RU

Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці

14.11.2013, 09:35
Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці - Фото
512a421c721f8a3faf04b0294d37ba38.jpg

Партія влади тягне час. Багато регіоналів не приховують надії підписати асоціацію без звільнення екс-прем'єра. Чи погодиться на це Європа?

Україна може зірвати підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, якщо до 19 листопада не вирішить питання застосування виборчого правосуддя щодо  Юлії Тимошенко. Новий дедлайн вчора озвучили представники моніторингової групи Європарламенту Пет Кокс і Олександр Кваснєвський. Вони заявили, що розуміють всю складність питання, яке потрібно вирішити українській владі, а тому Європа готова почекати.

Водночас в партії президента
Віктора Януковича продовжують тягнути час. Багато регіоналів не приховують надії підписати асоціацію без звільнення Тимошенко. Редакція ЛІГАБізнесІнформ звернулася до експертів з питанням: чи погодиться Євросоюз підписати угоду без вирішення питання Тимошенко?

Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці

Олександр Сушко, науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва:

- Я завжди був скептиком в питанні підписання асоціації цього рок. Оскільки рішення ухвалюватимуть 28 країн, має сенс орієнтуватися в прогнозах на плани найжорсткіших позицій в країнах ЄС. У цьому сенсі без звільнення Тимошенко підписання асоціації не буде. Природно, якщо б йшлося тільки про позицію Польщі та країн Балтії, то вони могли б піти Україні назустріч. Але є й країни з дуже жорсткою позицією із цього питання.

В останні дні пішла інформаційна хвиля, що приписує США якусь виняткову можливість вплинути на рішення європейські країни. Не думаю, що це так. Вашингтон - не та інстанція, яка може зараз вплинути на країни ЄС - в контексті напружених відносин через скандал з прослуховуванням американською розвідкою європейських лідерів.

На даному етапі вже немає сенсу говорити про виїзд Тимошенко з України до 29 листопада. Зараз головне питання, яке має сенс обговорювати - це те, до якої міри може просунутися процес. Максимально можливий компроміс між Києвом і Брюсселем полягає в можливості створення правових умов, які трохи пізніше можуть забезпечити звільнення Тимошенко. У цьому ще можливий якийсь компроміс.

Це гра на підвищення ставок, щоб в останній момент подорожче продати. Якщо раніше Росія готова була платити тільки за вступ України до Митного союзу, то зараз ставки підняті настільки, що Москва згодна без додаткових умов заплатити за один тільки зрив асоціації. Янукович вважатиме це своєю великою перемогою, якщо розміняє непідписання договору з ЄС на якісь преференції без вступу в МС.

Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці

Андрій Єрмолаєв, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президенті України:

- Питання Юлії Тимошенко для багатьох європейських політиків стало способом нарощувати рівень вимог. Сподіваюся, до моменту проведення саміту напруження політичної складової буде знятий з обох сторін. Залучення України в європейський процес - це не проблема поступки, а історичне рішення для України та ЄС, яке не може бути пов'язано з однією політичною вимогою.

Іноді завищені вимоги до України виглядають як своєрідна гра на затягування часу. Не випадково від деяких впливових європейських політиків і дипломатів звучать нові можливі терміни підписання угоди про асоціацію. Це подається під соусом поточних переговорів, що якісь питання ще не вирішені. Але давайте збільшимо масштаб і ми побачимо, що це певний геополітичний маневр ЄС.

Уявімо собі, що Україна цього року документ не підписує і саміт залишається робочим без якихось радикальних рішень. Україна від цього не перестане бути Європою. У цьому парадокс. Більш того, це рішення лише каталізує і підштовхне українську владу до більш наполегливого підходу до внутрішніх перетворень. Виявиться, що накопичилася маса викликів, які вирішити ми зможемо тільки самі - сподіватися буде ні на кого.

Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці

Андреас Умланд, німецький політолог:

- Підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом без, принаймні, звільнення Юлії Тимошенко неможливо. У всякому разі, поки що вірогідність підписання низька. Однак якщо питання Тимошенко таки вирішиться в останні хвилини, то угода з ЄС, можливо, буде підписана.

Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці

Валерій Чалий, заступник гендиректора Центру Разумкова з міжнародних питань:

- Необхідність вирішення питання виборчого правосуддя на прикладі Юлії Тимошенко закріплена в багатьох документах Євросоюзу і Європейського парламенту. Наприклад, у пункті 54 останньої резолюції Європарламенту по загальній і зовнішній політиці і політиці безпеки вказується неможливість асоціації без вирішення питання Тимошенко.

Ця позиція була днями ще раз публічно підтверджена міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським, який заявив, що принаймні кілька країн - називалися Швеція, Нідерланди - не погодяться на підписання, якщо Тимошенко залишатиметься у в'язниці. Далі механізми не уточнюються - можливі різні варіанти. Але ключова умова: Тимошенко повинна вийти з ув'язнення.

Більше того, я не бачу з боку влади розуміння, що питання Тимошенко - це не маневри Євросоюзу, а позиція, яка сьогодні в деяких країнах ЄС є домінуючою. Позиція Німеччини відіграє ключову роль. Іншими словами, підписати угоду в нинішніх умовах неможливо. Якісь варіанти можливі хіба що в теоретичній площині.

Чи можлива асоціація з ЄС, якщо Тимошенко залишать у в'язниці
Лінас Лінкявічюс, голова МЗС Литви:

- Я думаю, що Янукович може врятувати угоду, якщо вдасться до лідерства і відповідальності. Багато чого в руках президента, його роль є істотною, і я вірю, що він також відчуває цю відповідальність. У нього є багато можливостей вдатися до лідерства і взяти відповідальність за долю країни, прийнявши необхідні рішення.

Якщо задавати питання, чи можна сьогодні сказати, що точно не відбудеться підписання, то я б так не стверджував. Ситуація, безсумнівно, не радує, оскільки немає ясності. Хоча політичне рішення підписати угоду начебто явне, воно не обгрунтовано конкретними кроками. (З інтерв'ю Лінкявічуса BNS.)

Досьє на Юлію Тимошенко

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини