Давайте рятувати журналістику. Ось п'ять проблем і п'ять рішень #Медіагігієна

20.12.2019, 18:46
Давайте рятувати журналістику. Ось п'ять проблем і п'ять рішень #Медіагігієна - Фото
Колаж - LIGA.net

Українські медіа збиткові - звідси і більшість проблем. Ми пропонуємо вирішити їх хоча б частково

Нещодавно у Верховній Раді запропонували вводити санкції проти збиткових ЗМІ - це повинно перешкодити власникам впливати на журналістів. Саме через збитковість виникає більшість проблем сучасних українських ЗМІ. Що не так із медіа і як із цим боротися - розповідає LIGA.net у рамках проекту #Медіагігієна

ВІДСУТНІСТЬ РЕКЛАМНОГО РИНКУ. З кожним днем ​​ми все менш активно заходимо на сайти онлайн-ЗМІ, щоб дізнатися свіжі новини. Багато хто знає про те, що трапилося у світі, завдяки посиланням у соціальних мережах, якими діляться друзі та знайомі. До того ж у багатьох у браузерах стоять блокувальники реклами, наслідком чого являються збитки для медіакомпаній.

Коллаж - LIGA.net

Колаж LIGA.net.

Згідно з дослідженням Digital News Report 2017, проведеному Reuters Institute, 8 із 10 людей щотижня заходили у Facebook із різних причин, у той час як 54% вибірки використовували його для новин. У 2019 ситуація особливо не змінилася - для багатьох Facebook залишається найважливішою соціальною мережею для новин. При цьому зростає популярність споживання новинного контенту в WhatsApp та Instagram, зокрема ефемерного контенту (наприклад, так звані сторіс в Instagram).

Рекламний ринок у медіа-сегменті значно змінився за останні два роки, каже виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк. Малому та середньому бізнесу вигідніше розміщувати рекламу в соціальних мережах: це дешевше і таргетованіше.

РІШЕННЯ. Майбутнє ЗМІ - це якісний контент, за який читач буде готовий платити, вважає Романюк. Мова про платну підписку - paywall. Наприклад, The New York Times пропонує гнучку передоплату $1/тиждень. При цьому, на думку Романюк, paywall в Україні повинні запустити відразу кілька якісних медіа, тому що "першопроходець" може програти на тлі наявності приблизно схожого за якістю контенту у конкурентів, але безкоштовного. Звідси випливає друге рішення - твоє ЗМІ має якісно відрізнятися від інших. "Для великих компаній, які хвилюються про свою репутацію, важливо розміщувати рекламу в медіа, які не ставлять фейки і російську пропаганду", - пояснює Романюк у коментарі LIGA.net. Третє - ця нативна реклама (природна реклама, яка відповідає формату і тематиці сайту), яка розвивається в Україні, але не вся є якісною. Також може мати ефект організація заходів із запрошенням спікерів і продажем квитків.

ВПЛИВ ВЛАСНИКА НА РЕДАКЦІЙНОЇ ПОЛІТИКУ. Практично всі загальнонаціональні телеканали належать олігархам. Ці медіа отримують дотації - величезна конкурентна перевага, що дозволяє за рахунок дорогого контенту утримувати лідерські позиції, вважає керівник Центру моніторингу та аналітики Детектор медіа Отар Довженко. "Але при цьому у своїй редакційній політиці вони найменше думають про потреби глядачів і більше про те, як задовольнити потреби власника - і часто ці цілі є токсичними для суспільства", - повідомив він LIGA.net.

На думку Довженка, незалежні медіа побічно страждають від цього, оскільки не можуть розвиватися як бізнес, конкуруючи з дотаційними ЗМІ олігархів. "Як бізнес може конкурувати з дотаційними компаніями, які отримують сотні мільйонів доларів від своїх власників просто так? Тобі треба залучити інвестиції, заробити гроші на рекламі, розвивати свій продукт, а конкуренти просто беруть у тумбочці і купують найдорожче", - пояснює Довженко.

РІШЕННЯ. Потрібно змінити антимонопольне законодавство, переконана Романюк. "Можна позичити німецький досвід, де є спеціальне агентство щодо врегулюванню монополій. Для німців важлива прозорість і конкуренція, для них медіа - це бізнес", - розповідає вона. Друге - це медіаграмотність населення. У всіх школах країни мають бути введені програми медіаграмотності та критичного мислення, вважає директор ІМІ. Щоб уже в школі вчили, кому належать медіа, а діти могли відрізнити фейк і маніпуляцію від реальної новини. "Це могло б "попустити" олігархів, щоб вони перестали використовувати медіа як свою подушку безпеки", - вважає Романюк.

Читайте також: Обоз, Країна, Znaj. Хто стоїть за заанґажованими (і не дуже) ЗМІ в Україні #Медіагігієна

ЗАСИЛЛЯ ДЖИНСИ. Згідно з останнім дослідженням Інституту масової інформації, основними замовниками джинси в онлайн-медіа є комерційні компанії і бізнес. У передвиборчий період головним замовником джинси була партія Опозиційна платформа-За життя. Зараз новини без маркування "реклама" - найбільш поширена модель виживання для регіональних ЗМІ.

Рейтинг онлайн-медиа

Рейтинг онлайн-медіа

Є мережа сайтів за номером коду населених пунктів (наприклад 0629.com.ua - сайт новин Маріуполя). У них маркетинговий відділ більший, ніж штат журналістів. Вони розміщують джинсу і рекламні оголошення, тому й є компанією, яка комерційно окупається, розповідає Романюк. За її словами, розміщення однієї замовної новини на більш-менш відомому ресурсі коштує близько $400-500.

РІШЕННЯ. Потрібно оновити законодавство про рекламу. За словами Романюк, в Україні маркування новин повинно бути тільки двома способами: словами "реклама" чи "на правах реклами". У Європі є маркування "партнерський матеріал", "спонсорський матеріал" або "матеріал за підтримки такої-то компанії". "Необхідно трохи лібералізувати ці норми і це може допомогти згладити ситуацію", - вважає директор ІМІ. Також Романюк вважає, що великі медіа мають домовитися між собою про маркування рекламного контенту. "Це б позитивно вплинуло й на регіональні ЗМІ, й на саму аудиторію", - додала вона.

СЛАБКИЙ ФАКТЧЕКІНГ. Дуже часто редактори бачать гарячу новину, яка "підірве соцмережі" і поспішають поставити її на свій сайт, нехтуючи перевіркою джерела і достовірності інформації. До того ж дуже багато новин робиться зараз на підставі джерел із соцмереж. Інститут масової інформації проаналізував YouTube-канали Зеленського і виявив, що один із них створено в Московській області. "Тобто журналіст, якщо не перевірить джерело, може зробити новину, посилаючись на джерело, яке може представляти ФСБ Росії", - допускає Романюк.

Читайте також: Донбас - бандерівцям, або Врятувати пропагандистку Скабєєву. Фейк місяці з #Медіагігієна

За її словами, зараз практично ніхто не користується старим правилом журналістики, що інформація має бути перевірена як мінімум у двох джерелах.

РІШЕННЯ. Необхідно напрацювати окремі правила щодо роботи з новинами із соцмереж. "Дуже важливо ставити скріншоти з того ж Facebook. Тому що було багато випадків, коли наші політики правили або видаляли свої пости", - пояснює Романюк. Якщо ти ставиш новину з одним джерелом, то хоча б потрібно його перевірити, щоб бути в ньому впевненим на 100%.

ГОНИТВА ЗА ТРАФІКОМ. Згідно з вищезазначеним дослідженням Digital News Report 2019, 41% опитаних американців уникають читання новин, тому що вони втомилися від потоку негативу і криміналу. А якщо подивитися наші регіональні медіа, в яких половина контенту це кримінальні зведення, то отримати позитивний заряд емоцій не вийде.

Медіа звикли до того, що новини з розряду "Шок! Сенсація!" роблять більшість трафіку. Романюк пояснює це тим, що часто люди дивляться на заголовки і думають спочатку очима, а тільки потім головою. "Але саме думаюча аудиторія в стратегічному плані буде приносити медіа прибуток і завдяки ній журналістика збережеться як професія", - зазначила вона.

РІШЕННЯ. Потрібно шукати баланс між трешем і якісними новинами. В стратегічному плані у виграші буде ексклюзивна якість, вважає Романюк. "Ти не відрізняєшся, якщо ставити треш. Але виділяєшся, якщо робиш якісний ексклюзив, якому можна довіряти", - резюмувала вона.

Читайте також: "Не заплатив за контент? Заплатиш мізками". # Медіагігієна з Вікторією Романюк

Читайте матеріал російською: Давайте спасать журналистику. Вот пять проблем и пять решений #Медиагигиена

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини