RU

Бюро розслідувань по-новому: Трубу звільнять, ДБР перезавантажать. Що зміниться? Розбір

03.12.2019, 12:33
Бюро розслідувань по-новому: Трубу звільнять, ДБР перезавантажать. Що зміниться? Розбір - Фото
Роман Труба (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

У вівторок Рада буде розглядати законопроект про внесення змін до закону про ДБР. Передбачається перезапуск органу. Що це означає на практиці

Сьогодні, 3 грудня, Верховна рада розглядатиме законопроект про внесення змін до закону про Державне бюро розслідувань, який передбачає звільнення директора ДБР Романа Труби та двох його заступників. Останнім часом керівник ДБР неодноразово ставав фігурантом скандалів. Останній і, мабуть, найгучніший - історія з прослуховуванням його кабінету (Труба розповів, що знайшов "жучок" у своєму кабінеті ще у вересні, але ймовірні записи "спливли" тільки в листопаді). Зміст опублікованих записів (Труба їх справжність не визнає) ставить під великий сумнів незалежність ДБР: наприклад, у розмові з людиною на ім'я Андрій Йосипович (так само звуть голову Офісу Президента Андрія Богдана) обговорюється виклик Петра Порошенка на допит. Труба ігнорує і не коментує цю історію. Але після цього витоку шанси бути звільненим значно збільшилися. На погоджувальній раді 2 грудня фракції Слуги народу, Голосу і Європейської солідарності заявили про підтримку цієї ініціативи.

Що трапиться в ДБР після ймовірного звільнення керівництва, і які зміни чекають на орган, - розбиралася LIGA.net.

ОСНОВНІ ЗМІНИ

1. Посилення ролі директора ДБР

Як було: керівництвом органу займається голова ДБР, частину своїх повноважень реалізує спільно з його двома заступниками. Тобто, голова органу повинен був погоджувати ряд питань зі своїми заступниками, наприклад: призначення або звільнення працівників центрального апарату, директорів та заступників територіальних управлінь; розподіл бюджетних коштів; затвердження оперативних планів; зберігання або обробку отриманої інформації; дозвіл на використання коштів фонду спеціальних оперативно-розшукових і слідчих дій та інші.

Як хочуть зробити: керівництво ДБР здійснює його директор, який має першого заступника та двох заступників. Після змін директор не зобов'язаний погоджувати рішення вищевказаних питань зі своїми заступниками. Він може їх сам призначати і звільняти, а також визначати їх обов'язки.

Читайте також: Директора ДБР Романа Трубу можуть і хочуть звільнити. Чи є голоси в Раді

2. Звільнення за порушення правил етики і недовіра парламенту

Директора ДБР разом з його заступниками можуть звільнити за грубе порушення правил професійної етики, які зафіксує дисциплінарна комісія. Правила етики затверджує Рада громадського контролю при ДБР. Також керівництво органу можуть звільнити, якщо винесено рішення про визнання їхніх активів необгрунтованими і такими, що підлягають громадянській конфіскації. Можуть звільнити керівництво Держбюро і після визнання Верховною Радою їх роботи незадовільною. Таке рішення депутати можуть прийняти після розгляду звіту ДБР.

3. Держбюро розслідувань: перезавантаження

Після вступу в силу цього законопроекту керівництво ДБР звільняється. Виконувати його обов'язки буде тимчасовий керівник, якого призначає президент України протягом п'яти днів. Він буде на посаді до призначення нового в результаті конкурсу.

4. Конкурс на нового директора з міжнародниками

Конкурсна комісія з відбору директора ДБР буде складатися з дев'яти членів: по три від ВРУ, президента і Кабміну. Уряд вибирає своїх представників за рекомендаціями міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює в сфері протидії корупції. Саму комісію формує Офіс президента. У проекті також виписані чіткі терміни: 30 днів для Кабміну і Верховної Ради, щоб призначити своїх представників у комісії. Після цього Офіс президента протягом 14 днів повинен повністю сформувати її склад. Далі дається 60 днів на проведення конкурсу. Фінансувати комісію можна буде і за рахунок залучення міжнародної технічної допомоги.

5. Узгодження з регіонами

Структуру і штат територіальних управлінь директор ДБР повинен буде погоджувати з місцевими керівниками. Самих директорів цих управлінь може звільняти і призначати голова ДБР, але за поданнями конкурсних комісій.

6. Переведення всередині ДБР без конкурсу

Співробітників органу можна буде без конкурсу переводити на іншу нижчу або рівнозначну посаду, за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам. Такі переведення необхідно узгоджувати з цим співробітником.

7. Внутрішній контроль не в руках директора

У ДБР існують підрозділи внутрішнього контролю. У законі вони підкоряються директору Держбюро, але новими змінами хочуть віддати контроль над ними керівнику підрозділу внутрішнього контролю в складі центрального апарату ДБР. Цей керівник призначається директором органу, але за поданням конкурсної комісії.

8. Слідчих і прокурорів у справах Майдану можуть перевести

Згідно з перехідними положеннями, слідчі і прокурори, які займалися справами Майдану, можуть поза конкурсом перевестися до ДБР за їхньою згодою. Умова для таких кандидатів - розслідувати або здійснювати процесуальне керівництво у справах Майдану не менше чотирьох місяців поспіль.

Читайте російською: Бюро расследований по-новому: Трубу уволят, ГБР перезагрузят. Что изменится? Разбор

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини