RU

Больові точки Донбасу: кілька порад Києву

25.03.2015, 10:59
Больові точки Донбасу: кілька порад Києву - Фото
Мітинг в Маріуполі 14 березня

Три думки з Донбасу про найгостріші проблеми регіону та способи їх вирішення

Які проблеми є найгострішими з точки зору проукраїнських регіональних лідерів, які не мають можливості відчути "принади життя" в ДНР, але знають, чим рішення керівництва країни обертаються для місцевих жителів? Кореспондент ЛІГАБізнесІнформ запитав донеччан, до думки яких прислухаються, що зараз важливо для жителів окупованих і прифронтових територій. На просте запитання - які три найгостріші проблеми, і як з ними потрібно справлятися, вони відповіли так:

Больові точки Донбасу: кілька порад Києву

Сергій Тарута, бізнесмен, колишній глава Донецької облдержадміністрації, депутат ВР

1. Треба скасувати постанову щодо призупинення виплат пенсій. Керівництво країни думає, що, створивши таку проблему в окупованій частині Донбасу, викличе ситуацію, при якій народ вийде і переможе тих, кого не може перемогти українська армія? Але це ж не так - ми всі чудово це розуміємо. У всіх тих, хто живе тут, безліч знайомих або родичів з різних причин залишилися "там". Ми знаємо, що це не сепаратисти, як їх сприймають. Наприклад, ми знаємо, що є міліціонери, які не отримують гідної зарплати на звільненій території, житла або хоча б компенсації на знімання житла і просто повертаються туди. Я говорив з генералом Аброськіним (начальник Донецького обласного УВС), і він розповідав, що йде постійний потік звільнень не найгірших людей і не сепаратистів - просто тому, що вони не в змозі прожити на зарплату.

Потрібно максимально спрощувати багато процедур, пропускну систему, в першу чергу. Вона нічого, крім корупції і невдоволення людей, не принесла. Я думаю, що значного зменшення потоку терористів з окупованих територій не відбулося. Якщо у бойовика є завдання, він дасть не тисячу, а дві-три тисячі гривень і спокійно проїде далі. За гроші ж можна проїхати.

Потрібні системні рішення, а не такі, процедура яких вводиться заднім числом і населення до них не готове. Потрібно проаналізувати зони ризику і зрозуміти, хто такі ці диверсанти, який їхній соціальний статус. Зрозуміти, що діти, бабусі й дідусі під цю категорію не потрапляють.

2. Необхідно надавати допомогу тим, хто виїхав з захоплених територій і втратив квартири, будинки, втратив можливість десь жити і за це житло платити. Їм потрібна компенсація! Природно, ніхто про цю компенсації поки не думає.

3. Наскільки це можливо, треба допомагати тим, хто постраждав. І з цієї, і з тієї сторони. В якості гуманітарної допомоги, адресної, будь-якими шляхами. Адже є для цього процедури "Червоного хреста", ОБСЄ, місії ООН. Потрібно допомагати матеріально і боротися за душі громадян, які залишилися там. Вони теж громадяни України, але знаходяться під постійним ідеологічним тиском ворожих засобів масової інформації, які нав'язують їм своє сприйняття ситуації. Це іноді призводить до того, що вони щиро незадоволені центральною владою. Наше завдання - допомагати матеріально і боротися за кожну людину.

Больові точки Донбасу: кілька порад Києву

Сергій Гармаш, керівник інтернет-проекту Острів, координатор "Коаліції патріотичних сил Донбасу"

1. Пропускна система. Вона повинна бути повністю комп'ютеризована. Повинна бути створена зведена база всіх правоохоронних органів по особам, причетним до сепаратизму і тероризму. Перевірка здійснюється безпосередньо на пунктах пропуску протягом 10 хвилин. Якщо людини немає в базі - її пропускають з фіксацією цього в комп'ютері, якщо є - під білі ручки і на бесіду. Пропуск-в'їзд повинні бути безкоштовними і безперешкодними, як і належить за Конституцією. Повинно бути дозволено вивозити все, крім, умовно кажучи, наркотиків і зброї, ввозити на окуповані території - обмежену кількість продуктів і готівки.

2. Відсутність об'єктивного інформування громадян на прифронтових і окупованих територіях. Спеціальна інформаційна політика щодо окупованих і прифронтових територій досі не розроблена і не ведеться. Люди живуть у спотвореній реальності, під тотальним впливом російських ЗМІ. Українські ЗМІ на вільних територіях сприймаються як пропаганда, тим більше, що, за великим рахунком, часто це відповідає дійсності. Під пропагандою в даному випадку я розумію нав'язування ідеологічних ярликів і спотворення (часом мимовільне) фактів на користь однієї зі сторін. Але найгірше, що на окупованих територіях інформаційної присутності України немає взагалі.

Проблема повинна вирішуватися за двома напрямками. Перший - знищення захоплених терористами телевеж або глушіння ЗМІ, які незаконно ведуть мовлення на наших частотах. Другий - нарощування власного інформаційної присутності на окупованих територіях. Це має бути досягнуто створенням спеціального телевізійного та радіомовлення. Можливо, їх об'єднання в єдиний концерн, подібно Радіо Свобода-Вільна Європа, Голоса Америки або Ехо Москви. Було б непогано приєднати туди ж і газету, інтернет-сайти. І оскільки Донбас - це не внутрішньоукраїнський конфлікт, а територія, на якій йде війна між Росією і Україною, то потрібно цілеспрямовано працювати і з аудиторією агресора, я маю на увазі Російську Федерацію.

3. Зміна місцевих проросійських "регіональних" еліт на прифронтових територіях. Хотів назвати створення робочих місць та житла для переселенців, але розумію, що саме на тих територіях ці питання апріорі не будуть вирішуватися, поки при владі там знаходяться ті ж еліти, які десятиліттями грабували свої міста, діяли не в інтересах громад, а на догоду власній наживі і правлячій партії, ті, хто вивішував російські прапори на свої виконкоми.

Ця проблема повинна вирішуватися також за двома напрямками:

Перший - цілеспрямоване створення нових еліт шляхом пошуку, відбору та введення у владу місцевих, патріотично налаштованих громадських активістів та фахівців.

Другий - робота влади та правоохоронних органів по законній відплаті тим, хто сприяв розвитку сепаратизму і тероризму на окупованих і прифронтових територіях. Вважаю, що військово-цивільні адміністрації повинні бути введені в усіх містах, де існує загроза настання російських військ і є загроза сепаратизму. Ні в якому разі не можна проводити місцеві вибори в цих регіонах у 2015 році до тих пір, поки на базі тих же військово-цивільних адміністрацій не буде створена дієва і ефективна альтернатива нинішнім елітам. Це має бути окремий і пріоритетний напрямок роботи державних органів у Донецькій і Луганській областях.

Больові точки Донбасу: кілька порад Києву

Олена Стяжкіна, публіцист, письменниця, доктор історичних наук, професор Донецького національного університету

Немає трьох "найгостріших" проблем. Всі гострі, всі травматичні. І всі - у зоні невизначеності та сором'язливого замовчування. Очевидно, що немає стратегії. І зрозуміло, чому її немає. Якщо ворог весь час біля воріт, стратегію виробити складно. У мене немає повноважень та професійних знань, щоб давати вказівки владі. Я просто розумію, що на окупованих і прифронтових територіях живуть громадяни України - такі ж, як в інших районах та областях. Шарль де Голль після вигнання нацистів сказав: "Франції потрібні всі її діти". Це важливі слова, які громадяни окупованих і прифронтових територій не чують. Або чують недостатньо часто. Пояснення, вибачення, образ майбутнього - всього цього немає. Зате є російська пропаганда, якій так нічого і не протиставлено. Ця пропаганда вбиває людське, вводить людей в гуманітарну кому. Але лікування ніякого немає. Ні лікування, ні харчування, ні співчуття. Здавалося б: це дуже легко - просто розмовляти з людьми. Але на місцях, в прифронтових територіях влада все та ж. Слова - нові, особи - старі. Хто їм повірить? З людьми розмовляють тільки волонтери та активісти. Але цього мало. Потрібна інформаційна політика, потрібна постійна особиста участь перших осіб держави. Слово - не дрібниця. У всякому разі, воно - не менш важлива складова нашої перемоги, ніж гуманітарні вантажі і зміцнення армії.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини