RU

"Чекаємо піку у квітні". Але це не точно. Коли буде спалах коронавірусу в Україні

06.04.2020, 12:54
Колаж LIGA.net

Від чого залежить розвиток епідемії коронавірусу в Україні, чи вийде уникнути масового спалаху COVID-19 і чому ми у кращому становищі, ніж Італія

Італія та Іспанія наближаються до піку захворюваності коронавірусом, вважає ВООЗ. У США сподіваються пройти пік протягом "двох найбільш важких тижнів", а з 1 червня перейти до відновлення після пандемії. В Україні, за словами президента Володимира Зеленського, при найкращому сценарії 3-5% українців одночасно захворіють коронавірусом: болісно - але не катастрофа. Якщо ж хворих буде 25% або 50%, то "медицина не витримає". З сьогоднішнього дня, 6 квітня, карантин посилять, навіть гуляти в парках вже не можна, а на вулицях - з'являтися без маски.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Від чого залежить розвиток епідемії, чи вийде уникнути спалаху і чому ми в трохи кращому становищі, ніж Італія: розбір LIGA.net.

Рівняння з багатьма невідомими: від чого залежить прогноз

На відміну від Зеленського, інфекціоністи та епідеміологи дуже неохоче дають прогнози: це новий вірус, і його поведінка погано вивчена.

"Це дуже серйозна інформація. Я не можу писати або говорити телефоном", - відмовилася говорити з LIGA.net старший науковий співробітник відділу інтенсивної терапії в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб, доктор медичних наук Олена Панасюк.

"Цими питаннями займається РНБО", - не дає прогнози завідувач кафедри епідеміології НМУ ім. Богомольця, професор Ірина Колеснікова. Ми надіслали офіційний запит до РНБО і як тільки отримаємо відповідь, обов'язково її опублікуємо.

У Центрі громадського здоров'я повідомили LIGA.net, що прогноз буде, але - пізніше: "Зараз прогноз у процесі прорахунку нашими епідеміологами. Плануємо звітність наступного тижня".

Читайте також: "У мене коронавірус". Репортаж з кол-центру гарячої лінії з COVID-19

У таких прогнозах багато "якщо", говорить LIGA.net екс-директор Центру громадського здоров'я МОЗ, лікар-інфекціоніст Володимир Курпіта.

Перше "якщо" - скільки тестів на коронавірус буде використано в Україні. "Якщо у нас не буде тестування, то прогнози на 5% і на 10% - це повна туфта. Ми ніяк насправді не зможемо спрогнозувати ситуацію. Немає статистики", - вважає він.

З початку року до МОЗ надійшло 5493 підозри на COVID-19 (очевидно, тестів не більше). Підтвердилися на вечір 5 квітня - 1308.

"Я не можу говорити про відсотки. У нас ще дуже мало офіційних випадків, щоб будувати якісь довгострокові сценарії", - підтвердила лікар-епідеміолог, екс-заступник головного санітарного лікаря України (під час епідемії SARS) Людмила Мухарська.

Зараз прогноз у процесі прорахунку нашими епідеміологами. Плануємо звітність наступного тижня, - Центр громадського здоров'я

Друге - наскільки система встигла підготуватися. Буде катастрофа чи ні, залежить від того, скільки ліжко-місць розгорнуто і чи оснащені вони необхідною апаратурою, зазначив Курпіта. За його словами, дійсно, існує припущення, що під час першої хвилі можуть захворіти до 5% населення. Він пропонує змоделювати розвиток ситуації при такому прогнозі на прикладі Києва.

У Києві зараз проживає 3,7 млн населення - таку цифру після "перепису" озвучив цієї зими міністр кабінету міністрів Дмитро Дубілет. 5%, які можуть захворіти - це 185 000. З них 15% потребуватимуть госпіталізації - це 27 700 жителів Києва, підраховує Курпіта. Тривалість лікування в стаціонарі для них складе близько трьох тижнів. А для 5% найважчих, які потребують ШВЛ - це більше 9000 одночасно - близько шести тижнів.

"Я подивився на сайті НСЗУ, і я не бачу там інформації про 30 000 розгорнутих ліжок", - додав він. У всій країні, за даними Міністерства охорони здоров'я, підготували близько 4100 місць для ізоляції хворих і 67 000 ліжко-місць.

За даними мера Києва Віталія Кличка, сьогодні в 44-х лікарнях столиці є 380 апаратів ШВЛ, які були придбані до 2020 року. Цього року за благодійні кошти до лікарень передали 9 апаратів. За кошти резервного фонду місто планує придбати ще 52, з яких постачання 17-ти очікується найближчим часом. Очевидно, що навіть при оптимістичному рівні захворюваності 5% цього буде мало.

"Найлегший сценарій може стати складним у контексті надання медичної допомоги", - пояснює інфекціоніст.

Третій непередбачуваний фактор - це Пасха, вважає Курпіта, коли може статися велике переміщення населення всередині країни. Українці звикли виїжджати з великих міст до себе додому, до маленьких містечок, і можуть розносити захворювання.

"Тому давати прогнози, не враховуючи ці нюанси, для мене складно. Я сподіваюся, що вони розроблені на ефективних математичних моделях, а не просто з розрахунків множення в стовпчик, як у мене. Але я про це не чув", - зазначив він.

Читайте також: Коронавірус вдома: що робити хворому і його рідним. Інструкції СDC

Коли чекати піку і що на нас чекає: чотири сценарії

Найпозитивніший - спалаху не буде

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко вважає, що Україна може вийти на пік захворюваності через 10 днів, близько 14-15 квітня. Але це не точно: такий сценарій можливий, якщо українці не будуть виконувати вимоги карантину.

В кінці березня Ляшко заявляв, що план України - пройти пандемію коронавірусу SARS-CoV-2 без пікового навантаження на систему охорони здоров'я, як це робить, наприклад, Японія, гасячи поодинокі випадки і локальні спалахи захворювання. За його словами, для попередження колапсу системи охорони здоров'я і був введений карантин: "Це дозволяє розтягувати у часі кількість хворих на коронавірус".

Ляшко вважає, що для такого сценарію є підстави. Коронавірус в Україні поширюється повільніше, ніж в Італії, Іспанії та США, які лідирують за кількістю хворих і летальних випадків: "Якщо ми подивимося статистику, за скільки країни проходять шлях від 100 до 1200 чоловік (з коронавірусом), Італія пройшла цей шлях за 6 днів, Іспанія - за 7 днів, США - за 8 днів, Україна - понад 9 днів".

Якщо нас порівнювати з Італією або Іспанією, то Україна вже у кращій позиції. Ми ввели карантин вчасно

Проблема цього розрахунку у тому, що Україна відстає від інших країн Європи в тестуванні.

"Тестують поки тільки тих людей, які захворіли та потрапили до лікарні", - говорить Мухарська. Зараз МОЗ начебто планує збільшити кількість тестувань, у Києві навіть з'явилися мобільні бригади. Якщо відбудеться стрибок тестування, то може бути стрибок і хворих. "Таких може бути досить багато, але ми про них не знаємо, вони до статистики не потрапляють", - пояснює вона.

З 6 квітня Кабмін посилює карантин. А далі багато залежатиме від того, як українці його дотримуються, вважає Мухарська. Зокрема, як будуть тримати режим обсервації люди, що приїхали з-за кордону. За даними МЗС, таких майже 130 000.

Читайте також: 83000 українців повернулися з-за кордону. Чи контролює влада їхній карантин? Спойлер - ні

"Якщо всі будуть уникати контакту, то можливо, ми вийдемо на сценарій, коли вірус не дуже пошириться, поширення країною буде мінімальним. Якщо ні, ситуація буде наростати в геометричній прогресії", - вважає лікар.

Мухарська пояснює, що Україна від початку в кращій позиції, ніж Італія або Іспанія: "Ми ввели карантин вчасно. Ще до того, як вірус почав поширюватися. Ми тут у виграші. Але багато залежить від того, як далі ми будемо дотримуватися цих карантинних заходів. Враховуючи, що лікувальних препаратів та вакцинації немає, це єдині заходи, які сьогодні можуть нам допомогти перемогти цю проблему".

Спалах буде, пройдемо за кілька місяців

В Україні вже давно проходить передача вірусу всередині країни, нагадує Курпіта. Якщо порівняти цифри з італійськими або іспанськими, то вони просто відстають на кілька тижнів. "Тому мені здається, у нас пік захворюваності припаде на 24-27 квітня", - говорить він.

Швидше за все, в цей момент уряд вирішить продовжити карантин, і він не закінчиться 24 квітня, говорить він. Далі багато чого буде залежати від економічного стану країни. Якщо в цей момент більшість домогосподарств зубожіють до такого стану, що не зможуть самі себе забезпечити найнеобхіднішими продуктами, карантин може закінчитися швидше, прогнозує він.

Читайте також: Втрата доходів. Більшості українців заощаджень вистачить лише на місяць - опитування

"Піку я очікую десь через два-три тижні, там вже буде зрозуміло, скільки хворих. Ну і вся ця ситуація займе два місяці", - поділився прогнозом з LIGA.net лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук Юрій Жигарєв.

За його словами, найбільш об'єктивний показник - не кількість інфікованих, а кількість важких хворих, які потребують стаціонарного лікування і ШВЛ. "В різних країнах по-різному, є досвід Італії, а є Швейцарії. Якщо буде багато, то наша система охорони здоров'я може не впоратися. Якщо не так багато, то все буде добре", - вважає він.

Піку я очікую десь через два-три тижні, там вже буде зрозуміло, скільки хворих. Ну і вся ця ситуація займе два місяці

"При всій критиці нашого уряду - ми далеко не пасемо задніх. По-перше, ми відразу ввели обмежувальні заходи, а не чекали, як Великобританія чи Росія. По-друге, ми дотиснули протокол, що всі легкі форми лікуються вдома", - відзначає Жигарєв.

Читайте також: Розбір | В Україні прийняли протокол лікування при COVID-19: що він пропонує і що з ним не так

Він пояснює: Італія зробила велику помилку, на початку епідемії госпіталізуючи всіх хворих на COVID-19. У підсумку лікарні були забиті легкими та середньої тяжкості хворими, а коли вже почали надходити дійсно важкі, система не витримала.

"Зараз я все ж сподіваюся, що у нас буде оптимістичний сценарій і ми не отримаємо так багато важких хворих", - говорить Жигарєв. На загальну кількість хворих від МОЗ він не звертає уваги: ​​в Україні це не кількість інфікованих, а кількість протестованих. Буде багато тестів - графік відразу злетить. Мало і тільки за показниками - вибухового наростання не буде.

Перший спалах, потім - нові хвилі

Після першого піку вірус нікуди не дінеться, і за ним підуть нові хвилі. Швидше за все, це стане продовженням першого або другого сценарію. "Тобто через два місяці це буде вже спорадична захворюваність, без масових сплесків. Так, періодично невеликі спалахи. Цього не уникнути. Але не буде такого масового, коли тисячі кожного дня", - прогнозує Жигарєв.

Вірус новий, імунітету немає. Хто міг інфікуватися і захворіти - інфікуються і захворіють.

Поки вакцини немає, і імунітету теж, ці хвилі будуть повторюватися. Може бути і друга, і третя хвиля, і далі. До 70% тих, хто захворіє

Те, що нові осередки реєструються в Китаї, чітко вписується в цей сценарій, додає Курпіта. Щоб позбутися від вірусу повністю, треба, щоб у популяції до 70% людей виробили до нього імунітет: вакцинувалися або перехворіли. "Поки вакцини немає, і імунітету теж, ці хвилі будуть повторюватися. Може бути і друга, і третя хвиля, і далі. До 70%. Зараз 5%, потім ще 5%", - зазначив він.

Надія вірусологів на те, що вірус мутує і стане слабшим. Але це, стверджує Курпіта, точно відбудеться не за місяць. Тому хвилі можуть тривати до двох років: "Те, що ми не зможемо його локалізувати і жодна країна світу не зможе - це вже точно".

Мухарська сподівається, що друга хвиля почнеться ближче до кінця року, і ситуація буде не такою агресивною: "Сам вірус, можливо, ослабне і навіть стане для людства якимось рутинним вірусом у групі ГРВІ. Але про це поки що говорити рано".

Дивіться також: "У інших труни спалюють сотнями". Спіч Кличка до порушників карантину - відео

Це надовго - ми тільки на початку

Найневтішніший сценарій. Екс-міністр економіки Тимофій Милованов у своєму Facebook оприлюднив прогноз розвитку ситуації від Київської школи економіки (оцінка базується на математичній моделі, розробленій КШЕ, і даних НСЗУ). Без карантину, вважає він, пік пандемії в Україні відбудеться в червні-липні, карантин до 24 квітня відсуне його ще на два тижні.

Без карантину пік пандемії в Україні відбудеться через два-три місяці. З карантином (тільки) до 24 квітня пік відкладається ще на два тижні

За словами Милованова, ці оцінки збігаються з оцінками вчених для Японії (початок середини літа), але відрізняються від оцінок для США (кінець квітня). Причина, можливо, полягає в тому, що США вже сьогодні стали центром пандемії.

"Що потрібно робити Україні? Жорсткість карантину повинна посилюватися і досягти максимуму саме під час піку. Для його згладжування. А зараз, на початку пандемії, навпаки, карантинні заходи повинні бути відносно м'якими", - вважає він.

Залежно від розвитку такого сценарію, карантин може тривати від двох до восьми місяців.

Читайте російською: "Ждем пика в апреле". Но это не точно. Когда будет вспышка COVID-19 в Украине: 4 сценария

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини