RU

Дайте Книгу скарг

11.02.2010, 13:40

Центральна виборча комісія вже підрахувала всі 100% протоколів президентських виборів. Однак ще до цього переможена сторона - Юлія Тимошенко та її команда - засумнівалися у результатах і пообіцяла обов’язково їх переглянути

Формальне підбиття підсумків виборів ще не є їхнім завершенням. Справжнім закінченням виборчої гонки можна вважати початок роботи новообраного інституту. І майже завжди знаходяться охочі відкласти цей момент. Центральна виборча комісія вже підрахувала всі 100% протоколів президентських виборів, що пройшли 7 лютого. Однак ще до цього переможена сторона - Юлія Тимошенко та її команда - засумнівалася у результатах і пообіцяла обов’язково їх переглянути.

Вже 8 лютого ЗМІ повідомили, що кандидат у президенти, Прем'єр-міністра України Ю.Тимошенко вирішила не визнавати перемоги лідера Партії регіонів Віктора Януковича на виборах глави держави. Вона наголосила: "Я ніколи не визнаю легітимності перемоги Януковича з такими виборами". Кандидат поставила завдання своїм юристам готуватися до судового оскарження результатів виборів. Також як один з варіантів Ю.Тимошенко озвучила проведення третього туру голосування. До того ж частина бютівців на чолі з віце-спікером парламенту Миколою Томенком виступили за визнання перемоги В.Януковича і перехід Ю.Тимошенко в опозицію.

Від слів перейшли до справи. Вже вдень 9 лютого член фракції БЮТ Сергій Міщенко повідомив, що підготовкою заяв до суду займається юридичний департамент штабу БЮТ. "Шлях оскарження почався на сьогоднішній день", - констатував він. "Якщо суд братиме до уваги наші зауваження щодо спотворення результатів виборів, … зрозуміло, що вже буде порушуватися питання перерахунку голосів на окремих дільницях", - сказав депутат. Політик також допустив можливість третього туру. За його словами, якщо відсоток сфальсифікованих голосів перевищить наявний розрив між кандидатами, можна буде говорити про проведення третього туру.

Наміри бютівців викликали скепсис у експертів. Так, глава правління Комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко заявив, що перспективи оскарження результатів виборів можливі на 10-20 дільницях. "Для того щоб зрівняти результат, штабу Тимошенко необхідно оскаржити вибори більш ніж на 500 дільницях. На мою думку, це нереально", - сказав він. Аналітик також зазначив, що у виборчому законодавстві немає такого поняття, як "третій тур". "У 2004 році було переголосування другого туру, яке стало можливим за рішенням суду", - пояснив О. Черненко, додавши, що "третій тур" повинні пропонувати не політики, а виключно суди і лише за наявності підстав для цього.

Заяви штабу Ю.Тимошенко насторожили і представників В.Януковича, який формально виграв вибори. Регіонали приготувалися дати гідну відсіч. Заступник голови Партії регіонів Борис Колесников одразу заявив, що "в БЮТ створено організоване злочинне угрупування на чолі одним з керівників Міністерства юстиції, якому надано доручення "колядувати" в судах". "Але ми кожного такого "колядника" будемо затримувати і доставляти до Генеральної прокуратури", - попередив він. Коментуючи заяву представників БЮТ про намір оскаржити результати президентських виборів у судовому порядку і добитися перерахунку голосів на окремих дільницях, Б.Колесников запевнив: "Немає жодних юридичних підстав для проведення третього туру виборів. Будуть суди - будь ласка, нехай судяться. У БЮТ підстав для перерахунку голосів немає жодних".

Але бютівців це не похитнуло. Народний депутат Андрій Шкіль заявив, що його політсила готується оскаржити результати голосування більш ніж на одній тисячі виборчих дільниць. За його словами, БЮТ буде домагатися визнання недійсними результатів голосування на цих дільницях.

У свою чергу, колега А.Шкіля з фракції Валерій Камчатний зазначив, що найбільш частими були порушення при голосуванні вдома, а також при внесенні виборців до списку в день голосування. "Хочу нагадати, що відповідні включення до списку повинні були здійснюватися виключно на підставі рішення суду. На жаль, є сотні і тисячі прикладів, коли це було не так", - сказав він.

Парламентарій також повідомив, що інформацію про порушення БЮТ вже передав до окружних виборчих комісій і чекає розгляду цих скарг. "Після того як ми отримаємо рішення окружних виборчих комісій, не виключено звернення до ЦВК і подальші судові процедури", - додав політик. Щодо позиції міжнародних спостерігачів за визнанням українських виборів, В.Камчатний зазначив, що за межами їхньої уваги залишилися фальсифікації напередодні дня голосування - такі, як підкуп, залякування, порушення при складанні списків. "Цього іноземні спостерігачі не змогли побачити, оскільки були від цього відчужені. На цій підставі ми, на жаль, не можемо погодитися зі спостерігачами", - зазначив він.

Проте регіонали впевнені, що суди Ю.Тимошенко не допоможуть і результатів виборів не скасують. "Незважаючи на те, що порушення мали місце і такі порушення були зафіксовані зокрема і нами, вони не мали системного характеру, вони не були спеціально організовані кандидатами, і вони істотно не вплинули на встановлення результатів виборів", - пояснив депутат Юрій Мірошниченко.

Крім того, заступник глави Центрвиборчкому Андрій Магера заявив, що у ЦВК вважають передчасним говорити про підстави визнання виборів недійсними на окремих виборчих дільницях або в округах. Він вважає, що поки зарано говорити про підстави для визнання виборів недійсними на окремих дільницях, оскільки окружні виборчі комісії тільки встановлюють підсумки голосування у межах округів, а з деяких дільниць досі немає протоколів про підрахунок голосів.

Зрештою, штаб Ю.Тимошенко передав до Центральної виборчої комісії документи з вимогою про перерахунок голосів понад 900 виборчих дільницях. "Я уповноважений заявити про перші юридично доведені фальсифікації на користь Януковича у другому турі виборів Президента України", - сказав керівник центрального штабу, Перший віце-прем'єр Олександр Турчинов. "Під час другого туру виборів Президента України сталися фальсифікації, які істотно вплинули на результати виборів і ставлять під сумнів підсумки голосування", - наголосив він.

Отже, зараз сторони сперечаються, чи вплинули фальсифікації на результат голосування (в їхній наявності ніхто особливо не сумнівається). Це повинен вирішити суд. Однак, чи не поставлять потім під сумнів і рішення суду - це ще питання.

Вибори Президента України: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини