративний ресурс допоможе добрати 5-10 % - якщо виникне така необхідність.

Логічний хід у опозиції - єдиний кандидат у першому турі. Але навіть якщо Батьківщина, УДАР і Свобода зможуть домовитися, це не гарантує їм перемогу - підтримка опозиції буде нижче, ніж у другому турі за великої кількості технічних кандидатів на опозиційному полі.

Ще один варіант - обрання президента в парламенті або зменшення повноважень президента на користь Верховної Ради і прем'єр-міністра. Для втілення цієї схеми доведеться знову змінювати Конституцію, для чого буде потрібно 300 голосів у парламенті. Крім того, нову Конституцію можуть спробувати затвердити на референдумі. До недавнього часу Конституційна асамблея при президенті обговорювала цю можливість. Офіційно розробники відкидають підозри, що новий Основний закон пишуть спеціально під Януковича. Цей варіант теж виглядає занадто складним: 300 голосів у Раді і легітимація нової форми правління жителями Західної України до 2015 року малоймовірні.

І нарешті - зняття з виборів найбільш рейтингових конкурентів Януковича. У рамках цієї схеми другий тур не скасовується, але Тимошенко до виборів не допускають через судимість, а Кличко - у зв'язку з тим, що він нібито не жив в Україні останні 10 років. Формально для цього можуть використовувати поправки, нещодавно прийняті Верховною Радою.

Якщо влада вибере цей сценарій, проти Януковича у другому турі будуть боротися Яценюк чи Тягнибок. Як усунути Яценюка - це питання для влади, здається, поки відкрите. Але якщо у другий тур вийдуть Тягнибок і лідер ПР - соціологи, навіть без урахування адмінресурсу, пророкують перемогу Януковичу.

План Б

Ключовою проблемою всіх сценаріїв-2015 для влади є легалізація своєї перемоги в Європейському Союзі та США. Судячи з деяких ознак, частина оточення Януковича, а саме група Фірташа-Льовочкіна, не виключає і поразки Януковича. Тому вже зараз можливі контакти з найменш радикальним опозиціонером.

За даними опитувань, найбільш рейтинговий опозиціонер і ймовірний супротивник Януковича у другому турі - Віталій Кличко. Він же, на думку багатьох оглядачів, є і самим зручним наступником нинішнього президента. На відміну від своїх експресивних колег по опозиції, лідер УДАРу не приховує, що в разі приходу до влади не стане "відбирати і ділити", і взагалі чинити з опонентами так, як це відбувається сьогодні. В одному з останніх інтерв'ю Кличко сказав про політичні переслідування більш ніж відверто: "Ми повинні закрити скриньку Пандори". Янукович, на думку Кличка, повинен понести відповідальність політичну -  піти на пенсію і писати мемуари. Пенсія і мемуари, наприклад, у Межигір'ї - чим не основа для переговорів про спадкоємність влади, про рівність лобістських можливостей і відновлення балансу олігархічних груп.

Досьє на Віктора Януковича
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини