RU

Боти проти ЛОМів. Скільки тисяч ботів топить проти вакцинації в українському Facebook

Боти проти ЛОМів. Скільки тисяч ботів топить проти вакцинації в українському Facebook - Фото
Іконки Noun Project. Колаж LIGA.net
06.04.2021, 14:52

62% українців дізнаються новини із соцмереж. Тут чекають тисячі ботів, готових розповісти, що вакцина від ковіду їх вб'є. Аналіз антивакцинаторів

Війна прихильників і противників вакцинації в розпалі. Найгарячіше поле бою – соціальні мережі. Україна – не виняток, але у нас ціна перемоги антивакцинаторів може бути дуже висока: в середині березня тільки 47% українців були готові вакцинуватися. Цього мало для колективного імунітету – необхідно як мінімум 60-70% вакцинованого населення.

Важливе питання: хто стоїть за десятками тисяч постів і коментарів проти вакцинації – люди, які щиро не вірять у науку, або менеджери ботоферм, що відпрацьовують замовлення. У другому випадку, ключове питання – чиє замовлення. На ці питання ми і намагалися відповісти в нашому спільному з компанією Artellence дослідженні Facebook-ботів.

Ключові результати:

 • 7700 ботів активно писали про вакцинацію під постами 2050 найбільших акаунтів і сторінок;
 • майже 70% їхніх коментарів і постів негативні;
 • кожен бот у середньому залишає дев'ять коментарів;
 • кожен п'ятий коментар під постами про вакцини написаний ботами;
 • це не політичні боти – ми не знайшли підтвердження участі в політичних кампаніях;
 • єдиного центру управління немає;
 • бонус – інструкція, "як визначити бота".
Як ми проводили дослідження

Збір інформації зробила компанія Artellence. До дослідження увійшли пости і коментарі під постами на Facebook-сторінках і акаунтах

 • 50 найбільших українських ЗМІ;
 • топ-1000 українських акаунтів FB (за кількістю передплатників);
 • топ-1000 українських сторінок FB (до українських можуть також входити і російські сторінки, з великою часткою українських передплатників).

Період дослідження: з 1.01.2021 до 13.03.2021.

З усіх постів і публікацій ми виділили ті, в яких говорилося про вакцину або вакцинації. Для цього Artellence побудували алгоритм класифікації посад та проаналізували коментарі під ними. Для сентимент-аналізу алгоритм відібрав коментарі, в яких є чітко виражене ставлення до вакцинації.

Аналітику щодо дезінформації в медіа ми використовували з проєкту Texty.org.ua.

Скільки ботів топить проти вакцин

За перші два тижні березня на 2050-ти найбільших українських Facebook-акаунтах і сторінках було опубліковано понад 5600 постів про вакцинацію. Вони залучили майже 180 000 коментаторів, які написали трохи більше 392 500 коментарів.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Хороша новина – алгоритм визначив, що понад 95% коментаторів – справжні люди. Погана, що залишилися майже 7700 – це боти. Ще гірше, що бот у нашій вибірці в середньому пише 9,4 коментарів, а людина – 1,9. Це означає, що майже кожен п'ятий комент під постами про вакцинацію залишали боти. З огляду на те, що відсоток негативних коментарів у ботів (68%) значно більший, ніж у людей (48%), то можна уявити їхній внесок до дискусії про вакцинацію. До відома, у ботів тільки 6% записів позитивних, тоді як у людей – 10%.

Людина-рекордсмен за кількістю коментарів – 378 коментарів під постами, серед ботів найпродуктивніший написав 2118 коментарів.

Коли приходять боти

Пік обговорення вакцинації припав на 3 березня (досліджуваний період 1 січня – 13 березня) – користувачі написали цього дня 25 000 коментарів (17% написали боти). Тригером став Володимир Зеленський – він вакцинувався від COVID-19. "Укол" Зеленського спровокував майже в сім разів більше коментарів, ніж залишають у середньому (3663 коментарі).

Розподіл коментарів між ботами і людьми за днями

Що пишуть люди і боти

Вище вже наводилися цифри, що і серед людей, і серед ботів, у більшості коментаторів чітко негативне ставлення до вакцинації – 48% і 68% відповідно. А ось показник нейтральних коментарів – де немає яскраво вираженої позиції – істотно відрізняється. Багато людей схильні вступати в дискусії і в нейтральному тоні обговорювати чужу думку, а у ботів інше завдання. Але нам не вдалося знайти чітку ознаку централізованої кампанії, коли багато ботів використовують абсолютно однакові коментарі. Ось приклади негативних коментарів ботів:

Ці меседжі схожі на один із наративів, які виявляли дослідники при вивченні медіа. Аналітикиня видання Texty.org.ua Юлія Дукач 1,5 року вивчає російську дезінформацію і останній рік – фейки про коронавірус, і зараз – про вакцинацію. Вона виділяє три наративи щодо дезінформації в українському медіаполі:

 • просування російської вакцини Спутнік V;
 • критика будь-яких інших вакцин – AstraZeneca, Pfizer, Moderna;
 • публікації, спрямовані на делегітимізацію української держави/влади в усьому, що стосується вакцинації і боротьби з коронавірусом.

У дослідженні UNDP (Програма розвитку ООН), яке проаналізувало 30 млн публікацій у соціальних медіа українського сегмента з березня до листопада 2020 року, знайшли 250 000 згадувань фейків, пов'язаних із COVID-19. 15% із цих повідомлень були присвячені вакцинації, головні наративи стосувалися паспортів вакцинації, чіпових імплантів і примусу до вакцинації.

Замовники ботів

30 березня СБУ повідомила, що виявила і припинила роботу ботоферми в Хмельницькому, яка "дискредитувала вакцинацію і просувала пости на підтримку "ЛНР/ДНР". В СБУ запевняють, що фінансували цю роботу з території РФ.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Можливо, серед кількох сотень "хмельницьких" ботів були і наші "підопічні". Але це тільки припущення. Треба визнати, що нам вдалося вкрай мало з'ясувати про замовників роботи тисяч ботів.

Наша гіпотеза, що найактивніші боти могли належати до якогось "політичного" табору і раніше використовувалися в політичних кампаніях, не виправдалася. "Серед десятки найактивніших ботів опинилися абсолютно різні: частина підтримувала різних політиків, інші – використовувалися для участі в конкурсах, – зазначає співзасновник компанії Artellence Володимир Лозовий. – І не можна зробити висновок, що, якщо бот кілька років назад підтримував Зеленського, то саме команда президента зараз виступає проти вакцинації – замовник бота міг помінятися. Також боти часто перепродуються".

Залишається версія, що значна частина ботів має російську "прописку": Facebook неодноразово виявляв і блокував ботомережі, керовані з Росії. Центр НАТО з питань стратегічних комунікацій (NATO StratCom COE) випустив звіт, де детально описував діяльність російських ботоферм. Але довести, що частина 7700 ботів-антивакцинаторів управляється з РФ, може Facebook або спецслужби.

Бонус. Як визначити бота

Artellence побудував вірогідну модель, яка визначала для кожного акаунта: є він ботом чи ні. У цій моделі використовували три види даних: профайл акаунта, стрічку акаунта, попередню історію коментування акаунта на інших сторінках.

Нижче – основні відмінності між ботами і людьми:

 1. Друзі за коментуванням. Боти дуже часто спільно коментують однакові пости. Люди поводяться так вкрай рідко. У нашій вибірці 0.15% осіб спільно коментували одні і ті ж публікації, серед ботів – 4.2% від усіх ботів. Різниця – в 28 разів.
 2. У ботів дуже активна і неякісна стрічка. У ботів у середньому 72 поста, у людей – 39. При цьому у ботів 58% стрічки – це репости, у людей – 23%. У бота в середньому на пост доводиться 7.3 лайків і 1.2 коментаря, у людини – 39.3 лайків і шість коментарів.
 3. У ботів акаунт заповнений у середньому на 32%, у людей – на 60%. Боти найчастіше не вказують стать, місто, день народження.
 4. Середня кількість аватарок у ботів – 6.8, у людей – 18.7. При цьому у половини ботів менше трьох аватарок.
 5. Також боти менш активні в заповненні альбомів. У ботів у середньому сім фото, у людей – 29.
 6. Боти рідко роблять чекін. У ботів у середньому 2.2 check in, у людей – 29 (серед тих, хто зробив хоча б один чекін).

Читайте російською: Боты против ЛОМов. Сколько тысяч ботов топит против вакцинации в украинском Facebook

Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини