RU

Розбір LIGA.net | Дострокові вибори можуть скасувати. Чи так це й кому це вигідно

10.06.2019, 13:41
Дострокові вибори можуть скасувати. Чи так це й кому це вигідно - Фото
Володимир Зеленський (фото - прес-служба)

Ймовірність скасування дострокових виборів висока. Які процеси запускають такий сценарій

Конституційний суд (КС) до кінця червня має вирішити долю чинного парламенту. Є висока ймовірність, що рішення КС буде на користь сьогоднішніх народних депутатів: вони зможуть попрацювати на пару місяців довше. Про це LIGA.net розповіли троє співрозмовників в депутатському корпусі, які запевняють про надійність своєї інформації. Кому це вигідно і чому Володимир Зеленський від цього виграє ще більше - коротко відповідаємо на сім основних питань.

1. ЧОМУ ВИБОРИ МОЖУТЬ СКАСУВАТИ. Указ Зеленського оскаржили в КСУ 62 народних депутата з фракцій Нарфронт і Радикальної партії Ляшко (РПЛ). На їхню думку, коаліція в Раді припинила існувати не після виходу Батьківщини, РПЛ і Самопомочі в 2016 році, а тільки після заяви НФ 17 травня 2019 року. Саме з 17 травня, за версією авторів, почався 30-денний термін формування нової коаліції і тому Зеленський не мав права розпускати парламент.

2. КОЛИ БУДЕ РІШЕННЯ. Не пізніше 29 червня. 4 червня Велика палата КСУ визнала конституційне провадження невідкладним. А це означає, що підсумкове рішення КС має бути до кінця цього місяця.

3. ЯКИМ БУДЕ РІШЕННЯ. Автори звернення в КСУ оцінювали свої шанси 50 на 50. Один з депутатів НФ описав це так: "Спочатку більшість суддів хотіло, щоб КС взагалі не брався за цю справу і відмовив у відкритті провадження через необґрунтованість. Однак тепер справу запущено і рішення буде прийнято ".

Читайте такожБій на Банковій. Стенограма зустрічі Зеленського з Радою за хвилину

Три співрозмовники, серед депутатів, заявили  LIGA.net, що КСУ прийме рішення на користь Ради. І нібито не останню роль зіграє вплив Петра Порошенка. "У день, коли КСУ відкрив провадження по указу про [розпуск] Зеленського, Порошенко якраз отримав закриту соціологію від Рейтингу. Побачивши, що його партія зі скрипом набирає 7%, він цілий день не виходив ні з ким на зв'язок", - розповідає депутат колишньої парламентської коаліції. Співрозмовники LIGA.net в оточенні Порошенка цю інформацію не підтвердили, але і не спростували. При цьому запевняють, що вибори йому вигідні, оскільки "ще два-три розслідування по Укроборонпрому поховають і ті відсотки, які є".

Спікер Андрій Парубій повідомив журналістам, що апарат Ради направив в КСУ інформацію, що підтверджує незаконність указу Зеленського. "Ми подивилися стенограму, коли була оголошена коаліція. Це було 302 народних депутата. Потім ми забрали всі заяви про вихід з коаліції, які надходили за цей час. І якщо відняти всі заяви, які були подані до 17 травня 2019 року, виходить 227" , - заявив Парубій.

Навіть в команді президента видно нотки сумніву з приводу рішення КСУ. "У мене не було б таких сумнівів, якби ми жили в країні високого правового порядку. А коли я знаю, що сьогодні робиться з діючими нормативно-правовими актами, яким чином виносяться рішення суддів. Я, як юрист, можу сказати, що рішення суду і справедливість - це далеко не завжди одне й те саме ", - заявив журналістам представник президента в Раді Руслан Стефанчук. Він також нагадав, що 3 червня Зеленський призначив Федора Веніславського своїм представником в КСУ, який зараз готує правову позицію президента для суду.

4. ЩО БУДЕ, ЯКЩО КСУ СКАСУВАВ УКАЗ. Більшість опитаних  LIGA.net експертів вважають, що в разі визнання указу Зеленського неконституційним, дострокові вибори будуть скасовані. "Якщо КСУ вкаже, що в зв'язку з визнанням неконституційним, втрачає силу указ президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення дати дострокових виборів, то виборчий процес зупиняється", - повідомив  LIGA.net аналітик громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.

Глава правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає, що після такого висновку КСУ ніяких додаткових рішень інших органів (зокрема ЦВК) не потрібно. "Якщо КСУ в своєму рішенні скаже, що вибори скасовуються у зв'язку з неконституційністю їх призначення, далі ЦВК просто ретранслює таке рішення. Ніякого іншого порядку тут немає", - пояснив він в коментарі  LIGA.net.

"Є частина юристів, які вважають, що КСУ може визнати указ неконституційним, але при цьому вкаже, що виборчий процес уже розпочато і не може бути припинений у зв'язку з тим, що реалізуються виборчі права громадян, гарантовані Конституцією", - розповідає аналітик ОПОРИ Клюжев. У разі скасування виборів, вже зареєстровані кандидати в нардепи, можуть подати в суд, однак Клюжев сумнівається в перспективності таких позовів.

5. КОЛИ ВИБОРИ. Якщо указ буде визнаний неконституційним, то в Україні повинні відбутися чергові парламентські вибори 27 жовтня 2019 року.

6. ЧИ МОЖЕ ЗЕЛЕНСЬКИЙ ВПЛИНУТИ НА ЦЕ. Теоретично він може підписати новий указ. Однак він буде неконституційним, пояснює Коліушко. Адже, згідно з Основним законом, парламент не можна розпускати менш ніж за шість місяців до закінчення повноважень чинного скликання. Навіть якщо взяти всі можливі кінцеві дати, які називалися нардепами і експертами (27 квітня, 27 травня та 14 червня), то термін для розпуску Ради за цією нормою вже буде пропущений.

7. КОМУ ВИГІДНО РІШЕННЯ КСУ. Тут палиця з двома кінцями. Рішення про скасування виборів електорально дуже вигідно Зеленському. "Політично Зеленський нічого не втратить. Якщо КСУ скасовує указ, він скаже, що парламент поганий, суд поганий, вони не хочуть оновлюватися. А запит в суспільстві є. Тому кількість шанувальників Зеленського буде рости", - міркує політолог Ігор Петренко.

З іншого боку, якби це не було вигідно ключовим політичним гравцям, які мають вплив на КСУ, то, можливо, провадження за указом навіть б і не починалося. Всі дивляться на останні рейтинги і розуміють, що у Слуги народу є реальний шанс одноосібно сформувати коаліцію і свій уряд. Така перспектива не радує нікого, в тому числі Ігоря Коломойського. (Детальніше читайте в статті План Коломойського: пора ставити палки в колеса Зеленському).

Симптоматично, що на минулому тижні КСУ задовольнив позов заводу Коломойського і обмежив повноваження НАБУ. Співрозмовники LIGA.net серед нардепів і експертів стверджують, що у Коломойського залишається вплив на КСУ. "На сьогоднішній день бачимо проблеми в спілкуванні Слуги народу і групи Приват. Зокрема, хто повинен йти по мажоритарці від Слуги народу. Є інформація, що Зеленський хоче максимально чистих людей. Тому вплив на КСУ може вирости ще на один пункт, тобто з боку Коломойського ", - говорить Петренко.

Опоненти Зеленського розуміють, що рішення КСУ про скасування виборів піде в електоральний плюс Слузі народу, проте сподіваються, що до осені президент знизить свій рейтинг неоднозначними заявами, рішеннями і кадровими призначеннями.

"Ми бачимо, що є неоднозначні заяви від Кучми про "стрілянину у відповідь". Це може підняти патріотично налаштований електорат. Є питання кадрових призначень. Парламенту краще схвалити людей Зеленського і дати їм можливість наламати дров", - вважає Петренко. За його словами, також можуть виникнути питання у фінансовій сфері, пов'язані з піковими виплатами за боргами.

"З іншого боку, це питання уряду, а воно старе. У президента фактично немає можливостей щось змінювати. Дуже складно говорити про зниження рейтингу Зеленського, якщо сам парламент не дає йому можливостей для того, щоб він наламав дров", - резюмує Петренко.

Читайте також: План Коломойського: пора ставити палки в колеса Зеленському

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини