RU

Без Тимошенко. Репортаж з суду за скаргою екс-прем'єра

14.12.2011, 10:55
Без Тимошенко. Репортаж з суду за скаргою екс-прем'єра - Фото
Учора під Апеляційним судом Києва зібралося близько двох тисяч прихильників екс-прем'єра (фото - ЛІГАБізнесІнформ)

Розгляд апеляції Тимошенко з приводу тюремного ув'язнення почався без участі екс-прем'єра, під шум її прихильників і з нелагідності суддів

Під гучну штовханину

Усі звикли, що кожна більш-менш значуща подія за участю Юлії Тимошенко проходить в супроводі мітингу її прихильників. Одні й ті самі обличчя, злагоджені дії, стандартна програма. Новизни надає лише зміна локації. Вчора ареною дій став Апеляційний суд Києва, в якому вирішувалася доля скарги Тимошенко на сім років в'язниці.

Проводити акцію протесту тут, на вул.Солом 'янська, 2-А, виявилося складно - місце абсолютно не пристосоване для масових заходів. Людям не вистачало місця, хоча насправді присутніх було не так вже й багато, за оцінками журналістів - до двох тисяч.

Перед воротами суду - всього кілька метрів тротуару, далі - проїжджа частина. Людям довелося товпитися в сквері неподалік і на площі перед академією МВС. Кілька рядів правоохоронців вишикувалися уздовж тротуарів, щоб ті не потрапили під колеса автомобілів або не перекрили дорожній рух.

Місця для сцени не знайшлося. Вантажівку зі звуковою апаратурою припаркували біля паркану, мікрофон протягнули крізь прути огорожі у двір, звідки депутати-бютівці і волали до народу. Виглядало кілька цинічно: спресовані прихильники і слуги народу, що відгородилися від них. Але це можна списати на перераховані вище обставини.

Особливо завзяті захисники екс-прем'єра піднялися на торгові кіоски, і, не звертаючи уваги на невдоволення продавців, невтомно розмахували партійними прапорами до закінчення судового засідання.

У якийсь момент люди навіть спробували прорватися на територію суду. Ворота перед центральним входом не витримали натиску сотень людей і тріснули, зате бійці "Беркута" вистояли. Натовп, чи то розчарований провалом штурму, чи задоволений маленькою перемогою і можливістю зігрітися, потихеньку відступив.

Журналістів і депутатів до суду пропустили. Там теж стояла щільна шеренга "беркутівців". Пресу попросили пройти в конференц-зал: стало зрозуміло, що потрапити на засідання, як і 1 грудня - в перший день вивчення апеляції Тимошенко, не вийде. Депутатів пропускали, але не всіх. В руках правоохоронців виявився список, складений лідером парламентської фракції БЮТ Андрієм Кожем'якіним. Слуг народу просили показувати посвідчення, звіряли прізвища. Незвиклі до подібного поводження депутати обурювалися, пробували штовхатися, але вдіяти нічого не могли. Посвідчення все-таки довелося пред'являти.

Пацієнт швидше хворий?

Засідання почалося об 11:00. Суддя Олена Ситайло мало не з гордістю в голосі повідомила, що пряма трансляція процесу ведеться в конференц-залі, і журналісти забезпечені "живою картинкою" із залу. Таким чином, суддя наперед поставила крапку у можливому клопотанні захисту Тимошенко про допуск преси.

Дивно, що в новому, сучасному будинку апеляційного суду, з його басейном і тренажерним залом, не виявилося найголовнішого - більш-менш просторого залу судових засідань.

З початком засідання стало очевидно, що головуюча суддя хвилюється. Вона плутала по-батькові учасників процесу, адвоката Олександра Плахотнюка називала Олексієм. Але на цей раз обійшлося без "швидкої допомоги". Хоча той неприємний епізод попереднього засідання (1 грудня для Ситайло викликали невідкладну) судді не раз уїдливо нагадав захисник екс-прем'єра Сергій Власенко.

Початок процесу видався цілком очікуваним. Захист заявив відвід судді Ситайло. Відмова. Наступний відвід - всьому складу суду. Претензії захисту зрозумілі: в гучному процесі змінюється спочатку головуючий суддя, а потім і весь склад колегії. Причини подібних рокіровок не афішуються, що наштовхує на роздуми про правомірність заміни. Захист наполягав - це незаконно.

Суд вирішив інакше. Учасникам процесу пояснили - двоє суддів, Осипова і Павленко, на лікарняному. Відповідно до норм Положення про автоматизовану систему документообігу, їх замінили. Яка болячка так недоречно скосила суддів, не уточнювалося.

Як і на попередньому засіданні, без відповіді залишилося питання захисту: як нові судді за кілька днів встигають вивчити десятки томів справи для об'єктивного її розгляду?

Кульмінацією вчорашнього засідання стало питання про можливість слухання скарги Тимошенко без її участі.

Суддя зачитала заяву, в якій екс-прем'єр написала, що не може брати участь у засіданні. Слідом за ним зачитала і висновок медчастини СІЗО, в якому стверджувалося - жодних протипоказань для участі немає.

Висновок можна вважати дивним, враховуючи, що кілька днів тому в камері Тимошенко відбулося виїзне засідання суду в іншій справі. Виїзним воно виявилося через поганий стан здоров'я екс-прем'єра.

На підставі висновку СІЗО прокуратура попросила суд викликати Тимошенко повторно, за що Власенко назвав прокурорів катами. Не допомогло. Рішення суддів в черговий раз повністю збіглося з позицією прокуратури: засідання перенесли на сьогодні, Тимошенко запросять ще раз.

Після засідання адвокати висловили побоювання, що Тимошенко можуть доставити примусово, силою. "Від них всього можна чекати", - зазначив Юрій Сухов.

Хоча, швидше за все, вчорашнє рішення стане лише процедурної формальністю, щоб все-таки слухати справу без самого екс-прем'єра.

Тепер вирішувати Тимошенко. Сподіватися на те, що суд перенесе слухання до одужання, наївно. Залишається одне з двох: з'явитися в суд, поставши перед Україною і світом не в кращій своїй фізичній формі, або продовжувати зберігати таємницю свого істинного стану. Адже, за великим рахунком, з моменту вироку 11 жовтня Тимошенко майже ніхто не бачив.

Наталія ТАРАСОВСЬКА
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини