RU

Чому антитерористична операція йде повільно

06.05.2014, 15:17
Чому антитерористична операція йде повільно - Фото
Фото: ЕРА

Силовики пояснюють зволікання: завдання - знешкодити терористів без жертв серед мирних громадян. Критики підозрюють, що АТО саботують навмисне

Українські спецпідрозділи на Донбасі вже кілька тижнів ведуть бої з бойовиками-диверсантами з Росії та місцевими сепаратистами. У ході бойових дій знищено кілька десятків терористів. Тільки за минулий день було знищено близько 30 озброєних сепаратистів - багато хто з них з Криму, Росії, Чечні. Загальна кількість загиблих українських військових, співробітників СБУ та МВС за всі дні операції складає вже 12 осіб. З боку може здатися, що антитерористична операція проходить повільно і не завжди ефективно. Військові пояснюють: головне завдання - не знешкодити терористів будь-якою ціною, а не допустити при цьому загибелі мирних громадян. Проте, багато хто підозрює, що операцію саботують навмисне. Хто і навіщо? Думки експертів та силовиків в матеріалі ЛІГАБізнесІнформ

Чому антитерористична операція йде повільно
Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова

Оцінюю операцію на сході нижче середнього. Причина - останні чотири роки сектор безпеки держави був серйозно ослаблений, як з точки зору здібностей, так і з точки зору насичення агентами російський спецслужб. Це ми побачили в Одесі, де міліція зі щитами прикривала озброєних вогнепальною зброєю бойовиків, поки вони розстрілювали людей. Все це сьогодні не дає домагатися значних результатів у проведенні операції на сході.

Коли структури безпеки наповнені агентами чужої країни, то ми бачимо саботаж - злив інформації противнику, невиконання наказів керівництвом окремих підрозділів. Потрібно посилювати силовий блок. Зараз потрібно звертатися до ініціативи знизу, звертатися до активістів у регіонах, де відбувається операція. Добровольчі батальйони - потрібно створювати. Потрібно налагоджувати координацію між силовими відомствами, тому що в цьому питанні теж є проблеми.

Вірогідність вторгнення Росії в Україну існує, але вона низька. Проте, планування оборони завжди ведеться від найгіршого варіанту. Росія про це знає. Тому тримає війська на кордоні і не дає нашим військовим відійти вглиб країни, щоб допомогти боротися з терористами.

Чому антитерористична операція йде повільно
Дмитро Тимчук, голова Центру військово-політичних досліджень, координатор групи Інформаційний опір

Силовики як і раніше не мають можливості активно протидіяти навіть нападам на себе. Це абсолютно неправильно. Влада декларує, що АТО проводиться. Але накази доходять в спотвореному порядку без конкретики. Підрозділи повинні отримувати конкретні цілі та завдання. Цього немає. Якщо раніше влада могла списувати відсутність волі на загрозу вторгнення Росії, то зараз ми прекрасно розуміємо, що є 9 травня. Ми очікуємо, що буде різке збільшення активності проросійських сил. Якщо не вирішити проблему тероризму зараз, то 9 травня можна очікувати кривавий сценарій, наслідки якого страшно навіть уявити.

Крім того, потрібно пам'ятати, що 11 травня сепаратисти мають намір провести так званий референдум на сході. Після цього буде складніше діяти проти терористів. Росія відразу визнає цей "референдум", як би він не проводився. І після цього буде втручатися в події відкрито. Проблему потрібно вирішувати зараз. Навіть ціною людських жертв. З іншого боку, ми вже побачили, що можемо досягати успіху з мінімальними жертвами.

Радбез ООН підтримав антитерористичну операцію в Україні. Ми очікуємо адекватних дій від влади. Інакше завтра отримаємо те, чого чекає Росія - громадянську війну. Українська влада не сприймає ідею введення НС, мотивуючи це загрозою зриву президентських виборів. Оголосіть НС в двох областях на сході. Це не зірве вибори, але значно спростить виконання завдання, яке стоїть перед нашими військовими.

Чому антитерористична операція йде повільно
Віктор Чумак, генерал-майор юстиції, народний депутат Верховної Ради України (фракція УДАР)

Я військовий і вчив тактику і стратегію бойових дій підрозділів регулярних армій. Те, що відбувалося в Криму і відбувається на сході, поки не знайшло свого місця в підручниках. Це нові тактики, коли країна-агресор безпосередньо не приймає участі або відмовляється від відповідальності за агресію. Це тактика підбурювання спеціально навченими людьми до громадянського конфлікту місцевих груп населення, вороже налаштованих до влади в країні. Протиставити таким виступам збройні сили - важко, тому що особовий склад навчався іншими методиками ведення бою. Більше тог, такі виступи є за своєю суттю тероризмом і боротися з цим повинні спеціальні підрозділи.

ma
Микола Маломуж, генерал армії України, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005 - 2010)

Потрібна активна робота з нейтралізації російських терористів в Україні. Але акцентую: якщо ми готуємо антитерористичні операції, то вони готуються по конкретних об'єктах, а не в масштабах оточення цілих міст. Такі АТО, як правило, неефективні. Вони призводять до дезорганізації і жертв серед мирного населення. Ми бачимо, що терористи використовують мирних людей. Потрібні конкретні дії по кожному об'єкту, захопленому терористами. Потрібен комплекс заходів з нейтралізації бойовиків на цих об'єктах. Недолік кваліфікації при проведенні операцій веде до невдач. Фактично досі не звільнене жодне з міст на сході. Це дозволяє терористами розширювати діяльність.

У найближчі дні Росія буде робити спроби розхитати ситуацію не тільки в східних областях, але навіть у Києві. Дуже жорстко спецслужби Росії "працювали" в Одесі. Йде перекидання найманців з Росії в Україну. Відчуваючи успіхи антитерористичної операції на сході, росіяни задіяли своїх людей для підбурювання до сепаратизму в Одеській області. Правоохоронні органи не зуміли випередити ці дії російської сторони. Ситуація в Одесі допомогла Росії активізувати дії на сході. Ми маємо документальні докази участі російських спецслужб в Україні. Усі їхні дії зараз націлені на створення сепаратистських анклавів і зрив виборів, формування політичних сил, які будуть орієнтуватися на Москву. Ряд політичних сил в Україні відкрито підіграє Росії. Зараз перед нами момент істини - чи зможемо ми побороти вторгнення або опинимося на межі розпаду країни.

Чому антитерористична операція йде повільно
Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України під час операції на Донбасі

Українські військові не можуть стріляти по мирному населенню. Ворог це активно використовує - ховається і стріляє із-за спин людей. Ми не можемо просто взяти і вирубати лісопосадку з терористами ударом вертольотів, тому що там - житлові будинки. Коли йде така війна, то я прошу всіх, хто знаходиться в тилу і не на передовій - не мудрувати і не давати порад.

Зрозумійте реальну ситуацію. У нас всі останні роки методично розвалювали армію. У нас немає нормальних Збройних сил. У нас немає адекватних спецпідрозділів. Зараз відбувається перше за багато років бойове злагодження. Ми бачимо, хто є хто. Терористи будуть знищені, але без втрат серед мирного населення.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини