RU

Чеські "шпигуни" на шляху України до Євросоюзу

18.05.2011, 16:00
Чеські
fd4170e18cddab8ef6ecfb503a9899d2.jpg

Українські спецслужби викрили діяльність шпигунів, якими виявилися чеські дипломати. Чехія не визнає обвинувачень: натякає, що Київ мстить Празі за укриття збіглого екс-міністра Данилишина. Кому вірити, і до чого може призвести скандал для України?

Україна ніколи не мала славу скандальної держави. Не можна назвати скандалістами і чехів. Але, проте, між Україною і Чехією спалахнув справжнісінький шпигунський скандал. Інтерес викликає і те, що цей дипломатичний скандал з шпигунським відтінком взагалі відбувся, і те, як охоче про нього говорять в українському Міністерстві закордонних справ. Відвертість, з якою чиновники МЗС коментують висилку "чеських шпигунів", а також оперативна реакція на те, що відбувається з боку офіційної Праги примушують подивитися на українсько-чеський конфлікт не інакше, як на конфлікт політичний. Тим більше, мотив є – не так давно, у січні, Чехія надала політичного притулку екс-міністру економіки в уряді Юлії Тимошенко Богдану Данилишину. Що б не говорили у МЗС України, версія помсти органічно лягає на по-теперішньому часу детективний сюжет історії з викриттям іноземних резидентів.

13 травня прес-служба українського МЗС привселюдно заявила про те, що двоє співробітників військового аташата Чехії у Києві оголошені персонами нон-грата, у зв'язку з чим зобов'язані в найкоротший термін залишити територію України. Причиною для таких жорстких заходів, згідно із заявою МЗС, став збір чехами, що прикриваються дипломатичними паспортами, інформації державного значення. "Для України такі дії є неприйнятними з боку представників будь-якої держави. Тим більше турбує, що до протиправної діяльності вдалися дипломати такої дружньої і партнерської для нас країни, як Чехія", - дипломатично, але безапеляційно заявили в Україні.

Як аргументація послу Чехії були надані результати розслідування СБУ, в яких, за запевненням прес-служби МЗС, є "вичерпні докази того, як, прикриваючись своїм дипломатичним статусом, чеські офіцери збирали інформацію про новітні українські оборонні розробки, вдаючись до відкритої корупції українських громадян". Тобто ми маємо справу з військовим шпигунством, що значно загострює провину Чехії в очах тих, хто беззастережно повірив даним СБУ. З таким скандалом Україна стикається вперше.

Як треба реагувати державі у відповідь на обвинувачення у шпигунстві? Природно, все заперечувати. МЗС Чехії так і зробило. А додатково заявив про те, що Чехія може вислати когось з українських дипломатів у відповідь на вигнання своїх дипломатів з України. Відповідь у стилі "сам дурень" не личить нікому. Так і для аргументації своєї правоти Чехія, напевно, могла обрати більш гідні методи. Україна ж поспішила назвати у відповідь заяви Чехії "неадекватною реакцією". І ось він, конфлікт, у буквальному розумінні цього слова.

Версій того, що сталося, спочатку з'явилося дві – реальне шпигунство, про яке говорить українська сторона, і помста за укриття Чехією Б.Данилишина. Про останню говорить більшість експертів. Наприклад, заступник гендиректора Центру ім. Разумкова і екс-замглави українського МЗС Валерій Чалий переконаний, що "шпигунський скандал" не просто показує мстивий характер нинішньої влади в Україні, але й може поставити під загрозу євроінтеграційний курс країни.

В Європі висилку чеських дипломатів оцінили однозначно: Україна мстить Чехії за надання політичного притулку екс-міністру Данилишину, стверджує експерт. "Враховуючи те, що в ЄС прийняття рішень спирається на думку всіх країн Союзу, то можна чекати проблем для розв'язання актуальних питань євроінтеграції", - робить невтішний прогноз наслідків цього конфлікту В.Чалий напередодні підписання Україною договору про асоціацію з Євросоюзом.

На користь же того, що депортація чеських дипломатів з України – результат викриття шпигунів, висловилася Служба безпеки України. "Оголошено персонами нон-грата аташе з питань оборони Посольства Чеської Республіки полковник Зденек Кубичек і військовий аташе майор Петра Новотна підтримували протиправні зв'язки з громадянами України, які мали допуск до відомостей, що представляють державну таємницю", - заявили у прес-службі СБУ.

Кому повинні вірити у цій ситуації ті, хто не має "інсайдерської" у своєму розпорядженні інформації, і змушений орієнтуватися на "зведення із фронтів" українсько-чеського конфлікту, що публікується у пресі? Патріотичне, звичайно ж, аби можна було б вірити українському МЗС і СБУ. Так і приємніше, коли спецслужби твоєї країни викривають підступні плани іноземних шпигунів. Тим більше, що це може бути правдою. Однак хронічні опоненти влади так само можуть вірити в те, що два невинних чеських дипломата стали жертвами української помсти за пригрітого опозиціонера Данилишина, якого "довгі руки режиму Януковича" не змогли дістати на території Чехії.

І все-таки, не може не дивувати разюча принциповість щодо чехів тієї влади, яка ще зовсім недавно проігнорувала до нахабства сміливу операцію ізраїльського "Моссада" з затримання палестинського інженера на території України. Незважаючи на те, що офіційно Ізраїль тоді вважав за краще не координувати свої дії з Україною, в якій інженеру Дірару Абу Сісі був наданий статус біженця, ніяких претензій Київ Тель-Авіву не пред'явив. Так і вже якось символично виглядає дата викриття чеських шпигунів - 13 травня (день у день через чотири місяці після того, як Данилишина сховали у Чехії: про рішення не видавати українського екс-міністра чехи оголосили 13 січня).

Що ж до позиції Євросоюзу, то Брюссель не захотів вплутуватися у неприємний конфлікт, навіть незважаючи на те, що один із його фігурантів – член об'єднаної європейської сім'ї. Те, що Євросоюз "вмив руки", лише доводить неоднозначність конфлікту і непросту прогнозованість його кінцівки. "Ми повинні залишити цей конфлікт на українсько-чеські двосторонні взаємовідносини. Ми сподіваємося, що конфлікт вичерпаний і не матиме продовження", - витримавши триденну паузу, заявив 17 травня глава представництва Єврокомісії у Києві Жозе Мануель Пінту Тейшейра.

Яка причина "шпигунського" скандалу між Україною і Чехією: взяти участь у голосуванні>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини