RU

Децентралізація за Зеленським. Що з нею не так

Децентралізація за Зеленським. Що з нею не так - Фото
Володимир Зеленський (Фото: Gian Ehrenzeller/EPA
05.02.2020, 17:41

У Зеленського планують незабаром внести новий варіант змін до Конституції. LIGA.net дізналася, що може змінитися

Команда президента Володимира Зеленського вважає конституційну реформу з децентралізації одним із головних своїх пріоритетів на 2020 рік. У той же час перші спроби Зеленського провести відповідний законопроект зустріли критику опонентів і західних партнерів. Що не так із пропозиціями президента, коли очікувати новий законопроект і що в Офісі президента готові змінити, - розбиралася LIGA.net.

ЩО ЗАПРОПОНУВАВ ЗЕЛЕНСЬКИЙ. Перший варіант проекту змін до Конституції Зеленський вніс у Раду в п'ятницю, 13-го грудня 2019 року. Головні новели. Міста, селища і села об'єднають у громади, які стануть нижчої одиницею терустрою. Громади будуть об'єднуватися в округ, округи - в область. Місцеві державні адміністрації замінять Офісами префектів. Завдання префекта - стежити за законністю рішень місцевих органів. Він зможе попросити президента або суд скасувати рішення місцевої влади, якщо воно пов'язане з сепаратизмом або суперечить законам.

Після критики експертів і політичних опонентів Зеленський акурат під Новий рік відкликає законопроект і тут же вносить новий. Однак, за своєю суттю він повторював попередній і залишав усі дискусійні норми. Нову редацію розкритикували вже посольства Німеччини та Канади, закликавши не поспішати з прийняттям такої важливої реформи і провести повноцінне обговорення всіх норм. У зв'язку з цим президент 16 січня відкликав законопроект. Співрозмовник видання в керівництві Слуги народу повідомив, що друга редакція документа не набирала потрібної кількості голосів навіть усередині фракції.

Что предлагал Зеленский в первой редакции законопроекта (фото - LIGA.net)

Що пропонував Зеленський у першій редакції законопроекту (фото - LIGA.net)

ЩО ГОВОРЯТЬ ЕКСПЕРТИ. Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко називає головний негатив ідеї Зеленського: президент зможе достроково розпускати органи місцевого самоврядування. Експерт звернув увагу на неузгодженість норм документа. Так, за поданням префекта президент зможе зупиняти рішення місцевої влади, хоча в іншій нормі написано, що для цього необхідно звернутися в суд.

Перший заступник голови виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад Іван Фурсенко теж висловлюється щодо нечіткості повноважень префектів - у законопроекті вказується, що вони можуть виконувати й інші повноваження.

Читайте також: Вирубка, дороги, ремонт. На чому крадуть у громадах України: три графіка

ЩО ГОВОРЯТЬ ОПОНЕНТИ. Зеленський вносив своє бачення реформи децентралізації без будь-яких консультацій із громадами, повідомив LIGA.net перший заступник профільного комітету і нардеп від фракції Голос Роман Лозинський. Крім форми у Голосу є претензії і до змісту.

"Зеленський пропонує, щоб тільки законами змінювався статус областей. Що це таке, ніхто не може пояснити. Сюди можна зашити все, що захочеш: Мінськ, Нормандію та інше. Це величезний ризик федералізації. Цією нормою прибирають конституційний запобіжник у 300 голосів. Тобто, президент у рамках імпічменту захищений 337 голосами, а вони хочуть у 226 голосів об'єднувати і ліквідовувати області", - пояснює Лозинський.

Також незрозумілі повноваження префектів. "Сам по собі префект - це не погано. Але в законопроекті загальними фразами прописуються його повноваження. І це означає, що звичайними законами в 226 голосів можна прописати йому абсолютно будь-які повноваження", - заявив нардеп від Голосу. Лозинський вважає, що вичерпний перелік повноважень префектів має бути закріплено в Конституції.

Також у Голосі проти створення окружних рад. У законопроекті Зеленського зазначено, що такі ради "можуть створюватися". "Укрупнення районів до округів - це нормально і необхідно для адміністрування. Але не для обрання туди депутатів. Сенсу в окружних радах немає. Все, що вони можуть, це тиснути на місцеве самоврядування і перетягувати ковдру на себе", - вважає Лозинський.

Читайте також: Захотіли - зробили. Три історії, які змусять відірватися від дивана

ЩО ЗГОДНІ ЗМІНИТИ У ЗЕЛЕНСЬКОГО. На даний момент проект змін до Конституції обговорюється з профільними асоціаціями та місцевими органами самоврядування, повідомив LIGA.net нардеп від Слуги народу і заступник голови профільного комітету Олександр Качура. За його словами, одним із головних каменів спотикання став інститут префектів.
"Мери хочуть, щоб їх ніхто не контролював. Але такого не буває. Є повноваження президента, який є гарантом Конституції", - зазначив Качура. На його думку, префект - це свого роду запобіжник від антиконституційних рішень місцевих рад. "Наприклад, якщо якась область захоче вийти зі складу України або прийме рішення, яке порушує права громадян. Нічого іншого там немає", - запевняє нардеп.

За словами Качури, необхідно передбачити в Конституції, що накази префектів обов'язкові для всіх органів державної влади, але не стосуються господарської діяльності та роботи підприємців.

Фото - LIGA.net

Фото - LIGA.net

Співрозмовник  LIGA.net LIGA.net з близького оточення Зеленського вважає, що компроміс щодо префектів дозволить знайти в парламенті голоси, яких бракує. У той же час президент не готовий повністю відмовлятися від цієї ідеї. "Якщо ми залишимо все як є, то можемо отримати нові "ЛНР" і "ДНР". Крім того, через п'ять-десять років це призведе нас до конфедерації", - повідомило джерело.

"Пам'ятаєте, в серіалі Слуга народу показували карту України з 28 "міні-державами"? Так ось Зеленський дуже боїться такого в реальності", - додав співрозмовник. Тому в Офісі президента готові йти на розумний компроміс. Зокрема, в новій редакції законопроекту повинні прописати, що префект зможе зупиняти дію акта, який має чітко визначені ознаки можливого порушення територіальної цілісності.

При цьому у Зеленського придумали варіант, який дозволить створити міцних префектів. "Місцеві асоціації вимагають від нас, щоб разом зі змінами до Конституції ми представили і закони, які імплементують реформу. Зокрема, закон про префекта. Він уже готовий і саме в ньому ми хочемо розширити повноваження префектів, щоб у результаті вийти на те, що нам потрібно", - розповідає джерело в оточенні президента.

Також у Зеленського готові прибрати із законопроекту згадки про окружні ради. "Були сигнали з Конституційного суду, що через окружні ради нам можуть "зарубати" законопроект", - пояснює співрозмовник.

Нардеп Качура вважає, що необхідно "зрізати всі спірні кути" для того, щоб прийняти конституційну реформу до місцевих виборів, які заплановані на осінь 2020-го. "Якщо ми цього року не завершимо процес децентралізації, то ми, напевно, навряд чи завершимо його в перспективі декількох років", - упевнений він.

ЧИ БУДЕ ОСОБЛИВИЙ СТАТУС. Качура сумнівається, що в новій редакції законопроекту Зеленського з'являться норми про особливий статус Донбасу. "У мінських угодах Україна зобов'язується провести реформу децентралізації. Але там не написано, що це потрібно зробити для Донецької або якоїсь іншої області", - пояснює нардеп.

В Офісі президента допускають, що Росія може використовувати тему закріплення особливого статусу Донбасу в Конституції як умову для зустрічі в нормандському форматі. "Однак для нас особливий статус у Конституції - це червона лінія. Ми чітко заявили росіянам, що для нас це два різних треки. Тому ми не збираємося змінювати нашу позицію", - запевнило джерело з близького оточення Зеленського.

Читайте також: "Нас можна в книгу рекордів". Як і чим дивує маленька громада під Харковом

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Читайте матеріал російською: Децентрализация по Зеленскому. Что с ней не так

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини