RU

Боротьба з корупцією по-депутатськи

04.03.2011, 11:55
Боротьба з корупцією по-депутатськи - Фото
64abd417999539df131991e323cbe5e7.jpg

Сьогодні Рада продовжить розгляд президентського законопроекту "Про основи запобігання і протидії корупції в Україні". Попереду чималий шматок роботи. Законопроект, незважаючи на велику кількість поправок, досі дуже далекий від ідеалу

Сьогодні парламент продовжить розгляд у другому читанні президентського законопроекту N7487 "Про основи запобігання і протидії корупції в Україні".

Цей документ глава держави вніс на розгляд Верховної Ради у грудні минулого року як альтернативу вже прийнятому пакету антикорупційних законів, підготовлених його попередником Віктором Ющенком.

Він передбачає розширення кола суб'єктів відповідальності за корупційні правопорушення, а також уточнення і конкретизацію умов віднесення до таких суб'єктів окремих осіб; введення нового порядку здійснення фінансового контролю, встановлення обов'язку декларування як прибутків, так і витрат, визначення термінів подачі декларації і опублікування в офіційних друкованих виданнях декларацій про майнове положення, прибутки і витрати чиновників.

Проект впроваджує Єдиний державний реєстр осіб, що скоїли корупційні правопорушення, - єдину базу даних, в якій будуть зосереджені відомості про всіх осіб, притягнутих до відповідальності за скоєння корупційних правопорушень.

За основу документ був прийнятий 23 грудня. Потім його відправили на доопрацювання. Доопрацювали ґрунтовно: до законопроекту В.Януковича вигадали 432 поправки. У результаті у другому читанні депутати не змогли перемогти навіть половину з них.

Напередодні Верховна Рада розглянула 9 з більш ніж 370-ти статей антикорупційного президентського законопроекту. Статтю 1 депутати вирішили направити на третє читання, статті 2-9 були прийняті на пленарному засіданні Ради.

Обговорюючи документ у другому читанні, депутати обмежили коло близьких родичів суб'єкта антикорупційного законодавства тими, хто проживає з ним в одному приміщенні. Крім того, депутати підтвердили враховану комітетом поправку, відповідно до якої зі сфери дії закону виводяться члени окружних, територіальних і дільничих виборчих комісій.

Попереду ще чималий шматок роботи. Законопроект, незважаючи на велику кількість поправок, досі дуже далекий від ідеалу. Опозиціонери відверто заявляють, що цей документ, в тому вигляді, в якому він є зараз, після вступу в силу навряд чи зможе якось істотно вплинути на корупцію. Найбільше критики викликає питання декларування витрат чиновників, їхніх сімей і близьких. За словами лідера партії "За Україну!" В’ячеслава Кириленка, ця тема зараз у парламенті "дебатується". Але при цьому він сумнівається у тому, що ця норма буде прописана в остаточній редакції закону. Водночас, на думку лідера "Фронту змiн" Арсенія Яценюка, реальний порядок декларування в документі не передбачено.

У свою чергу, народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань правосуддя Сергій Власенко помітив, що антикорупційний законопроект на 90% відтворює раніше прийнятий, а потім скасований законодавчо, "і на 10% пом'якшує його". За його словами, якщо у цьому законопроекті не буде передбачена норма про декларування родичами чиновників своїх витрат, то він не буде ефективно працювати. "У нашій країні будуть тещі, які будуть коштувати десятки мільйонів доларів", - сказав депутат.

Водночас він переконаний, що в Україні корупція – це набагато більше, ніж банальне хабарництво. І щоб її перемогти, потрібно це усвідомити.

У тому, що парламентська більшість намагається максимально пом'якшити для себе норми багатостраждального законопроекту, впевнений і перший заступник глави комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль. Саме тому, за його словами, так затягується процес його прийняття.

Зокрема Г.Москаль нагадав, що півтора року тому парламент прийняв антикорупційний пакет законів, але вступ їх у силу тричі відкладався, а потім вони були скасовані. Він наголосив, що народні депутати намагаються зробити все, щоб не зачепити власні інтереси, і тому президентський законопроект, у разі прийняття парламентом, не сприймуть в Європі.

У парламентській більшості всі докори гордо спростовують. За їхніми словами прийняття законопроекту ніхто не затягує. Над ним просто хочуть добре подумати. Документ все-таки серйозний, поправок до нього багато, отже, поспіх тут буде недоречний.

За словами голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, такий роздум парламентаріям навіть пішов на користь – він об'єднав і парламентську більшість, і опозицію, і вони дружно "всі разом конструктивно працювали над цим проектом". До того ж точкою контакту виявилося все те ж питання декларування прибутків чиновників та їхніх родичів. За його словами, одне з спірних питань у цьому документі – поняття "близького родича" чиновника.

О.Єфремов також зазначив, що народні депутати хочуть законодавчо закріпити форму декларації про прибутки чиновників, оскільки у цей час у законопроекті вона не закріплена. На думку регіонала, декларація буде допрацьована протягом 10 днів.

Верховна Рада VI скликання: добірка новин>>>
Корупція і боротьба з нею: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини