RU

Бойко проти Медведчука. Як санкції загострили старий конфлікт в ОПЗЖ

23.02.2021, 08:59
Бойко проти Медведчука. Як санкції загострили старий конфлікт в ОПЗЖ - Фото
Вадим Рабінович, Віктор Медведчук, Юрій Бойко та Сергій Льовочкін (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)

Що чекає на партію ОПЗЖ після санкцій Володимира Зеленського проти Віктора Медведчука

Санкції проти Віктора Медведчука опосередковано допомогли групі Сергія Льовочкіна і Юрія Бойка всередині ОПЗЖ. Бойко і Медведчук давно штовхалися на одному електоральному полі. Тепер, коли Медведчук позбавлений грошей і телеканалів, протистояння може вийти на новий рівень. LIGA.net запитала чотирьох політологів про майбутнє партії.

Сергій Гайдай, політтехнолог

Жодна людина, навіть у самій ОПЗЖ, не знає, що з ними буде. Сценаріїв безліч. В ОПЗЖ зараз розкол і конфлікт. Є висока ймовірність, що вся ця ситуація буде їх дробити і розколювати. Як вони свого часу розкололи спадкоємців Партії регіонів під назвою Опозиційний блок.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Групі Льовочкіна/Фірташа потрібно серйозно подумати, щоб з їхнього майбутнього політичного утворення пішов дуже важливий фактор – антиукраїнська діяльність, яка активно піднімалася на знамена і була основною причиною тактовності Медведчука і його соратників

Я раджу президенту довести цю війну до переможного кінця, а саме заборонити діяльність подібних партій і накласти справжні обмеження на фінансову і медійну діяльність Медведчука. Я б націоналізував існуючі канали для подальшого продажу власникам, які б підписали договір про невтручання в редакційну політику.

З приводу рішення Марченко вступити до ОПЗЖ. Це той випадок, коли краса не врятує світ. Медведчука притиснуло. У сім'ї з'явилися загрози втрати надприбутки і впливу. Подумали, що Медведчук токсична фігура і можливо Марченко, яка вважає себе телезіркою, зможе вистрілити. Якщо голосували за телезірку Зеленського, то телезірка Марченко зможе нав'язати йому боротьбу.

Читайте також: Зеленський оголосив війну Віктору Медведчуку. За що РНБО "закрив" рупор Кремля і чим це закінчиться

Петро Олещук, політолог, викладач КНУ ім. Тараса Шевченка

Незважаючи на формальне об'єднання структур Льовочкіна і Медведчука, насправді вони продовжують працювати автономно. Об'єднання було швидше вимушеним, ніж добровільним. Ті, хто не захотів вступати до ОПЗЖ, залишилися в Опозиційному блоці і отримали російські санкції. Я думаю, ця боротьба продовжуватиметься.

Незадовго до введення санкцій пішли цікаві соцопитування, куди почали включати Медведчука до президентського рейтингу. Це елемент внутрішньопартійної конкуренції. Очевидно, що у Медведчука побачили, що Бойко починає істотно зростати, і такими опитуваннями хотіли його осадити.

Зараз у цих умовах певну фору отримала група Льовочкіна. У них залишається медійний ресурс і головна публічна особа партії. Але, напевно, розпаду не буде. Будь-який розпад може дуже негативно позначитися на його ініціаторах. Формально у них буде союзництво, але прихована боротьба за лідерство продовжиться.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Медведчуку з його амбіціями потрібно буде шукати нові медійні майданчики. І доведеться домовлятися з Льовочкіним. Тому що заяви про амбіції Марченко не зможуть реалізуватися без наявності телеканалу, де вони можуть бути представлені.

У форматі, в якому працює Медведчук, не можна обходитися без телевізійних кнопок. Тому у Льовочкіна золота медійна акція

Льовочкін займе двозначну позицію: не буде відкрито відкидати співпрацю, але намагатиметься її обмежити. З іншого боку, для нього це подарунок долі, щоб закріпити лідерство в партії.

Марченко повинна грати роль публічної особи кампанії в підтримку Медведчука. Сам Медведчук занадто одіозний і не викликає у виборців ОПЗЖ великого співчуття.

Читайте також: Удар по трубі. Зеленський ввів санкції проти Медведчука. Що відповість Путін?

Микола Давидюк, політолог, ексдиректор аналітичного центру Політика

Санкції проти Медведчука електорально не є визначальними, оскільки не він був електоральним тригером. Але закриття медіамайданчиків може бути для них втратою. Той самий рейтинг Партії регіонів надувався не інформаційними, а національними каналами. Тому акції Інтера і ТРК Україна зросли непогано.

У Медведчука зараз тест на політичну кмітливість. Тому що, коли закрили канали, він не почав виводити людей, чого всі очікували, і не показав внутрішньо українську силу. А продемонстрував, що його головним козирем є кум. Але це побачив і кум, що при кожній проблемі Медведчук летить до Кремля. І питання сильного васала знімається.

ОПЗЖ може розколотися на кілька проєктів. Інше питання, хто з них буде сильнішим і кмітливішим. Група Льовочкіна може спробувати абстрагуватися від Медведчука і забрати партію під себе. У них залишився головний актив – Бойко

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Медведчук підвищив свій відсоток впізнаваності і трохи зменшив негатив, але закриття каналів може повернути це до вихідної точки. За цією логікою більшість електорату піде за Бойком. Але вважаю, що фрагментація для сходу є кращою, ніж єдиний моноліт.

Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень Пента

Прямими наслідками останніх подій стане ослаблення ОПЗЖ. На медійному напрямку постраждає група Медведчука, тому що через його канали йшла пряма реклама самого Медведчука. Телеканал Інтер побічно посилює позиції групи Льовочкіна-Бойка.

Сама ОПЗЖ і проросійськи налаштований виборець нікуди не дінеться. Але в результаті медійного ослаблення може бути зниження рейтингів. Канали Медведчука концентрували навколо себе активну і політизовану аудиторію

Удар по фінансовим ресурсам може істотно знекровити ОПЗЖ фінансово. Сила ОПЗЖ і вплив Медведчука всередині партії обумовлювалися фінансовими факторами. Ослаблення Фірташа, який має проблеми з американським правосуддям, дуже сильно підірвало фінансове становище групи Льовочкіна-Бойка і змусило піти на співпрацю з Медведчуком.

Нинішня ситуація не відразу, але може призвести до протиріч всередині ОПЗЖ, і, як це вже не раз бувало, ми побачимо черговий шлюборозлучний процес. Навіщо їм такий токсичний баланс і ризик?! Щоб уникнути конфронтації з нинішньою владою, вони можуть відійти від Медведчука. Так, рейтинги в результаті розколу будуть нижчими. Але краще зберегти лояльність влади, ніж ризикувати і шукати проблеми.

Читайте російською: Бойко против Медведчука. Как санкции обострили старый конфликт в ОПЗЖ

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини