RU

Чи важливо вимагати від Заходу визнання ДНР і ЛНР терористами

28.07.2014, 13:57
Чи важливо вимагати від Заходу визнання ДНР і ЛНР терористами - Фото
Терористи Донбасу. Фото - ЕРА

Визнання ДНР і ЛНР терористичними організаціями в США, ЄС, ООН та ОБСЄ варто було б доповнити вимогою визнати терористами і російські структури

Після трагедії зі збитим 17 липня літаком малазійських авіаліній президент України Петро Порошенко заявив, що світ повинен офіційно визнати ДНР і ЛНР терористичними організаціями. "Так звані Луганська і Донецька народні республіки повинні бути визнані терористичними організаціями не тільки в Україні, але і у всьому світі, і співпраця з ними має називатися допомогою тероризму", - сказав Порошенко, підкресливши, що глава МЗС України Павло Клімкін вже отримав розпорядження домогтися від західних партнерів такого рішення.
 
Яка практична цінність такого визнання, чим загрожує самозваним "республікам" Донбасу офіційний статус терористів?

Як це зробити

Офіційно визнати ЛНР і ДНР терористами через ООН та ОБСЄ, як це відбувається зазвичай, не представляється можливим через те, що "наших" терористів підтримує Росія, яка блокуватиме таке рішення. Так прокоментував ситуацію для ЛІГАБізнесІнформ екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко:

"Можливий варіант вирішення Генасамблеї ООН, але він також вимагає серйозної підготовки і тривалого часу. Залишається прийняття рішення окремими державами або групами держав. Чим впливовіша держава, тим вагомішим буде таке рішення. Приміром, одного рішення США вистачить для того, щоб весь світ визнав терористичною ту чи іншу організацію", - говорить Огризко.

Чи важливо вимагати від Заходу визнання ДНР і ЛНР терористами

(бойовики-кадировці в Донбасі)

За словами дипломата, форма визнання в даному випадку не важлива - важлива політична воля і жест. "Чи буде це акт парламенту або акт президента (прем'єра) - не важливо. Це залежить від індивідуальної практики тієї держави, яка буде ставити клеймо", - додає екс-міністр.

Наслідки

Формально визнання терористичної якої-небудь організації тягне за собою правові наслідки. Це означає, що країни або міжнародні організації не мають права співпрацювати з терористами на будь-яких рівнях - торговому, дипломатичному, і, тим більше, військовому. Організації, визнані терористичними, повинні бути ізольованими від решти світу. Так буває у випадку, якщо ініціатор звинувачення організації в тероризмі - впливова і сильна держава, на зразок США. Після терактів 2001 року США змусили весь світ визнати "Аль-Каїду" терористичною організацією 1 і, погрожуючи економічними і військовими санкціями, за допомогою розвідки і глобального моніторингу стежили за тим, щоб бойовики-ісламісти були позбавлені будь-якої підтримки в будь-якій країні світу.

Чи важливо вимагати від Заходу визнання ДНР і ЛНР терористами

(баскські терористи з визнаної терористичної організації ЕТА)

Україна - не США. Припустимо, Штати разом з найбільшими державами Євросоюзу назвуть ДНР і ЛНР терористичними організаціями. Що далі?

Екс-міністр Огризко не особливо вірить в силу подібних механізмів, коли мова йде про терор. "ДНР і ЛНР постійно підтримуються озброєнням, технікою, бойовиками і іншим з боку Росії. Якщо вони будуть визнані терористичними організаціями, і при цьому Росія продовжить їх фінансування, Кремль офіційно погодиться бути в очах світової спільноти спонсором тероризму. Але це і так всім зрозуміло. Насправді найефективнішим способом боротьби з тероризмом є його знищення" - говорить дипломат.
 
З думкою екс-міністра про сумнівну практичність вимог визнання ДНР і ЛНР терористами погоджується ще один експерт-міжнародник Олег Волошин. "Ми інколи схильні замінювати реальну роботу символічними жестами. Що змінитися після того, як ДНР і ЛНР оголосять терористами? Санкції за співпрацю з ними загрожують тільки Росії, проти якої досі Захід не поспішає застосовувати санкції третього рівня, і немає гарантії, що застосує їх після визнання ДНР і ЛНР терористами", - сказав
ЛІГАБізнесІнформ Волошин. За словами експерта, Порошенку логічніше було б вимагати від Заходу визнати терористичними російські організації, які постачають бойовиків в Донбас. Наприклад, ультраправу партію РНЕ (Російська національна єдність) і численні козачі угрупування.

Світова практика

В Європі існує 26 офіційно визнаних терористичними організацій, в Азії - 78, в Африці - 9, ще 3 в Південній Америці. За кожною з цих організацій тягнеться довгий шлейф вбивств і насильства, незважаючи на те, що офіційно і бойовики Ірландської республіканської армії, і албанські мусульмани і "Брати-мусульмани" наполягають на тому, що ведуть політичну діяльність і борються за свої права і свободу.
 
Що ж до жертв, то про них терористи висловлюються приблизно однаково - як про неминучу "похибку". Як казав вбивця-козак з Донбасу про збитий малайзійський літак, слова якого зафіксовані в перехопленій і оприлюдненій СБУ розмові: "Не ** й літати, зараз війна йде".

Так що бажання Порошенка поставити чергове клеймо на ДНР і ЛНР, на яких уже й місця-то для цього не залишилося, можна зрозуміти, але терористи розуміють тільки силу.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини