RU

Денис Казанський: Особливий статус Донбасу не потрібен. У Краматорська немає

Денис Казанський: Особливий статус Донбасу не потрібен. У Краматорська немає - Фото
Денис Казанський (фото - Школа журналістики УКУ)
12.06.2020, 13:50

Представник Донецька в мінській ТКГ про переговори з Росією, особливий статус для Донбасу і прямі переговори Зеленського і Путіна

LIGA.net продовжує знайомити читачів із представниками Донбасу в тристоронній контактній групі. На черзі - відомий блогер та журналіст Денис Казанський. Що представник Донецька думає про перспективи повернення Донбасу, чи потрібні прямі переговори з Володимиром Путіним і чи є єдність між "донецькими" і "луганськими" переселенцями в ТКГ: читайте в інтерв'ю Казанського LIGA.net.

Інтерв'ю з представником Луганська Костянтином Лібстером ви можете почитати тут.

- Ви вже два дні пропрацювали в ТКГ. Які висновки ви зробили для себе?

- Якихось особливих сюрпризів не було. Я уявляв собі реакцію і знав, що вона буде дуже істеричною, тому що ці люди дуже нервово реагують на переселенців і будь-яких мешканців Донбасу, у яких думки з їхніми різняться.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Росія через пропагандистські ЗМІ намагається підтримувати в Україні картинку, що нібито весь Донбас поголовно проти України. Тому вони постійно намагаються сказати, що ми не справжні жителі Донбасу. Це виглядає дуже комічно і безпорадно.

Є інші люди і позиції, з якими потрібно рахуватися, як би Росія не робила вигляд, що нас немає. Проте ми є і говоримо про те, що "ДНР" і "ЛНР" – це не весь Донбас. Вони нікого не представляють, їх ніхто не обирав. І ми проти того, щоб Україна щось узгоджувала з цими людьми. Вони є самозванцями, а точніше - представниками окупаційної адміністрації.

Ми ж є громадянами України. У мене тільки український паспорт. Тому я вважаю, що я маю набагато більше моральних прав визначати долю регіону у складі України, ніж громадяни РФ. Нехай вони вирішують долю російської конституції.

- У вас є відчуття, що ваша участь щось змінить у глобальному сенсі?

- Я вам збрешу, якщо скажу, що це так. Тому що у мене немає такого відчуття. Моя думка щодо мінського процесу дуже гнітюча. Спочатку мінські угоди були написані таким чином, що їх кожна сторона трактує по-своєму і незрозуміло, як їх реалізовувати.

В реальності проблему Донбасу можна буде вирішити тільки тоді, коли Росії це набридне і вона піде

Там сказано, що Україна повинна консультуватися з представниками ОРДЛО. Більше там нічого не написано. Ні їхніх імен, ні посади, ні організації. І там немає згадки про "ДНР" і "ЛНР".

Там написано, що повинен бути закон про особливий статус. А який це закон, не написано. І ми можемо придумати, що особливий статус – це просто стоїть шлагбаум, а далі все, як у нас. А вони вважають, що особливий статус – це своя армія з гарматами і кулеметами. І як можна ці мінські угоди реалізувати?

В реальності проблему Донбасу можна буде вирішити тільки тоді, коли Росії це набридне і вона піде.

- Гризлов вкотре звинувачує Україну у виході з мінського процесу. Можливо ваша присутність навпаки заважає мирному врегулюванню?

- Наша присутність дратує окупанта. Тому що Росія вчинила злочин, окупувавши частину території України, а ми є живими свідками цих злочинів. Звичайно, Росія нервує, тому що ми називаємо речі своїми іменами і не можна сказати, що ми не з Донбасу. Ми там не живемо, тому що вони змусили нас виїхати своїми репресіями і створенням неможливих умов для життя. А тепер вони вважають, що нас немає. Це приблизно те ж саме, що Гітлер засуджував би євреїв за те, що вони втекли з Німеччини, коли їх почали засилати до концтаборів.

- Навіщо вам особисто брати участь у переговорному процесі?

- Я сподіваюся, що все це бачить світове співтовариство. Є люди, які беруть участь у переговорах від Європи. Та ж нормандська четвірка. Ось вони бачать, чого варта російська позиція. На Донбасі є різні люди. Чому громадяни Росії повинні вирішувати долю українського регіону? Я їх точно не уповноважував і ніякої легітимності у них немає.

- Що, на вашу думку, зараз відбувається на Донбасі?

- Безумовно, це окупація, яку здійснює Росія. "Представники ОРДЛО" – це, по суті, громадяни РФ, про що українська делегація вже повідомляла. Над окупаційними адміністраціями стоять російські куратори, які управляють цими процесами.

- Особливий статус Донбасу. Чи потрібен він і в якій формі?

- Моя думка як громадянина полягає в тому, що ніякий статус Донбасу не потрібен. Щоб там відновилося нормальне життя, Донбас повинен повернутися до складу України. Ні у Львова, ні у Краматорська немає особливих статусів і незважаючи на те, що ці міста знаходяться на різних полюсах України, люди там живуть і ніхто не плаче.

Ні у Львова, ні у Краматорська немає особливих статусів і незважаючи на те, що ці міста знаходяться на різних полюсах України, люди там живуть і ніхто не плаче

Тим не менш є мінські угоди. Там прописано, що Україна погодилася на особливий статус і, відповідно, треба виконувати взяті на себе зобов'язання. При цьому ніхто не прописав, що таке - особливий статус.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

Але якщо ми вже підписалися під цим, то давайте обговорювати так, щоб цей особливий статус не був статусом, яким його розуміє РФ. Не потрібно йти на поступки Росії і дозволяти їй легалізувати окупацію.

- Чи потрібні прямі переговори з Путіним без посередників?

- Думаю, що ні. Повинні бути посередники як гаранти. Путін може пообіцяти що завгодно і порушити своє слово. Якщо не буде посередників, це буде слово проти слова. Наш президент скаже: "Ми ж домовилися", а Путін скаже "Ні, це український президент зійшов з розуму і погодився на всі наші умови". Якщо не буде посередників, то нікому буде зафіксувати, так це чи ні.

- Чи допускаєте ви можливі переговори з ватажками бойовиків?

- Звичайно, ні. Це ніхто. Ці люди не висловлюють своєї думки, а озвучують думку РФ. Росія їх заміняє, коли їй заманеться. Захотіли – підірвали Захарченка. Плотницький взагалі кудись зник. Між іншим, вони підписанти мінських угод. Якби вони були, то вони могли б сказати, що є люди, які підписували, розмовляйте з ними. Але цих людей немає.

- Чи потрібно змінювати мінські домовленості або трактувати по-своєму?

- Варто було б якось інакше зібратися, щось підписати і вирішити, тому що це не працює. Але якщо підписувати заново – що це буде, на яких умовах, а раптом це буде документ гірший для нас.

Чи піде зараз Росія - я в це мало вірю. Думаю, до зміни влади РФ не покине Донбас

Насправді є країна-окупант Росія. РФ окупувала частину України і повинна просто піти. Як тільки вони підуть - конфлікт закінчиться. Не потрібно буде ніяких переговорів. Чи піде зараз Росія - я в це мало вірю. Думаю, до зміни влади в РФ вона не покине Донбас. Ми повинні придумувати дипломатичні методи тиску на РФ, щоб робити окупацію невигідною і змусити її піти.

- Натрапив на думку, що вашу четвірку відібрали за принципом, що "донецькі" будуть "яструбами", які ріжуть правду-матку, а луганські - "голубами миру". Після перших днів спільної роботи в ТКГ ви згодні з цією думкою?

- Не зовсім згоден. В української делегації немає такого, що той заявив те, а той - це. Ми виробляємо один спільний меморандум і є моменти, з якими згодні всі члени делегації. Це стосується того, що спочатку контроль над кордоном, потім вибори, не буде особливого статусу в Конституції. Якісь індивідуальні розбіжності є у всіх людей. Але на даний момент немає такого, щоб хтось вибивався із загального настрою делегації.

- У нас вийшло інтерв'ю із представником Луганська в ТКГ Костянтином Лібстером. І коли я його питав, що відбувається на Донбасі, він уникав слова "агресор", не говорив про окупантів. І у нього з вами були активні дискусії на тему шляхів досягнення миру.

- Я не скажу, що у нас були якісь принципові розбіжності. Ми обидва вважаємо, що цей конфлікт не можна вирішити військовим шляхом. У нашій розмові ніяких антиукраїнських речей він не висловлював.

- Ми з вами спілкуємося, і ви називаєте речі своїми іменами. А Лібстер вважає, що не треба бути настільки радикально налаштованим, тому що радикалізмом ми нічого не вирішимо. Він говорив, що в ході зустрічі ТКГ ми одного разу назвали РФ агресором і Гризлов відразу емоційно відреагував і попросив не використовувати слів, яких немає в мінських документах.

- Є різні моменти. Коли проходять мінські переговори, то є мова мінських угод. І в них немає такого, що Росія – окупант. Коли та сторона використовує слова "республіки", "ЛНР" і "ДНР", то українська сторона теж просить використовувати мову мінських угод.

Звичайно, якщо я почну кричати пані Грау (спеціальний представник голови ОБСЄ в ТКГ - ред.), що "Це окупант, від'єднайте його від зв'язку", то це буде неадекватно. Але називати його окупантом так, у нашій розмові – звичайно, я буду продовжувати це робити.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Вони ж теж не говорять про "українських карателів", а у себе там пишуть про це. У нас така ж позиція. На переговорах ми називаємо один одного на ви, а далі моя громадянська позиція залишається такою самою.

- У вас немає відчуття, що ви є інструментом у руках Офісу президента в їхній стратегії, коли потрібно догодити одночасно і незадоволеним активістам, і електорату Слуги народу?

- Я нічого не можу виключати. У мене є своя конкретна мета і громадянська позиція, яку я відстоюю. На даний момент у мене така позиція. Мене голосніше чути, я учасник переговорів. Якщо завтра щось зміниться, і я не буду брати участь, то я буду доносити свою позицію за допомогою акаунтів у соцмережах.

Допускаю, що ОП мене використовує. Але в ТКГ мене голосніше чути

Тому, хто там що використовує - я не знаю і зі мною планами ніхто не ділиться. Але я використовую цю ситуацію, щоб заявити свою позицію.

- Хто, на вашу думку, міг би бути легітимним представником Донбасу в ТКГ?

- Я підтримую появу людей з проукраїнською патріотичною позицією. Ці люди дотримуються позиції, що Донбас має повернутися до складу України на умовах України, а не Росії. Таких людей багато: і з Донецька, і з Луганська.

- Прізвища когось із них можете назвати?

- Це колишні політв'язні, зокрема вчений Ігор Козловський і Станіслав Асєєв. Від Луганська теж є велика діаспора. Є журналіст Андрій Діхтяренко. Є громадський діяч Костянтин Рєуцький. Я можу довго називати прізвища. Є багато гідних людей.

- Чи вартий статусу представника Донбасу Рінат Ахметов?

- Думаю, що ні. Він – масштабна політична фігура. Але я не можу приймати такі рішення. Він – громадянин України. Якщо буде таке рішення, то це буде рішення людей, що набирають цю групу.

- Припустимо, він погоджується і приходить разом із вами на засідання ТКГ. Це буде для вас мотивом піти?

- Для мене буде мотивом піти, якщо ті речі, які декларує Україна, будуть змінюватися. В такому випадку я не буду підписуватися під такими діями. Якщо інший громадянин України делегації буде дотримуватися таких самих умов – вибори за українським законом, спочатку контроль над кордоном, ніякого особливого статусу у Конституції – то так, нехай.

- Резніков хоче залучити до переговорів священиків. Як вам ця ідея?

- Священики теж громадяни України. Якщо у них нормальна позиція, то будь ласка, нехай залучають. Але священики – це широке поняття. Є різні конфесії. Є протестанти, яких на Донбасі дуже багато. Є Московський патріархат і київська православна церква, є не християни.

Я не маю досвіду управління містом, тому на мера, можливо, не тягну. Але депутатом міськради точно міг би спробувати

Якщо буде брати участь громадянин України з позицією, що не буде ніякої легалізації окупації, то чому я можу бути проти.

- Ви згадали Московський патріархат. Ви думаєте, там можливо знайти таку людину?

- Я думаю, складніше (сміється – ред.). Раніше я точно знав, що такі люди є. Не виключаю, що знайдеться така людина.

- І, якщо знайдеться, його треба перевірити за допомогою спецслужб.

- Безумовно, треба перевірити. Але я не думаю, що українській делегації потрібно залучати людей з антиукраїнською позицією та створювати конфлікт. Це точно ні до чого не призведе і паралізує роботу. Тому я не дуже вірю, що це буде.

Якщо раптом почнеться сценарій, який буде грати на руку росіянам, я не буду в цьому брати участь. Я розвернуся, піду і публічно розповім про те, що там відбувається. Я точно не буду мовчати.

- Чи є у вас близькі родичі на тимчасово непідконтрольній території?

- Ні. Якби були, то до них би давно прийшли. Тому вся моя сім'я поїхала.

- А ось у Лібстера батьки залишилися в Луганську, батько – відомий лікар.

- Так, я теж звернув на це увагу. Напевно, він вирішив, що для нього це безпечно. А може через це він не може багато сказати, що хотів би.

- У 2012 році вас висували у мери Єнакієвого. Тому припустимо, що ми все виконуємо за Мінськом, отримуємо контроль над територією і у нас виходить проводити місцеві вибори. Ви плануєте брати участь у легітимних виборах згідно з українським законодавством?

- Не знаю щодо мера, але депутатом міськради цілком міг би бути. І якщо все буде відповідати українським законам і будуть допущені всі українські партії, будуть брати участь журналісти і люди зможуть повернутися, щоб проголосувати - так, звичайно.

- А в мери Донецька не думали?

- Я не маю досвіду управління містом, тому на мера, можливо, не тягну. Але депутатом міськради точно міг би спробувати.

Читайте російською: Денис Казанский: Особый статус Донбассу не нужен. У Краматорска нет и никто не плачет

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини