RU

Чи можна реформувати МВС без люстрації, і що робити з Беркутом

14.02.2014, 09:58
Чи можна реформувати МВС без люстрації, і що робити з Беркутом - Фото
4d7e72feb61d80b454a3e07137ae20ac.jpg

Три генерала і правозахисник - про те, як реформувати МВС і позбавити громадян від страху перед людьми у формі української міліції

Реформування та люстрація МВС, безсумнівно, стануть одними з ключових гасел майбутніх президентських і парламентських виборів. Після спроб жорстокого придушення масових акцій протесту в Україні, сотень побиттів активістів, журналістів, медиків, знущань над затриманими і сумнівів з приводу ролі силовиків у викраденнях людей і підпалах машин, питання - що робити з такою міліцією - стало чи не ключовим для Майдану, опозиції і навіть для частини регіоналів. Як реформувати МВС, чи потрібна люстрація або переатестація, що робити з "Беркутом"? На питання кореспондента ЛІГАБізнесІнформ відповіли правозахисник і три генерала, члени комітету парламенту з боротьби з оргзлочинністю.

Чи можна реформувати МВС без люстрації, і що робити з Беркутом
Генерал-лейтенант милиции Геннадій Москаль (Батьківщина)

Люстрація

Без люстрації толку не буде. Під неї повинні потрапити всі, хто був залучений у політичну боротьбу - починаючи із Захарченка і всіх його замів, закінчуючи керівниками департаментів, управлінь та служб. Ніхто не повинен залишитися без покарання.

Висловлюючись словами
Добкіна, так по-дебільному міліція працює лише в Україні. У всіх країнах світу поліцію бережуть від участі в політичних протистояннях. Для боротьби з масовими заворушеннями потрібен окремий загін, підлеглий внутрішнім військам. Але цей загін не повинен бути групою бойовиків-карателів, а повинен складатися з адекватних людей, здатних розводити і гасити конфлікти, що не б'ючи людей.

Переатестація

Переатестація нічого не дасть - подивляться особисту справу, список доган. Це формальність, яку проводять самі співробітники МВС. Але як може карати своїх підлеглих начальник області, якщо ці ж нижчестоящі кожен місяць носять йому данину? Ну, переатестували, наприклад, міліці Врадіївки. Чи додало це поваги народу? Ні. Я говорив тоді, що скандальний райвідділ потрібно показово розформувати. Якщо є чисті співробітники - перевести до сусіднього РВВС. Замість усіх колишніх треба було набрати випускників-відмінників, які три роки мають за законом відпрацювати в районі. Вони б показали майстер-клас. Але, на жаль, влада пішла по простому шляху. Я вірю тільки в жорсткий шлях, з хірургічним втручанням, півзаходами нічого не доб'ємося.

Що робити з"Беркутом"

Цей підрозділ абсолютно скомпрометував себе. У такій назві він існувати не може. Створення цього загону в принципі було поза законом. Зараз Мін'юст заднім числом "Беркут" легалізував. Але його потрібно розпустити, винних покарати і заборонити їм служити будь-де, сама назву - стерти і забути, як темну історію НКВС. Новий загін з адекватними співробітниками повинен бути сформований у складі Внутрішніх військ, дати їм нормальну зарплату і хай служать по-людськи.

Чи можна реформувати МВС без люстрації, і що робити з Беркутом
Генерал-полковник міліції Микола Джига (Партія регіонів)

Люстрація

Для мене слово "люстрація" несе абсолютно негативний підтекст. У роки радянської влади був жорсткий добір у внутрішні органи. У кожній особовій справі була закрита особиста частина "спецперевірка" . Всіх кандидатів перевіряли дуже ретельно - опитували сусідів, збирали інформацію про батьків. Дуже глибока перевірка. Чи це зараз - я не знаю.

Я весь світ об'їздив, ніде поліції на дорогах не бачив. Зате в Україні - на кожному кроці. Потрібно відмовитися від практики на всі випадки життя виписувати протоколи. Зараз співробітник міліції зобов'язаний здавати щодня певну кількість протоколів і гроші старшому - це ж нонсенс. Міністр доповідає президенту про тисячі протоколів: мовляв, ось, які ми ефективні - покарали тисячі людей. Ви створили тисячі ворогів для влади! Цю порочну практику потрібно припинити.

Переатестація

Відразу після Врадіївки я заявив, що міліцію потрібно переатестувати, перевірити на професіоналізм, на знання законів, морально-етичні якості співробітників. На чолі кута повинні бути питання етики. Є проблема в тому, що переатестацію проводять самі співробітники органів внутрішніх справ. Потрібна зовнішня комісія, яка зможе провести цю роботу.

Що робити з "Беркутом"

"Беркут" потрібен, і такі підрозділи є в усіх країнах світу. Так, виявилося, що там служить декілька негідників. Це витрати виробництва - потрібно їх знаходити і очищатися. На жаль, держава не в змозі забезпечити достатньо високий рівень зарплати, щоб туди йшли виключно високоморальні люди. Міліцію потрібно деполітизувати. Не можна, щоб хто-небудь з політиків мав можливість впливати на силові органи - ні влада, ні опозиція, ніхто. У присязі написано - служу українському народу. Так от і служи людям, а не міністру.

Чи можна реформувати МВС без люстрації, і що робити з Беркутом
Євген Захаров, голова Харківської правозахисної групи

Люстрація

Це дуже ризикований захід. З'явиться питання, що робити з усіма, хто опиниться на вулиці. Ймовірно, ці люди поповнять ряди злочинних груп. Я проти повальної люстрації, тому що вона стверджує принцип колективної провини - винен просто тому, що працював в цей час. Вина повинна бути індивідуальною. Потрібно карати за конкретні злочини.

МВС має очолити людина, яка зможе зібрати в керівництві людей, які раніше там не змогли прижитися через необхідність працювати в корупційній системі. Я особисто знаю десятки міліціонерів, які не змогли працювати в цих умовах.

Здолавши корупцію в міністерстві, далі слід поставити на чолі обласних управлінь грамотних людей, здатних поширити боротьбу з корупцією нижче.

Переатестація

Досвід 2005 показує, що неефективно. Потрібні більш глибокі реформи. Неможливо змінити міліцію, не змінюючи інші органи - прокуратуру, СБУ, служби виконання покарань і судову систему. Реформувати потрібно комплексно всю систему кримінальної юстиції.

Що робити з "Беркутом"

Знайти тих, хто катував і бив активістів, і притягнути до відповідальності. "Беркут" потрібен, тому що такого виду підрозділ у структурі МВС необхідний для підтримки порядку. Але потрібні сумлінні командири, які не будуть виконувати злочинні накази. Те, що "Беркут" робив останнім часом - це злочини. Там є садисти, з якими потрібно розібратися.

Чи можна реформувати МВС без люстрації, і що робити з Беркутом
Генерал-майор юстиції Віктор Чумак (УДАР)

Люстрація

Люстрація необхідна. Без неї вже не обійтися. МВС стало настільки гнилим організмом, вичистити який якимись реформами просто неможливо. Але я навіть не знаю, за якими критеріями проводити таку люстрацію. Якщо раніше можна було взяти німецький приклад (ГДР в 1991 році: до капітанів - відправляти на переатестацію, всіх хто вище - звільнити), то зараз і цей критерій виглядає недостатнім - потрібні більш суворі заходи. Нам потрібна інша правоохоронна система. Відповідний закон про поліцію опозиція підготувала.

Переатестація

Переатестація зараз не працює, тому що за допомогою неї тільки прибирають неугодних, а не чистять особовий склад від корупціонерів і профнепридатних. Переатестація повинна проходити із залученням громадськості - активістів, громадян, політиків. Список повинен бути широким.

Що робити з "Беркутом"

Цей спецпідрозділ має бути розформовано. Загін для запобігання масових заворушень чисельністю до півтори тисячі осіб потрібен. Нам потрібна поліція правопорядку. Але це має бути не "Беркут" - філософія його дій показує, що такий підрозділ повністю дискредитований і повинен стати історією. Причому співробітникам "Беркута" потрібно буде заборонити служити в правоохоронних органах. Ті з них, хто не був замішаний у злочинах, можуть піти з необхідними соціальними пільгами з дострокового звільнення. Всіх інших - покарати за вчинені злочини і знущання.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини