RU

Чому Янукович не виграє вибори у 2015 році

24.12.2010, 12:50
Чому Янукович не виграє вибори у 2015 році - Фото
31b0addd5c032a078570086b91c108ae.jpg

По-перше, невиконання президентської Програми економічних реформ викличе постійну безжалісну критику. Але програма і не може бути виконана. Причиною є енциклопедичний формат - вона про все. Але це ще не все

По-перше, невиконання Програми економічних реформ, розробленої Комітетом з економічних реформ при Президентові України, днями "розписаної" для виконання членів уряду, викличе постійну безжалісну критику. Але програма і не може бути виконана. Причиною є енциклопедичний формат - вона про все.

По-друге, ненавчена та недисциплінована державна служба не розуміє своєї ролі безвідмовних солдатів державної цивільної служби - переводити політичні завдання президентської програми в адміністративні процедури і негайно їх виконувати. Команда Віктора Януковича неправильно визначила "ворога". Замість забезпечення точного виконання поставлених завдань всі сили кинуті на знищення рейтингу і впливу політичних опонентів, які насправді не є справжньою загрозою для Президента. Це робиться репресивними методами, що викликає спротив і зниження рейтингу влади. Негативна оцінка дій чиновників усіх рівнів примушує людей давати негативну оцінку Президентові.

По-третє, немає публічної кампанії в підтримку Президента. Готуються виключно "Потемкинськиє села", які потрібної підтримки не дадуть, зате гарантовано приведуть до конфліктів в швидкому майбутньому.

Енциклопедичний формат Програми економічних реформ

Енциклопедичний формат Програми економічних реформ

Програмою економічних реформ Президент бере на себе зобов'язання, яке неможливо виконати. Програма повторює ті самі завдання та лозунги, які переписуються вже 15 років і досі ніколи не були виконані. Це не програма, а енциклопедія щасливого життя. Стовідсотково можна бути впевненим, що ВСІ перелічені цілі та завдання у програмі повністю виконати неможливо. Це неминуче викличе жорстку критику Президента за її невиконання.

Програма має концентруватися на двох-трьох абсолютних пріоритетних цілях, які відомі і зрозумілі кожному українцеві як президентські цілі. Тоді кожна дія та кожен крок влади буде сприйматися людьми як крок до досягнення цих цілей.

Президент постійно заявляє про пріоритет якості життя, але в жодному виступі найближчого оточення Президента, керівництва уряду і Партії регіонів цей пріоритет не озвучується і не перекладається на реальні кроки, які буде робити їхнє відомство. Тоді як покращення якості життя має обов’язкові умови: введення єдиних стандартів з охорони здоров'я і екології, створення робочих місць, адресна соціальна допомога, рівний доступ до якісної середньої освіти, трансформація сотень українських університетів у десятку найкращих університетів Східної Європи, транспорт і інфраструктура, які дозволять збільшити трудову мобільність, безпечні комунальні послуги.

Досягнення кожного з поставлених пріоритетів потребує концентрації всіх ресурсів, переформатування бюджету під президентські пріоритети та ліквідації розпорошеності бюджетного фінансування.

Недисциплінована державна служба

Сьогоднішні 350 000 державних службовців виступають як вороги Президента, які не працюють над виконанням його рішень і низькою якістю надання своїх послуг налаштовують населення проти голови держави.

Армія бюрократів процедурно непідконтрольна нікому та не ризикує бути покараною за корупцію чи невиконання рішень, не має вмінь, щоб планувати виконання програми Президента.

Уніфікована система підготовки державного службовця відсутня. Навчання з державного управління сьогодні перетворилося на дуже вигідний бюджетний бізнес, який знищить політичне майбутнє В.Януковича.

Сьогоднішній бюрократ тримає в своїх руках всі ключі до національного багатства, не має ризику бути покараним за корупцію і завжди вміє пояснити політику, чому те або інше рішення неможливо виконати. Він, очевидно, не має ніякого вміння, потреби або примусу планувати реалізацію президентської програми, адмініструвати її виконання, регулярно відслідковувати хід виконання.

Незважаючи на те, що Президент публічно оголошує своє політичне рішення, яке має негайно здійснюватися, будь-який бюрократ може цілком легітимно дозволити собі почати нове дослідження доцільності цього рішення. Вся система побудована таким чином, що потрібні десятки та сотні узгоджень після публічного оголошення рішення Президента. Країною управляє не Президент, а державна служба.

Адміністративна реформа ситуацію лише погіршить. Вона звелася до скорочення службовців і призведе до втрати контролю над державним управлінням, тому що не передбачає жодної реформи якості.

Навіть якщо вдасться скоротити кількість державних службовців, всі інші проблеми залишаться. Самі скорочення не можуть змінити якості державної служби. Тільки через жорстке визначення нових стандартів роботи державного апарату і конкурсну відповідність стандартам можна досягти ефективного управління та необхідного скорочення.

Є лише одна єдина мета реформи державного управління - забезпечити адміністративну спроможність виконання політичних рішень, яка включає планування, виконання політичних рішень та надання послуг високої якості населенню. Публічно оголошене політичне рішення Президента для бюрократа має стати військовим наказом: "НЕГАЙНО ВИКОНАТИ". Державний службовець мусить надавати послуги на своєму робочому місці, а не продавати їх.

Відсутність публічної кампанії на підтримку Президента

Популяризація програми Президента робиться, як радянська політінформація, а не як широкі публічні кампанії демократичного уряду. Сьогоднішній формат популяризації програми Президента не залучає до роботи людей, які обов'язково підтримали би її. Дискусії на ток-шоу не виходять за межі старих тем. Не робиться жодного аналізу ціни невиконання нагальних завдань, ціни проблеми для різних верств населення.

Публічна присутність Президента, висвітлення його діяльності, очевидно, має метою позитивне сприйняття Президента. Проте репресивними методами, які використовуються сьогодні, неможливо забезпечити позитивне сприйняття. Репресії обов’язково породжують спротив, напругу та конфлікти. Забезпечення підтримки населення для західних президентів - це не тільки робота піар-кампаній, а службові обов’язки державних службовців, які займаються консультаціями з громадськістю та зацікавленими сторонами, створюють контраргументи на аргументи опозиції, аналізують ціну проблем, готують публічні документи.

Відсутність підтримки громадянського суспільства веде до збільшення кількості конфліктів. Щоб цього уникнути, треба реально консультуватися з усіма зацікавленими групами у суспільстві. В іншому випадку залишається тільки стріляти. Якщо не можеш стріляти - то треба консультуватися.

Нейтралізація ризиків

Щоб нейтралізувати ці ризики, ще сьогодні потрібно зробити кілька хірургічних дій.

Створити контроль за діями державних служб. Для цього:

- існуючі органи контролю і аудиту у кожному державному відомстві перетворити на внутрішній аудит;
- створити незалежний від керівників державних органів Національний орган контролю і аудиту при Президентові України;
- організувати спеціальне навчання для контролюючих органів разом з ЄС і США.

Замість енциклопедичної Програми економічних реформ виділити політичний пріоритет Президента - якість життя, що складається з:

- добробуту: економічне зростання, інновації, державне регулювання, найвигідніші умови для підприємництва, бізнес-клімат, розробки і дослідження;
- якісних суспільних послуг: охорони здоров’я, освіти (рівний доступ і конкурентоспроможність університетів, підтримка науки і інновацій), соціальних послуг, послуг ЖКГ;
- комфортного і безпечного середовища: суспільна рівність, розподіл доходів, гендерна рівність, знищення корупції, безпека, правоохоронна діяльність, екологія.

В рамках пріоритету якості життя переорганізувати ті завдання і реформи, без яких він не може бути досягнений і здійснений. Всі дії президентської команди, уряду мають показувати кожним кроком, яким чином вони впливають на покращення якості життя.

Звести в один стратегічний управлінський процес використання науково-інтелектуального потенціалу нації. Для цього:

- поєднати науку і наукові дослідження з промисловістю та торгівлею. Скажімо, саме такою є місія центрального економічного міністерства Великобританії;

- сьогоднішнє Міністерство економіки та торгівлі перетворити на Міністерство науки, промисловості і торгівлі. Воно має бути президентським координатором та відповідати за зведення грошей, організацій, діяльності в один процес, в результаті якого країна отримує доходи. Наука має працювати на промисловість, промисловість орієнтуватися на замовлення торгівлі: НАУКА > створює інновації, що перетворюються на продукти для промисловості > ПРОМИСЛОВІСТЬ > виробляє нові продукти, що перетворюються на товари > ТОРГІВЛЯ > перетворює товари на гроші для науки.

Централізувати систему підготовки і підвищення кваліфікації державної служби:

- реформувати Головне управління державної служби: забрати від нього всі фінансові функції і перетворити його на повноцінний департамент розвитку людських ресурсів у державній службі - сучасний відділ кадрів;
- вивести з уряду всі навчальні заклади державного управління, зосередити їх у системі Національної академії державного управління при Президентові України;
- створити Національний центр регіональної державної служби;
- терміново і радикально переорієнтувати державні програми навчання держслужбовців на надання точного переліку необхідних вмінь: робити аналіз наслідків рішення, проводити консультації з зацікавленими сторонами, подавати аналіз результатів консультацій.

Провести національну дискусію про недопустимість свободи і лібералізму всередині державного апарата. Показати:

- демократія - це не хаос, це жорстка вертикаль виконавчої влади, жорстка ієрархія, підпорядкування, строге і негайне покарання за невиконання наказів та процедур;
- демократія означає верховенство права, вільні вибори, право людини на свободу слова та віросповідання. Гарантом демократичних свобод є Президент;
- біля кожного державного службовця, який працює з населенням, повісити інформацію про послуги, які він надає, і кроки, які мусить здійснити громадянин для отримання послуги, щоб відмінити необхідність просити про послугу державного службовця.

Ці кроки підвищать міжнародну репутацію Президента та збільшить його популярність серед українців, тим самим покращуючи політичні перспективи В.Януковича на 2015-й рік. Але головне - населення отримає робочі місця і вищу якість життя. Всі ці дії вивільнять величезну кількість ресурсів, що дозволить фінансувати всі необхідні реформи.

Віра НАНІВСЬКА, директор Міжнародного центру перспективних досліджень для ЛІГАБізнесІнформ

Віктор Янукович: біографія та добірка новин>>>
Адміністративна реформа: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини