RU

Чим закінчиться конфлікт Коломойського з Порошенком: три сценарії

24.03.2015, 11:53
Чим закінчиться конфлікт Коломойського з Порошенком: три сценарії - Фото
84a9344367df403cc2cd3ee6c89a55ff.jpg

Конфлікт глави ДніпрОДА Ігоря Коломойського з президентом Петром Порошенком може дорого обійтися Україні. Кремль отримав несподіваний подарунок

Олігарх і губернатор Ігор Коломойський вступив в публічний конфлікт з президентом Петром Порошенком. До останнього моменту залишалося неясним, чи підтримає його прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. У понеділок уряд і силовий блок виступили на боці глави держави. Джерела ЛІГАБізнесІнформ кажуть, що суть конфлікту Коломойського з президентом - боротьба за ринок нафти і нафтопродуктів, в яку президента нібито вимушено втягнули. У якийсь момент виявилося, що придворні бізнесмени переборщили в прагненні перерозподілити сфери інтересів і звернули на себе увагу всієї країни.

Коломойський, у свою чергу, теж заходився підвищувати ставки. У підсумку палицю перегнули обидві сторони, влаштувавши публічні розборки, що б'ють по репутації всієї влади. Опитані учасники конфлікту кажуть, що, незважаючи на обопільні звинувачення, які зашкалювали, сторони продовжують шукати точки дотику і шанс на вирішення конфлікту залишається. У всякому разі, всі співрозмовники ЛІГАБізнесІнформ висловили готовність сідати за стіл переговорів.

Ескалація конфлікту: версії сторін

Конфлікт розгорівся 19 березня. Деталі та бізнес-підгрунтя конфлікту Коломойського з Банковою і, частково, з Кабміном викладено в матеріалі "Назад у 90-і: причини і наслідки конфлікту через Укртранснафту". На вихідних сторони намагалися знайти спільну мову, але в підсумку під будівлею Укрнафти в неділю з'явилися озброєні автоматами люди. На Банковій це було сприйнято як публічна демонстрація команди Коломойського до готовності застосувати силу.

Паралельно стало відомо про вбивство співробітника СБУ під Волновахою. Як з'ясувалося - стріляв помічник депутата Андрія Денисенка, який вважається людиною з команди Коломойського. Ще раніше в Дніпропетровську розгорівся скандал з викраденням юриста на прізвище Величко. Та й у цілому, говорять співрозмовники ЛІГАБізнесІнформ у владі, вал питань до команди Коломойського росте давно, а "після спектаклю з автоматами" не звертати уваги на активність дніпропетровців президент вже не міг.
Суть конфлікту Коломойського з президентом - боротьба за ринок нафти і нафтопродуктів, в яку президента нібито вимушено втягнули. У якийсь момент виявилося, що придворні бізнесмени переборщили в прагненні перерозподілити сфери інтересів і звернули на себе увагу всієї країни. Коломойський, у свою чергу, теж заходився підвищувати ставки. У підсумку палицю перегнули обидві сторони 
Напередодні Порошенко провів термінові зустрічі з силовиками, де прямо цікавився, яку позицію займають глави СБУ, МВС і Генпрокуратури, що вони думають про події і як варто діяти. Силовики на боці президента. 23 березня  глава СБУ Наливайченко заявив, що всі озброєні люди під будівлею Укрнафти будуть роззброєні. "Є жорсткі вказівки президента, а генеральний прокурор буде контролювати - кожну особу, яка причетна зараз до перебування в Укрнафті в Києві, має бути роззброєне", - сказав він, зазначивши, що йдеться про "так звану структуру Січ, яка до цього називалася в тому числі Крок - підприємства, які були створені в Дніпропетровську".

Він також повідомив, що СБУ допитала двох заступників Коломойського в ОДА - Корбана і Олійника - у справі про викрадення Величка. "Це викрадення та інші злочини за рішенням Генпрокуратури об'єднані в одне провадження", - заявив глава СБУ. Він також повідомив, що мова може йти про банду, яка "займалася контрабандою" і "може мати відношення до вбивства капітана СБУ".

"Я хочу повідомити, що всі посадові особи, особливо в ДніпрОДА, які зараз загрожують нашим слідчим... Не зупините. Генпрокурор прийняв рішення про об'єднання всіх кримінальних проваджень- і вбивство капітана СБУ, і викрадення людей, які були до цього, у тому числі результати всіх обшуків з вилученням особливо небезпечного зброї та вибухівки - об'єднані", - сказав він.

"І ми чітко розуміємо, що і злочинне угруповання, яке діяло в Донецькій і Дніпропетровській областях, і бандити, які застосовували зброю проти правоохоронців, і бандити, які викрадали людей, - це єдина організоване злочинне угрупування, це єдина банда, і саме вона звертається, а іноді і отримує підтримку і, ми підозрюємо, фінансування від високопоставлених співробітників ДніпрОДА. Двоє з них, як я вже сказав, нами допитані", - додав глава СБУ.

Паралельно міністр внутрішніх справ Арсен Аваков виступив з ультиматумом на адресу озброєних людей під Укрнафтою і всіх приватних охоронних компаній, що належать олігархам. "На вулицях міст не будуть бродити особисті охоронні групи бізнесменів і політиків з вогнепальною зброєю. Це стосується всіх і квазі-патріотів і реальних патріотів, і великих бізнесменів і олігархів. І - персонально - Коломойського, Пінчука, Ахметова, Єремєєва, Суркіса, Григоришина і інших", - заявив міністр.

"Даю всім охоронним компаніям 24 години - звільниться від подвійних-потрійних трактувань - привести свою діяльність у бездоганну канву відповідно до букви закону. Посилання на тривожний воєнний час буде не виправдовувати порушення, а обтяжувати їх", - підкреслю міністр. Ультиматум закінчується сьогодні, 24 березня.

Соратники Коломойського всі звинувачення відкидають і вимагають від Наливайченка вибачень. Крім того, 23 лютого люди з команди Коломойського дали прес-конференцію в Дніпропетровську, на якій висунули звинувачення на адресу президента Порошенка - від виконання замовлення Кремля до заяв про відповідальність за загибель тисяч цивільних осіб. І оголосили про збори "народного віче" у Дніпропетровську на середу - вустами депутата Андрія Денисенка. Пізніше в розмові з ЛІГАБізнесІнформ соратники Коломойського запевнили, що віче - особиста ініціатива Денисенка, яку він ні з ким не погоджував.

"Народне віче в Дніпропетровську - це не наша ініціатива. Це була ініціатива громадських організацій. Ми навіть оголошень ніяких не вивішували. І ми не збираємося відділятися від України. Ми українці. Наша основна власність - наші будинки. Ми готові віддати всі свої активи заради збереження країни. І я кажу це цілком серйозно", - сказав ЛІГАБізнесІнформ заступник губернатора Дніпропетровської області Геннадій Корбан.

Він підкреслив, що область не збирається "вивішувати якісь фейкові прапори". "Але ми хочемо одного - виконання обіцянок. Ми хочемо бачити процес децентралізації. Нам встановили платежі 2,9 мільйона гривень в день в казну. Ми даємо 150 мільйонів гривень", - сказав Корбан.

Він також нагадав, що команда губернатора Ігоря Коломойського продовжує за власні гроші оплачувати потреби армії, в тому числі Збройних сил України. "Ми це робимо як меценати. Ми допомагаємо ВСУ через Фонд оборони країни. Ми купуємо каски, бронежилети, тепловізори, купуємо зв'язок. Але ми втомилися від брехні", - сказав він.

В оточенні Коломойського допускають, президент не обов'язково є головним джерелом нападок на них. "Цілком може бути, що це чиясь гра. Хтось вирішив стати Шерханом. Але я хочу нагадати, що людина розірвала Шерхана", - додав Корбан, зазначивши, що за подіями навколо Укрнафти, на його думку, стоїть Ігор Єремеєв (депутат, співвласник паливно-промислової групи "Континіум").

В той же час, кажучи про те, чи готові вони сідати за стіл переговорів, Кобран зазначив, що з ними "можна розмовляти". "Але не треба цих церемоній і поклонінь. Нехай поговорять нормально. Ми готові робити це відкрито. Вони не пропонують формати. Якісь недомовленості суцільні... Ми договороздатні люди. Потрібно однакові правила для всіх, щоб не було як у Франка в Іспанії: друзям все, іншим - закон", - сказав Корбан.

Втім, позиція дніпропетровської команди - мовляв, чому почали з Коломойського - лише частково відповідає дійсності. Журналісти ЛІГАБізнесІнформ проаналізували, яка ситуація з іншими олігархами в Україні. І виявилося, що з іншими мільярдерами все далеко не так однозначно.

Політичне підгрунтя

Опитані учасники конфлікту кажуть, що оскільки конфлікт в більшій мірі має бізнесовий характер, кращий спосіб погасити ситуацію - зібрати сторони в Адміністрації президента за одним столом і домовитися в присутності глави держави, зокрема, про єдині і прозорі правила у всіх секторах енергетичного ринку.

Формально винен Беня. Але президент може це припинити, якщо посадить всіх за стіл і дасть по руках Кононенку та Єремеєву, після чого всі домовляться про єдині прозорі правила на енергетичному ринку 
Депутати в парламенті розділилися в думках, хто саме став першопричиною конфлікту. Одні звинувачують Ігоря Коломойського, інші вважають винним бізнес-оточення президента. "Формально винен Беня. Але президент може це припинити, якщо посадить всіх за стіл і дасть по руках Кононенку (бізнесмен і депутат) і Єремеєву, після чого всі домовляться про єдині прозорі правила на енергетичному ринку", - сказав ЛІГАБізнесІнформ депутат з фракції Народний фронт.

"Бабки і бажання їх гребти ставиться вище країни. Це у обох сторін присутнє", - констатує інший співрозмовник і додає: "Але справедливості заради, першим їх заарештувати (представників команди Коломойського) вимагав президент".

До останнього моменту залишалося інтригою, кого в цьому конфлікті підтримає Народний фронт і його представники у владі - прем'єр-міністр, секретар РНБО, глава МВС. Судячи з поведінки прем'єра і членів фракції НФ, партія вибрала загальний курс з президентом. При цьому джерела ЛІГАБізнесІнформ в СБУ і МВС підтверджують, що відомства будуть діяти виключно в правовому полі і в межах президентської вертикалі.

Втім, за словами людей з оточення Яценюка, чималу роль в позиції уряду зіграли корупційні скандали за участю уже колишніх чиновників. "Проти Яценюка запустили корупційні скандали. Всі воюють з усіма", - говорить один із соратників прем'єра.

Сам Яценюк, коментуючи звинувачення на свою адресу, заявив, що готовий дати "будь-які свідчення". "Для об'єктивності розслідування ми пропонуємо органам прокуратури залучити міжнародних експертів", - сказав Яценюк і додав, що всі заяви про корупцію в уряді є "повторенням сценарію політичної кризи 2005 року".

"Ті ж організатори, ті ж актори, тільки результат буде іншим. Тому що єдність уряду, президента і коаліції, яка підтримує зміни в країні, нікому не вдасться порушити, і сценарій політичної кризи, який підтримують олігархи, не пройде", - заявив прем'єр, підтвердивши лінію на єдність з президентською вертикаллю.

При цьому за атакою на прем'єра, на думку опитаних депутатів, стоїть тріумвірат зацікавлених осіб. "Льовочкін, Медведчук, Юля. Вони будуть каламутити. Порошенко це попускає, оскільки думає, що так Арсеній буде поступливішими", - кажуть депутати з оточення глави уряду.

Що далі


Публічну позицію президентської фракції щодо конфлікту з Коломойським озвучив Юрій Луценко. Він нагадав, що в критичний момент з олігархів тільки Ігор Коломойський погодився відкрито боротися з вторгненням Росії, що вимагало "цілодобової і важкої праці Коломойського і його заступників". І тому, додав лідер фракції БПП, "дуже шкода, що поряд із цим з'явився й інший Коломойський, який прагне будь-якою ціною залишити під особистим контролем державні підприємства".

Ніхто не збирається знищувати приватний бізнес Коломойського, заявив Луценко, але "губернатору Дніпропетровської області", як і всім іншим олігархам, "доведеться усвідомити необхідність трансформації в великих підприємців, які грають за загальними правилами". "З іншого боку, просто необхідно домогтися цих загальних для всіх правил. Уряд повинен домогтися, щоб дивіденди платила не тільки Укрнафта, але і всі інші власники облгазів, обленерго, промислових гігантів типу Турбоатома", - сказав Луценко, прямо натякаючи на контролюючих ці сектори олігархів Дмитра Фірташа, Костянтина Григоришина, Ріната Ахметова та інших олігархів.

Крім того, сказав він, одночасно має бути запропонована і проведена прозора процедура конкурсів для призначення керівників державних АТ. "Змінювати керівника в Укртранснафті або в будь-якому іншому місці шляхом кулуарних рішень ставленика одного олігарха на іншого - теж неприйнятно", - додав він.

Непублічно сторони конфлікту кажуть, що існує три політичні варіанти розвитку подій. Перший, вже згаданий - сторони зберуться в Адміністрації президента і домовляться про припинення ворожнечі і чесні правила. Другий варіант - Коломойський погодиться "посунутися". Третій варіант - президент і губернатор займуть жорсткі позиції, в результаті чого Коломойський буде відсторонений або піде сам. Але до цього напевно може спробувати задіяти всі можливі способи тиску, включаючи банківські, а також важелі в громадському секторі в Дніпропетровську та Одесі, де крісло губернатора займає його людина. Мета - довести, що без Коломойського ніяк не можна. Разом з тим останній варіант без сумнівів зіграє на руку російському агресору. Співрозмовники в оточенні Коломойського такий варіант різко відкидають.

"Я думаю, що Коломойський прекрасно знає, що ера олігархів в Україні добігає кінця. Йому потрібно перебудовуватися. І він, якщо хоче мати бізнес в Україні, перебудується і, можливо, пожертвує якимись активами. Але це повинно бути зрозуміло для всіх", - говорить ЛІГАБізнесІнформ харківський волонтер Роман Доник, який займається допомогою армії. На його думку, Порошенко і Коломойський "обидва дуже хороші переговорники". "Є субординація і вертикаль влади. І ще нікому не вдавалося ламати об коліно президента. Так що той, хто зараз відмовиться від діалогу, спрацює проти України. Інше питання, що президента можуть навмисне невірно інформувати... Я все-таки дуже сподіваюся, що питання вирішиться цивілізовано", - говорить він.

Зараз, за ​​відомостями обізнаних джерел ЛІГАБізнесІнформ, сторони роблять спроби залагодити конфлікт і припинити протистояння. Але для цього, хтось повинен зробити перші кроки. Поки градус протистояння лише підвищується.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини