RU

Другий фронт. Як зіллються партії Тимошенко і Яценюка

14.06.2013, 15:56
Другий фронт. Як зіллються партії Тимошенко і Яценюка - Фото
Інтеграція Яценюка в Батьківщину досягла межі: за спілкою на виборах-2012 і створенням спільної фракції в Раді прийшла черга злиття Фронту змін з партією Тимошенко

Юлія Тимошенко - за крок від офіційної втрати контролю над своєю партією. Більше всіх від об'єднання можуть виграти спонсори Арсенія Яценюка

У суботу, 15 червня, в Києві відбудеться з'їзд партії Батьківщина, який зафіксує її об'єднання з політичними союзниками - партіями Фронт змін і Реформи і порядок (ПРП). Кореспонденти ЛІГАБізнесІнформ з'ясовували, на яких умовах відбудеться об'єднання, і яка роль у укрупненій Батьківщині відводиться Арсенію Яценюку і Юлії Тимошенко.

Як будуть об'єднуватися


Народні депутати, які  негативно оцінюють ідею об'єднання, вважають, що суботній з'їзд на Михайлівській площі виявиться лише бутафорією, необхідною для легалізації угоди керівництва Батьківщини і Фронту змін. Ключові рішення вже прийняті - на засіданні політради партії Тимошенко в четвер. Сьогодні ввечері в офісі Батьківщини на Турівській відбудеться їх остаточне полірування.

Вчора політрада Батьківщини, як і прогнозувалося раніше, вирішила провести ревізію статуту партії і створити спеціально для Яценюка нову посаду - керівника політради. Тобто тепер верхівка партії буде виглядати так: ув'язнена Юлія Тимошенко - лідер партії, Олександр Турчинов - перший заступник, Яценюк - голова політради. Фактично партією керуватиме Яценюк, сказав ЛІГАБізнесІнформ бютівець, екс-нардеп Віктор Уколов. За його словами, у Яценюка буде "контрольний пакет" своїх людей і в політраді, і в регіональних організаціях.

Політрада Батьківщини у складі 61 члена в четвер була розпущена. У суботу з'їзд обере нову, в яку увійдуть додатково 20 представників Фронту змін. Прізвища новачків поки не розголошуються. "Можу прогнозувати, що в будь-якому випадку зросте роль  Миколи Мартиненка (заступник Яценюка по Фронту змін і спонсор партії, - ред.), зростатиме вплив Андрія Пишного (заступник голови Фронту змін, - ред.) - я думаю, він займеться ідеологією Батьківщини. Але поки що це на рівні припущень ", - сказав Уколов. За його словами, з членів політради буде обрано президію, до якої увійдуть лояльні до Яценюка люди.

Народний депутат від Батьківщини Арсен Аваков у коментарі кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ заявив, що нових членів політради Батьківщини з'їзд буде обирати, виходячи з рекомендацій самої Юлії Тимошенко. "Партія вже має в своєму розпорядженні її подання, завтра на з'їзді воно буде розглянуто", - запевнив він.

Значні зміни відбудуться і в регіональних структурах  партій, які об'єднуються. В областях, де немає сильних керівників від Фронту змін, люди Яценюка стануть першими заступниками голів обласних організацій Батьківщини. Не виключено, що саме через них буде йти фінансування з центру.

Від принципу квотування, який планувалося застосувати в регіонах раніше, партії відмовилися. "Ніякого квотування. Це буде добровільний вступ в Батьківщину членів Фронту змін, ПРП і частково Народного Руху України, і далі партійні організації на місцях просто трохи змінять структуру. Хтось очолить організацію, хтось буде заступником, це нормальний процес", - пояснив Аваков.

Сьогодні в офісі на Турівській пройде "політбюро" - міні-з'їзд з найбільш наближених до верхівки людей, які остаточно закріплять досягнуті домовленості. Очікується, що до цього моменту пройдуть з'їзди Фронту змін і ПРП, присвячені самоліквідації. "На порядку денному з'їздів - ліквідація цих структур і рекомендація членам вступати в партію Батьківщина", - пояснив ЛІГАБізнесІнформ депутат від Батьківщини Юрій Одарченко.

У Батьківщині кажуть, що процедура створення об'єднаної партії буде завершена завтра на з'їзді - після цього Фронт змін і ПРП "обнуляться". "У суботу все буде закінчено", - сказав Аваков.

До речі, соціологи вважають, що злиття партій в одну - Батьківщину - на рейтингах не відіб'ється. "Я думаю, нічого особливого не відбудеться. Якщо на президентські вибори піде Тимошенко, то голосувати будуть за неї, якщо Яценюк - то за Яценюка. Те ж саме і з рейтингом об'єднаної Батьківщини: він кардинально не зміниться. Єдине, що таке злиття - логічний крок, оскільки ці партії і так вже брали спільну участь у парламентських виборах ", - сказала в коментарі ЛІГАБізнесІнформ директор фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна.

Партійна міжусобиця


Гладкого об'єднання Батьківщини та Фронту змін не буде. Про це свідчать конфлікти всередині партії Тимошенко. Першим про вихід з Батьківщини і небажанні працювати під керівництвом Яценюка оголосив Віктор Уколов.

"Я не вступав у партію, де керівником буде Яценюк. Я підтримував Тимошенко, мав на увазі, що саме вона буде керувати партією. На сьогодні у мене накопичилося достатньо даних, щоб стверджувати: Юлія Тимошенко не впливає на ситуацію в партії так, як раніше. Більш того: партія все робить навпаки. Фактично відбувається поглинання моєї партії, я не зможу в ній залишатися", - сказав він.

Крім Уколова, без партійних квитків ризикують залишитися, - правда, вже в примусовому порядку, - ще два бувалих бютівця: депутати  Микола Томенко та Юрій Одарченко. Питання про їх виключення з партії, можливо, буде піднято на суботньому з'їзді. Томенко і Одарченко завинили тим, що самовільно написали Тимошенко листа, в якому звинуватили Яценюка в спробі захопити Батьківщину і виступили проти об'єднання з Фронтом змін.

З ініціативою виключити депутатів нібито виступила житомирська організація Батьківщини, яку очолює близький до Яценюка бютівець Сергій Пашинський У коментарі ЛІГАБізнесІнформ. Пашинський цю інформацію спростував: в рамках підготовки до з'їзду обласне бюро дійсно брало кадрові рекомендації, але прізвища Томенко і Одарченко не звучали. "Конфліктів немає", - сказав Пашинський, додавши, що піднімати це питання на з'їзді не буде.

Томенко, коментуючи інформацію про своє можливе вигнання, попросив "перевірені джерела» не фантазувати. Одарченко заявив кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ, що вчора на засіданні політради питання про виключення не розглядалося. "Я не можу сказати, поставлять це питання на з'їзді чи ні. Думаю, воно може бути просто використане в якихось внутрішньопартійних відносинах, для того, щоб були мотиви при зміні керівного складу Батьківщини не включати Томенка і мене в керівні органи", - вважає він.
Щодо виключення Одарченка питання стоїть принципово: він очолює київську організацію Батьківщини, яку хочуть віддати під керівництво Миколи Мартиненка 

За даними ЛІГАБізнесІнформ, саме щодо Одарченка питання стоїть принципово: він очолює київську організацію Батьківщини, яку хочуть віддати під керівництво Миколи Мартиненка. Нагадаємо, парламентський бізнесмен Мартиненко вважається головним лобістом висунення Петра Порошенка єдиним кандидатом від опозиції на посаду мера Києва. І обидва ці політики колись були топ менеджерами Нашої України Віктора Ющенка та фігурантами політичного серіалу під умовною назвою "любі друзі".

Лідер, сірий кардинал, спонсор

Київська Батьківщина запропонувала внести до статуту партії зміни, які встановлюють "демократичний зв'язок між рядовими членами партії та її керівництвом". Як пояснив ЛІГАБізнесІнформ Одарченко, мета - привести статут у відповідність з європейськими стандартами. "Крім того, київська міська організація запропонувала, щоб з'їзд Батьківщини єдино можливим кандидатом на посаду президента від неї затвердив Юлію Тимошенко", - додав Одарченко.

На таких офіційних заявах базується перша версія мети об'єднання Фронту змін і Батьківщини - зберегти дієву політичну структуру для Юлії Тимошенко, яка рано чи пізно вийде на свободу. У цій версії ключова роль відводиться її першому заступнику по партії Олександру Турчинову. Без сильного публічного лідера партія поступово втрачає свої позиції, а Турчинов занадто довго перебував у тіні Тимошенко, щоб тепер впоратися з цією функцією. Взаємна недовіра і відсутність в партії соціальних ліфтів не дозволяє висунути тимчасового, але яскравого лідера з числа своїх. Розмови про те, що таким лідером міг би стати Томенко, ледь не коштували йому партквитка. Тому охороняти крісло Тимошенко до її повернення доручають "варягові" Яценюку під жорстким контролем Турчинова.

Друга версія - Тимошенко хочуть показати, що їй вже нікуди повертатися. У Батьківщині новий лідер, нові спонсори і нова структура керівних органів. За словами співрозмовника ЛІГАБізнесІнформ, це може стати фактором тиску на Тимошенко - щоб вона відмовилася від політичної діяльності в обмін на лікування за кордоном з наступним звільненням.

Не під диктофон бютівці називають те, що відбувається рейдерським захопленням партії за дорученням Адміністрації президента. І ключову роль у цьому процесі відводять Яценюку. У свою чергу, у Фронті змін категорично заперечують версію про те, що Яценюк хоче посунути Тимошенко на політичну пенсію. А саме об'єднання деякі фронтовики називають спробою знищити Яценюка як самостійного лідера.

У числі "рейдерів", захоплюючих Батьківщину, називають спонсора Фронту змін Миколу Мартиненка. За версією, яку умовно можна назвати "бізнес-проектом", його мета - включити партію в число своїх бізнес-активів. Отримавши контроль над Батьківщиною і, перш за все, над її київською організацією, можна пролобіювати свого кандидата в мери столиці і взяти участь в освоєнні столичних ресурсів.
У числі "рейдерів", захоплюючих Батьківщину, називають спонсора Фронту змін Миколу Мартиненка. За версією, яку можна назвати бізнес-проектом, його мета - включити партію в число своїх бізнес-активів  
Єдиний кандидат від опозиції на виборах київського мера, як показали минулі парламентські вибори, - автоматично прохідний з мінімальними фінансовими витратами. А ось фінансова віддача від такої посади обіцяє серйозні дивіденди. Та й сама партія, друга за чисельністю фракції в парламенті, - теж непоганий ресурс. Мажоритарному акціонерові вона може принести хороші бонуси у торгах з різними угрупованнями на Банковій і всередині Партії регіонів.

Зрештою, навіть  дискредититовану парламентську партію можна буде вигідно продати до наступних парламентських виборів. В її купівлі можуть бути зацікавлені, наприклад, ті, хто захоче скористатися її квотами у виборчих комісіях. Однак у такого розвитку подій є один істотний бар'єр - Юлія Тимошенко. Навряд чи вона буде мовчки спостерігати, як її головний політичний проект повторює долю Нашої України.

За деякими даними, Тимошенко, ще недавно з великим побоюванням ставилася до того, що її позбавлять керівництва партією, зважилася на об'єднання після обіцянки Яценюка: у разі звільнення - поступитися їй правом на виборах-2015 боротися за вихід у другий тур у якості єдиного кандидата від опозиції. Втім, якщо така домовленість мала місце, то навряд чи вона буде публічною. За даними джерела ЛІГАБізнесІнформ в опозиції, адвокат Сергій Власенко в останні дні кожен день літає до Тимошенко в Харків, втрясаючи деталі об'єднання. Сьогоднішній день не став винятком. Інтенсивність діалогу показує, що все може змінитися в останній момент.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини