RU

Домовитися з губернатором. Як кандидати готуються до виборів

19.04.2012, 14:22
Домовитися з губернатором. Як кандидати готуються до виборів - Фото
ЦВК назвав число виборчих округів та пообіцяв до кінця квітня визначити їх точні межі. Це оживило передвиборчий ринок

Оголошення ЦВК числа округів наблизило старт кампанії. Найзаповзятливіші кандидати почали не з зустрічей з виборцями, а з переговорів з владою

"Що з нарізкою?" - запитує в трубку один відомий політик і скидає виклик. "Поки нічого, чекаємо", - вимовляє, вже звертаючись до кореспондента ЛІГАБізнесІнформ.

Ця людина, вже підібрала собі округ в одній з центральних областей, - один із сотень майбутніх кандидатів, утримуваних на низькому старті останні місяці. Щоб почати кампанію, він з нетерпінням чекає на інформацію про визначення Центрвиборчкомом чітких меж вже сформованих кількісно округів. У травні він планує провести соціологічні дослідження, а в червні почати боротьбу. Аналогічно мислять ще кілька потенційних мажоритарників, з якими довелося поспілкуватися кореспондентові ЛІГАБізнесІнформ за останні кілька тижнів. Однак напередодні старту парламентських виборів можна констатувати: багато шукачів депутатського крісла не цілком представляють реалії, з якими доведеться зіткнутися на округах.

Фактор Клюєва та Сім'ї

Новина про те, що ЦВК визначив точну кількість округів у кожному з регіонів України, стала своєрідною внутрішньокорпоративною сенсацією минулого тижня. Політтусовка очікувала, що влада максимально затягне з вирішенням питання по округах, щоб створити максимальні перешкоди висуванцям від опозиції. Таку думку поділяло й джерело ЛІГАБізнесІнформ в ЦВК: він прогнозував приблизно двомісячну затримку - аж до червня-липня. Тому повідомлення Центрвиборчкому про те, що кількість округів встановлена, здивувало багатьох. Як і обіцянку до кінця квітня визначитися з межами округів.

За нашими даними, істотне прискорення процесу надав секретар РНБО Андрій Клюєв. За інформацією джерел кореспондента ЛІГАБізнесІнформ, напередодні оголошення кількості округів між головою комісії Володимиром Шаповалом і Клюєвим відбулася приватна розмова. Клюєв нібито висловив свої побажання щодо конфігурації округів і строками закінчення нарізки.

Деякі представники партії влади прокоментували цю інформацію в ключі посилення впливу Клюєва. За їх словами, на наступному тижні, 23 квітня, секретаря РНБО повинні офіційно призначити головою передвиборного штабу Партії регіонів. Деякі в припущеннях пішли ще далі, зазначивши, що Клюєв здобув ситуаційну перемогу над групою Сергія Льовочкіна. Мовляв, така терміновість в питанні округів була спровокована для того, щоб виключити можливість голови Адміністрації президента вплинути на їх конфігурацію.

Втім, остання версія кілька натягнута. Після недавньої відставки Клюєва з посади віце-прем'єра джерела кореспондента ЛІГАБізнесІнформ з оточення Віктора Януковича говорили про те, що, незважаючи на видалення з Кабміну, він все одно буде призначений головним менеджером кампанії. Принаймні, в частині взаємодії з виборчими комісіями, адже такого досвіду, як у Клюєва, ні у кого серед регіоналів немає. Головна ж мета відставки - відлучення від бюджетних фінансових потоків і звуження адміністративних функцій - була досягнута. А прискорення у формуванні передвиборчої карти України викликано лише питанням комфорту самого Клюєва: він не звик стартувати пізно, завжди намагався починати кампанію місяців за дев'ять до дня голосування.

Обличчям кампанії Партії регіонів стане  віце-прем'єр Сергій Тігіпко. Питання про те, хто буде займатися збором фінансів під вибори, поки не вирішене. Є припущення, що цей делікатний момент довірять комусь від Сім'ї. Поки не зовсім зрозуміло, як начальник штабу Клюєв буде погоджувати з скарбником кампанії витрати - є ризик непорозумінь і навіть конфліктів.

Фактор грошей

Незважаючи на те, що ЦВК сказав "А", "Б" ще не прозвучало: фінальні, а не передбачувані межі округів залишаються великою загадкою. Саме нарізка округів розкрутить маховик кампанії. Поки ж в стані гіпотетичних кандидатів спостерігаються дві основні тенденції: бажання провести кампанію з відносно малими бюджетами й спроби заручитися хоча б умовними гарантіями безпеки від влади.

Думка політринка: вибори пройдуть в жорсткій атмосфері. Звідси й бажання кандидатів заручитися обіцянкою влади про ненапад 
"Народ не поспішає й нервує, тому що правила гри змінюються по ходу. Це стриножує багатьох кандидатів. Крім того, з 2002 року люди забули особливості ведення мажоритарної кампанії. Звідси наївні очікування і підходи до організації. Ринок за останні 10 років звузився. Кандидатів, готових вкласти в кампанію реально великі суми, мало. З політпроектів більш-менш активно веде кампанію тільки "Україна - Вперед!" Наталії Королевської. Решта, в тому числі Батьківщина та Фронт змін, поки що у вибори не інвестують", - зазначає політтехнолог Андрій Золотарьов.

Небажання кандидатів сильно витратитися зрозуміло. Мінімальна ціна входження до Верховної Ради для мажоритарника, яку називають політттехнологі, становить 1,5 мільйона доларів. При цьому в політичному середовищі сформувалася упевненість в тому, що через підходи нинішньої влади до формування парламентської більшості ці гроші в парламенті можна й не відбити - окремо взятого депутата важко назвати постаттю, самостійною у прийнятті якихось вигідних для нього рішень. Крім того, сформувалася консолідована думка політринка: вибори, швидше за все, пройдуть в жорсткій атмосфері. По-перше, тому що Клюєв по-іншому не працює. По-друге, через те, що забезпечити більш-менш пристойний результат для Партії регіонів при нинішньому її рейтингу можна буде тільки натиском. Звідси й бажання претендентів на депутатські мандати заручитися обіцянкою влади про ненапад.

У декількох опитаних кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ майбутніх мажортарщиків підготовчим кроком до передвиборчої кампанії став не виїзд в округи. Насамперед вони провели довірчі бесіди з губернаторами областей, в яких планують висуватися, і з мерами міст, в яких розташовані їхні округу. Показовий сигнал: самі політики впевнені в тому, що склад майбутнього парламенту визначить не виборець, а влада й дилери її адмінресурсу.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини