RU

"Бойовикам загрожує Гаага. Вони це знають". Інтерв'ю Марчука - за хвилину

21.12.2019, 16:19
Євген Марчук (фото - скріншот відео)

Кого вважати колаборантами, чи потрібні зміни до Конституції і на які поступки треба йти

Колишній представник України у Тристоронній контактній групі, політик Євген Марчук дав інтерв'ю Hromadske. Чому на Донбасі немає тиші, що потрібно Україні для реінтеграції Донбасу і що робити з бойовиками: LIGA.net виділила 10 найцікавіших тез з інтерв'ю Марчука.

Згадав, коли не було жертв на Донбасі. "Найдовше вогню не було у 2016 році. Тоді в вересні-жовтні нам вдалося протриматися півтора місяці. Це був єдиний довгостроковий період, коли ніхто не загинув".

Але Росію це не влаштовувало. "Після цього Росія дала вказівки і забрала своїх представників із СЦКК. Після цього в 99,9% випадків порушення відбувалися з того боку. Домовилися з 00:00 такого-то числа припинити вогонь. О 00:20 вже фіксувалося порушення. Ми всі розуміємо , що це була команда Москви".

Україні потрібен чіткий план реінтеграції. "З української сторони немає достатньо чіткого плану у вигляді постанови уряду щодо всіх компонентів повернення української влади на Донбас... Має бути постанова уряду, в якій будуть виписані однозначні формули гарантій, доручення різним міністерствам що й до якого часу зробити".

Читайте також: Особливий статус Донбасу продовжено на рік. Що це означає і як вплине на переговори з РФ

І градація колаборантів. "Керівники і функціонери ОРДЛО знають, що їх чекає, коли це все врегулюється? Припустимо, знають. А прибиральниця в кабінеті Пушиліна Дениса Володимировича? Вона колаборант чи НЕ колаборант? Є величезна кількість людей, які десь працювали. Таке життя, вони повинні були десь працювати. Але вони працювали як колаборант і боролися з поверненням української влади чи ні? Повинна відбутися градація ".

Тому що отримаємо великі проблеми. "До мене в Мінську підійшов один із керівників ОРДЛО й запитав:" А що чекає мене і мою сім'ю після того, як ви приходите до нас? На вашій мові я бандит, хоч і не був на фронті". Він зацікавлений у нормалізації ситуації? Ні. А ті, хто зі зброєю в руках, але не були на фронті? Для них має бути попередня відповідь. Чи ми хочемо партизанські загони?! Щоб уже на реінтегрованій території мати не менші проблеми".

У перехідний період потрібні мовні поступки. "У постанові Кабміну повинен бути перелік того, що потрібно зробити на людському рівні... Наприклад, освіта: вона залишається чи щось змінюється? Мова. Не потрібні ультиматуми, що тільки українська. Це не той період. Так, колись треба дійти і до цього. Але на якийсь період потрібно йти на поступки".

Читайте також: "Це була нічия". Переговори Зеленського з Путіним і підсумки нормандської зустрічі

В ОРДЛО наших в'язнів набагато більше, ніж говорять. "Коли я ще був у мінській групі, то у нас було не 72 підтверджених полонених. Ми точно знали, що живих було близько 200... Нам треба наполягати на обміні всіх на всіх, а не тільки встановлених".

Знає, чому Україні не хочуть віддавати полонених. "Я переконаний, що вони (бойовики - ред.) катували цих людей і у них є сліди тортур: відрізані вуха і багато чого ще. Вони розуміють, що це Гаага".

І як можна вирішити питання з кордоном і виборами. "Ми запропонували синхронізувати введення миротворців ООН з політичною реформою. На першому етапі миротворці розташовуються на лінії розмежування, на другому - заходять у центр, на третьому - виходять на кордон, і це ми закінчуємо виборами. Це можна обговорювати".

Тимчасові зміни до Конституції можуть допомогти повернути Донбас. "Можна подумати про статтю перехідного сенсу в самій Конституції заради того, щоб врятувати країну. Але це дуже важка проблема з точки зору сприйняття суспільством. Але потрібно тоді ставити на ваги: ​​чи непростий перехідний період із ризиком або нічого і все триває?".

Читайте також: "Я сказав Путіну: різанини на Донбасі не буде". Зеленський на 1+1 - за хвилину

Читайте матеріал російською: "Боевикам грозит Гаага. Они это знают". Интервью Марчука – за минуту

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини