RU

Битва за пільги. Донецька точка кипіння

29.11.2011, 09:54
Битва за пільги. Донецька точка кипіння - Фото
f3a5938c1a86d63dcbf026ac45e70c92.jpg

Останнім часом передова битви за пільги перенеслася з Києва до Донецька. Піком розвитку подій стала смерть одного з учасників акції протестів

Хронологія розвитку подій виглядає наступним чином. 14 листопада майже тисяча чорнобильців категорично відмовилися покидати приміщення Головного управління Пенсійного фонду в Донецьку. 41 людина оголосила голодування прямо в залі засідань. "Взагалі, про готовність приєднатися до голодування заявили 218 осіб. Але у зв'язку з тим, що при них не було медичних препаратів, люди змушені були їхати додому за медикаментами - комусь потрібен інсулін тощо", - уточнив лідер акції протесту.

Через день, 16 листопада, учасники голодування покинули приміщення Пенсійного фонду і перейшли в наметове містечко. При цьому лідера Донецької обласної організації ВГО інвалідів Чорнобильської катастрофи "Чорнобиль-Єдність" Миколу Гончарова із залу засідань винесли на носилках, одразу ж посадили в карету "швидкої допомоги" і відвезли до неврологічного відділення. Було госпіталізовано ще декілька учасників акції.

Минулого тижня, 23 листопада, Донецький окружний адміністративний суд задовольнив позов міської ради, який просив визнати акцію протесту незаконною, нібито через загрозу терористичних актів. Чорнобильці рішення суду проігнорували й продовжили голодування. І, нарешті, 27 листопада співробітники МНС під охороною міліції знесли найбільший намет у містечку, розбитому чорнобильцями. Один з учасників акції помер. "Вони влаштували нам цей погром. Вони не звертали уваги - люди, не люди - вони потопталися по нас ногами. Спочатку буржуйки перевернули, люди почали задихатися. Потім намет завалили на нас", - розповів інвалід-чорнобилець Петро Балаклеєць. Поки МНС-ники розбирали намет, мовчки спостерігали за цим правоохоронці. Втручатися вони не мали права, адже їх завданням було стежити за порядком.

Пізніше донецький губернатор Андрій Шишацький заявив, що наметове містечко ніхто й пальцем не чіпав, МНС-ники забрали свою власну палатку. "Наметове містечко не демонтували. Було знято власний намет МНС за рішенням суду і за рішенням виконавчої служби", - наголосив він. При цьому глава Донецької облдержадміністрації також уточнив, що шахтар-інвалід помер від гострої серцевої недостатності.

Те, що трапилося, вразило главу держави до глибини душі, якщо вірити його словам, так, що він доручив Генеральній прокуратурі протягом десяти днів розслідувати обставини смерті інваліда та оприлюднити висновки.

Смерть учасника акції (який до того ж не був ліквідатором, а приєднався до чорнобильців виключно із солідарності) налаштувала протестуючих на агресивний лад. У результаті понеділок виявився для донецького керівництва вкрай важким днем.

З одного боку декілька десятків представників "Союзу ошуканих вкладників" взяли вила й лопати, і пішли штурмувати облдержадміністрацію. Буквально. Так вони намагалися домогтися збереження виплат пільговим категоріям громадян та висловитися проти підвищення комунальних тарифів. У результаті вхідні двері до обласної адміністрації було зламано, один із правоохоронців, які стримували натиск пікетників, був госпіталізований. Робота обладміністрації зупинилася, оскільки міліція перекрила центральний вхід до коридорів влади.

З іншого боку під будівлею управління Пенсійного фонду продовжили голодувати чорнобильці, незважаючи на рішення суду, погану погоду і загибель соратника.

Вчора ввечері вдалося добитися того, що донецька обласна державна адміністрація і донецька обласна організація "Союз Чорнобиль Україна" підписали меморандум про співпрацю. Згідно з підписаним документом Донецька ОДА, зокрема, зобов'язується забезпечувати реалізацію чинного законодавства України у сфері соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (їх сімей та сімей померлих), залучати представників громадської організації "Союз Чорнобиль Україна" до реалізації заходів, спрямованих на соціальний захист ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, надавати допомогу у патріотичному вихованні молоді в традиціях старших поколінь, культурної та духовної спадщини.

У свою чергу представники облорганізації "Союз Чорнобиль Україна", згідно з меморандумом, зобов'язані і надалі надавати пропозиції щодо захисту прав та інтересів ліквідаторів аварії на ЧАЕС до місцевих органів виконавчої влади області, забезпечувати своєчасний розгляд скарг, заяв та пропозицій, що надходять від учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи . Також вони зобов'язані вносити до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування пропозиції до проектів програм соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Хоча навряд чи підписання документа зможе істотно відбитися на ситуації.

Резонанс від подій в Донецьку вийшов таким, що в Києві вже заговорили про відставку прем'єра - аж надто багато невдоволення накопичилося на адресу керівництва країни в суспільстві. Ефект посилюють і представники опозиції, які заявили, що загиблий шахтар-інвалід став, за різними версіями, чи то жертвою режиму, чи то жертвою особисто Януковича.

Загалом, президенту потрібно якось спускати пар. І, як стверджують джерела в оточенні глави держави, якщо раніше планувалося, що Азаров на посту дотягне до весни, то тепер стає зрозуміло, що може й не дотягнути. Невдоволення Азаровим у суспільстві сягнуло таких меж, що свою основну функцію - накопичувати негатив, екрануючи тим самим президента - нинішній прем'єр більше виконувати не в змозі. За словами джерела, з президентом навіть узгоджена кандидатура наступного прем'єра - ним може стати Андрій Клюєв.

За словами політолога Андрія Золотарьова, такий крок з боку Банкової виглядав би логічним. "Все йшло до того, що Азаров досидить до весни. Однак події розвиваються дуже швидко. Потрібно терміново шукати козла відпущення", - відзначає експерт. Втім, за його словами, відставка уряду якщо і допоможе, то ненадовго: "Справа в тому, що, збудувавши одноосібну вертикаль влади, Янукович взяв на себе відповідальність за все, що відбувається в країні".

Тим часом протестувальники зменшувати обороти не мають наміру. Планується, що сьогодні в акції протесту чорнобильців у Києві візьмуть участь близько 500 ліквідаторів аварії з Луганської області. При цьому чорнобильці продовжують акцію біля будівлі облдержадміністрації. У сквері як і раніше стоїть намет, в якому по черзі чергують учасники ліквідації аварії на ЧАЕС. Колег, які рушили на Київ, вони будуть підтримувати морально.

Крім того, донецькі підприємці мають намір організувати пішу ходу з Донецька до Києва в разі заборони проведення акції протесту в Донецьку 30 листопада. "Ми готові провести ініціативу і провести людей, безпосередньо "Марш порожніх гаманців"- почати в Донецьку і завершити його в Києві. Пішки. Для того, щоб сказати нинішній владі "Стоп", - заявив голова Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництва України В'ячеслав Рой.

Євгенія МАЗУР
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини