Децентралізація Зеленського. Що це таке і як буде виглядати

23.12.2019, 15:06
Децентралізація Зеленського. Що це таке і як буде виглядати - Фото
Децентралізація Володимира Зеленського Фото: колаж Євген Адаменков/LIGA.net

Законопроект змінить адміністративний устрій України, введе інститут префектів і дасть президенту можливість звільняти місцевих топ-чиновників

У команді президента Володимира Зеленського хочуть провести свою децентралізацію в Україні. Вона не сильно відрізняється від ідеї їх попередників. LIGA.net виділила п'ять головних змін законопроекту президента.

1. НОВИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ

Громада - округ - область. Міста, селища і села об'єднають в громади, які стануть нижчою одиницею територіального устрою. Вони повинні будуть реєструватися як юридичні особи. Громади будуть об'єднаються в округ, округ - в область.

2. НІЯКИХ СПЕЦСТАТУСІВ В КОНСТИТУЦІЇ

Відрізнятися буде лише окупований Росією Крим, але у Севастополя приберуть спецстатус. Цей же статус заберуть і у столиці. Правовий статус Києва буде регулюватися законом. Те ж саме стосується і окупованих Росією районів в Луганській і Донецькій областях. Особливого статусу в Конституції у них не буде. Але статуси громад, округів і областей можна буде регулювати окремими законами.

3. ПРЕФЕКТ ЗАМІСТЬ ГОЛОВИ АДМІНІСТРАЦІЇ

Місцеві державні адміністрації замінять Офісами префектів. Префект призначається президентом з подачі Кабміну. Він буде представником держави в округах і областях. Його завдання - стежити за законністю рішень місцевих органів. Він зможе попросити президента або суд скасувати рішення місцевої влади, якщо воно пов'язане з сепаратизмом або суперечить законам. Префект може займати посаду три роки і не більше одного разу. Звітує перед Кабміном і президентом.

4. НА РІК МЕНШЕ ТЕРМІН ПОВНОВАЖЕНЬ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ

Повноваження місцевих депутатів обмежать чотирма роками (зараз - 5 років). Це ж стосується глави громади. Щорічно повинен змінюватися глава окружноЇ або обласної ради. При цьому президент може зупинити повноваження достроково, якщо префект повідомить йому про порушення закону чиновником.

5. РІК НА ОБ'ЄДНАННЯ І ВИБОРИ

Дедлайн для всіх змін в територіальному устрої - 1 березня 2021 року. До цієї дати місцеві держадміністрації повинні передати права Офісу префекта. Протягом трьох місяців після набрання чинності законопроекту повинні пройти місцеві вибори.

ТРИ ДУМКИ ПРО РЕФОРМУ

Глава правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко називає головний негатив ідеї Зеленського: президент зможе достроково розпускати органи місцевого самоврядування. У документі багато юридичних недоліків, неоднозначні за змістом і незрозумілі за призначенням норми. Не згоден Коліушко та з рішенням президента виключити префектів з виконавчої влади. Коліушко звертає увагу, що за поданням префекта, президент зможе зупиняти рішення місцевої влади, хоча в іншій нормі написано, що для цього необхідно звернутися в суд.

Експерт програми U-LEAD Віктор Венцель також звертає увагу на невизначений статус префектів. "Як на мене, то слід більш чітко визначити статус префекта - він представник президента, КМУ (або обох разом), або він здійснює функції виконавчої влади", - сказав він  LIGA.net. Експерт вважає, що необхідно ввести відповідальність префектів за незаконні дії, щоб вони не зловживали становищем.

Перший заступник голови виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад Іван Фурсенко теж висловлюється про нечіткості повноважень префектів - в законопроекті вказується, що вони можуть виконувати і інші повноваження. "Вважаю, що їх повноваження повинні мати вичерпний перелік з метою недопущення зловживань", - заявив експерт. Фурсенко вважає, що для нормального функціонування необхідно вирівняти термін повноважень глав окружної або обласної ради з місцевими депутатами, тобто по чотири роки.

Читайте також: Нова система виборів до Верховної Ради. Що вам треба знати

Читайте також російською: Децентрализация Зеленского. Что это такое и как будет выглядеть

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини