RU

Чи змириться Путін з незалежністю України. Огляд західних ЗМІ

25.02.2014, 13:10
Чи змириться Путін з незалежністю України. Огляд західних ЗМІ - Фото
Володимир Путін (фото - ЕРА)

Західні спостерігачі поки не розуміють, чи зможе Путін прийняти Україну, яка не перебуває під чоботом Кремля, і не виключають військового втручання

Президент Віктор Янукович втік, залишивши позаду приватне поле для гольфу, ресторан, оберемок документів, які дискримінують його,  і багато мертвих протестувальників. "Але не поспішайте аплодувати, - закликає USA Today. - Це ще не тріумф демократії. Україна тільки починає - точніше, відновлює - процес, який буде не менш складним, ніж невдалі повстання "арабської весни" або "кольорові революції",  що почалися після холодної війни , в тому числі українська помаранчева революція 2004 року".

"США та ЄС опинилися в делікатному становищі. Їм потрібно не просто стабілізувати Україну, але зробити це у співпраці з Росією, - пише видання. -  В минулому президент Путін використовував підкуп (під виглядом фінансової допомоги) і шантаж (погрози відключити газ), щоб заманити Україну назад на орбіту Росії. На цьому він, швидше за все, не зупиниться. Військове вторгнення представляється малоймовірним, але Путін швидше спробує розколоти Україну, чим буде спостерігати за її рухом на захід".

Зараз не час брязкати зброєю, пише The New York Times, рекомендуючи США і ЄС дати зрозуміти українцям, що буде надана суттєва фінансова допомога, якщо вони сформують уряд національної єдності і погодяться на проведення пакета реформ. "Західні країни також повинні спробувати задіяти Росію, щоб Кремль не саботував план порятунку України, а російськомовні українці зрозуміли, що Захід не виступає за націоналістичний уряд", - йдеться в статті.

Це вирішальний момент для Володимира Путіна, який, як багато його співвітчизників, не в силах змиритися з тим, що Україна - суверенна держава. Він повинен розуміти, що Росія не зможе перешкодити наступному українському лідеру підписати угоду про асоціацію з ЄС і що дії по розколу України спровокують громадянську війну. "Головне - переконати всіх українців і Росію, що мова не йде про вибір "або-або": демократична Україна, пов'язана з Європою, може зберегти спільні з Росією культуру, мову та історію", - підкреслює NYT.

Західні лідери, зокрема президент США Барак Обама і канцлер Німеччини Ангела Меркель намагаються переконати Володимира Путіна не заважати змінам в Україні, повідомляє The Washington Post. Поки неясно, чи зможе російський президент прийняти Україну, яка не перебуває під черевиком Кремля. Перші ознаки не обнадійливі: сам Путін не висловлюється з приводу українських подій, але члени його уряду зробили ряд розгніваних і войовничих заяв. "Такі заяви можуть стати виправданням для підтримки сепаратистів у Криму та інших регіонах, - попереджає газета. - З урахуванням путінського вторгнення до Грузії в 2008 році не можна виключати сценарій військового втручання. Саме тому вдобавок до спроб примирити Росію з демократичною та незалежною Україною Захід повинен дати зрозуміти, що будь-яке подібне вторгнення стане катастрофою не тільки для України  але і для Росії".

"Втеча президента, освистали натовпом, відданого одночасно ближнім оточенням, партією і силами правопорядку, - це, безсумнівно, найстрашніший кошмар Володимира Путіна, - вважають в Le Monde. - Ні для кого не секрет, що він почуває відразу до "кольорових революцій" - потрясінь, які знаменують звільнення суспільства, що відкидає систему влади, корупції та клановості". "Те, що відбувається сьогодні в Україні буде мати серйозні наслідки на пострадянському просторі хоча б через демонстрації того, що домінування Москви в "ближньому зарубіжжі" може бути неповним", - зазначає видання.

Яку форму прийме російський гнів? Розпалювання сепаратистських настроїв в російськомовному Донбасі? Активація мереж російських військових у Криму? Введення військ, як до Праги в 1968 році? Такими питаннями задається газета і відзначає, що "подібні сценарії пов'язані з певними ризиками, і Володимир Путін це знає. Хаос в Україні неминуче позначиться на сусідній Росії". "Вибухова хвиля київської революції тільки починає поширюватися", - констатує видання.

А The Times в своєму заголовку стверджує, що після принизливої ​​"втрати обличчя" Путін замишляє помста. Журналіст Роджер Бойз аргументує це так: якщо Москва не змогла утримати Україну , чи збережеться довіра до неї в "численних країнах, де вона підставляє підпірки диктаторам"? Путін як голова неофіційного світового "клубу автократів" зобов'язаний погратися мускулами. Правда, на думку автора, Росія хоче уникнути розпаду України: "Що толку зберегти за собою Схід, але втратити Київ, пов'язаний з давньоруською цивілізацією". Але, погрожуючи відділенням "російських територій", Москва зуміє дестабілізувати будь-який український уряд.

"Ні Москва, ні Брюссель не хочуть обвалу української економіки, - йдеться в статті. Євросоюзу потрібно, щоб Росія продовжувала допомагати Україні грошима. Так що одним з довгострокових наслідків поточної кризи може стати більш тісна співпраця з Москвою. А поки чекайте від Путіна жорстких висловлювань і дещицю конфронтації. Він сприймає події минулих вихідних як приниження, зрежисоване Заходом".

Як поведе себе російський президент, думає і автор британської The Guardian. "Заради свого світового авторитету Путін витратився на проведення Олімпіади, позиціонував сучасну Росію як бастіон неоконсерватизму. Але на ділі в дні Олімпіади він "кричав по телефону на Януковича, вимагаючи придушити київське повстання якими засобами, навіть самими убивчими... Олімпіада також була задумана, щоб "показати, як кордони Росії на Кавказі примушені залякуванням до підпорядкування", але "вибухнула західна межа", вважає автор статті, маючи на увазі українські події.

"Те, як поведе себе Путін, зумовить його долю. Ким він стане - "витонченим державним мужем або клептоманом - задиракою"? Путін підготував грунт для Сочі вмілою дипломатією в Ірані та Сирії, нагадує автор. Але це далекі країни, а Україна для Путіна свій двір, де не менше третини країни дивиться на нього в очікуванні вказівок. Він не може ні кинути цих людей, ні ігнорувати хвилю українського націоналізму в Києві", - визнає видання.

"Ключ до поведінки Путіна - його внутрішньополітичні турботи, - пише The Sunday Times. - Виступаючи проти іноземної інтервенції в Сирії , він прагнув запобігти будь-які прецеденти для втручання інших країн у справи Росії. Тому-то Путіна вкрай хвилює Україна. У ринковій економіці всіх колишніх республік СРСР, крім країн Балтії, домінують купки підприємців, чиє астрономічне багатство нажито сумнівними методами, а політики привласнили велику частку прибутку. Соціальні протиріччя легко можуть вирватися назовні".

В Україні пріоритети Путіна і стиль правління Януковича напоролися на раптовий опір народу. "Кошмар Путіна в тому, що росіяни можуть перейняти ідею, що боротьба на вулицях з корумпованими, деспотичними правителями здійсненна", - робить висновок видання.

За матеріалами: inopressa.ru, inosmi.ru

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини