RU

Без Тимошенко ніяк. Чому ЄС не відпустив Кокса та Кваснєвського

16.10.2013, 12:57
Без Тимошенко ніяк. Чому ЄС не відпустив Кокса та Кваснєвського - Фото
Олександр Кваснєвський і Пет Кокс

Політична місія євроемісарів продовжена. Брюссель чітко дав зрозуміти Януковичу - асоціації України з ЄС без звільнення екс-прем'єра не буде

У вівторок стало відомо, що остаточний звіт за результатами роботи місії Кокса-Кваснєвського в Україні відтермінували на місяць - до 18 листопада. Офіційна причина - місіонери не досягли своєї остаточної мети - звільнення з в'язниці екс-прем'єра Юлії Тимошенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
. Це означає, що остаточне рішення з питання Тимошенко українська влада прийме безпосередньо перед запланованим на 28-29 листопада самітом Україна ЄС у Вільнюсі. І в разі негативної реакції ЄС, у  Віктора Януковича

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
вже не буде можливості виправити ситуацію. Редакція ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
нагадує, чим півтора роки займалися в Україні колишній голова Європарламенту і екс-президент Польщі  і як їх думка впливає на найближчі перспективи нашої країни.

Євродесант


"Визнані незалежні особистості високої репутації" - так охарактеризував в червні 2012 року голова Європарламенту Мартін Шульц ірландця Пета Кокса та поляка Олександра Кваснєвського

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, відправляючи їх з місією спостереження за проблемою виборчого законодавства в Україні . "Їх місія - це відправний пункт, який може внести свій внесок у справедливий суд, потрібну медичну допомогу Тимошенко і ,можливо, також поліпшить відносини між Україною та ЄС, будуючи довіру", - сказав Шульц слова напуття.

По прильоту в Києві 11 червня 2012-го евроемісари провели зустрічі за закритими дверима з президентом Януковичем і прем'єром Миколою Азаровим

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, після чого були допущені в лікарняну палату до Тимошенко. Про те, як пройшло "знайомство" влади з європейськими ревізорами, не поширювалися ні господарі, ні гості. Про перші враження Кокса та Кваснєвського від української влади та умов утримання Тимошенко говорили тільки в опозиції, з чого можна було припустити, що представники ЄС розглядають Януковича і його команду як ворогів українського народу і демократії. Захисник екс-прем'єра Сергій Власенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
тоді передбачувано намагався запевнити, що Кокс і Кваснєвський були шоковані побаченим в суді, де розглядалася касаційна скарга його підзахисної на вирок щодо "газової справи". "Я бачив вчора в залі суду очі Кваснєвського і очі Кокса. Повірте, ці очі були великі, таких "вагітних" очей я не бачив ніколи", - сказав адвокат.

Разом з тим, очевидно, що місія Кокса-Кваснєвського аж ніяк не каральна, як її намагалися представити опозиціонери, а дипломатична. І, значить, головних об'єктів їхньої уваги і зусиль - два: не тільки ув'язнена Тимошенко, але й президент Янукович, так як влада завжди веде переговори з владою. Цим, напевно, можна пояснити той факт, що перші публічні коментарі від Кваснєвського прозвучали лише в лютому 2013 року, через півроку після початку роботи. Колишній президент Польщі заявив, що "ефективний канал комунікації" з усіма сторонами справи Тимошенко вже налагоджений, проте прогнозувати що-небудь на той момент було не можна.

Перші успіхи

Перші результати переговорів з'явилися в тому ж лютому 2013-го - з лікарняної палати Тимошенко прибрали камери відеоспостереження. Це трапилося після того, як "реаліті -шоу" пообіцяв припинити особисто Янукович у "Діалозі з країною". А ще через тиждень Кокс і Кваснєвський звернулися до президента з проханням помилувати ще й екс-голову МВС  Юрія Луценка

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
. Логічно, бо офіційно їх місія присвячена не тільки Тимошенко - системі правосуддя України в цілому. Свою пропозицію емісари аргументували тим, що Луценко пів-терміну вже відсидів, а його провина не настільки серйозна для повного відбуття покарання. 7 квітня Луценко був помилуваний. Коментуючи рішення Януковича, Кокс назвав це " чітким сигналом бажання підписати угоду про асоціацію України з ЄС" .

18 квітня, після опублікування чергового звіту Кокса та Кваснєвського, голова Європарламенту Шульц оголосив про продовження роботи місії в Україні, нагадавши, що головна її мета - звільнення Тимошенко.

Про важливість думки Кокса та Кваснєвського заявив також голова комітету з питань закордонних справ Європарламенту Ельмар Брок, нагадавши, що доля угоди про асоціацію цілком залежить від їхніх доповідей. "Якщо вони не зможуть позитивно відзвітувати 15 жовтня, тоді буде у нас проблема", - сказав європолітик .

Місія не виконана

Про подробиці переговорів Євросоюзу в особі Кокса та Кваснєвського з українською владою відомо мало - оприлюднювалися лише малоінформативні тези звітів про "пошуки компромісу" і "віри в конструктивний діалог" , або ж заяви опозиції про ворожінастрої місії по відношенню до Януковича.

Ключового меседжу довелося чекати до 4 жовтня - тоді місія офіційно звернулася до президента Януковича з проханням помилувати Тимошенко. Одночасно екс-прем'єру було запропоновано виїхати на лікування до Німеччини. Тимошенко погодилася, перспективи підписання угоди з ЄС стали настільки очевидні, що навіть затяті противники євроінтеграції з  Партії регіонів

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
навперебій стали говорити про незворотність західного вектора.

Про швидке звільнення опальної екс-прем'єра почали говорити ще впевненіше після слів президента Януковича 11 жовтня о те, що "ведеться спільна робота з пошуку шляхів остаточного вирішення питання Тимошенко".

До переможного кінця

Проте, 15 жовтня виявилося, що місія Кокса-Кваснєвського продовжується до 18 листопада - майже до самого Вільнюського саміту. Євросоюз недвозначно дав зрозуміти, що ціна угоди - звільнення Тимошенко. Продовженням місії єврочиновники явно показали, що вірити вони будуть тільки діям, а не обіцянкам, нехай навіть вони виходять від самого президента.

На думку екс-голови Європарламенту Єжи Бузека, місія буде працювати в Україні до тих пір, поки Тимошенко не вийде на свободу. По всій видимості, запевнення українського президента в тому, що питання Тимошенко ось-ось вирішиться, не викликають у Євросоюзу довіри. "Українська влада досі не прийняла рішення у справі Тимошенко. Це очевидно. Рішення з боку ЄС про підписання асоціації буде прийнято в останній момент", - зазначив Бузек. При цьому він сподівається , що до того моменту Тимошенко буде випущена на свободу і відправлена ​​на лікування до Німеччини. "Ми очікуємо припинення випадків вибіркового правосуддя, а це означає, що Тимошенко має бути звільнена", - заявив він.

Слідкувати за поведінкою української влади Кокс і Кваснєвський будуть ще місяць, як би цьому не опиралася дружина колишнього президента Польщі. Нагадаємо, Кваснєвський, ділячись враженнями про нелегке завдання, якось сказав: "Це для нас прекрасний досвід, але викликає і деякі проблеми. Коли я їду в Київ, моя дружина думає, що у мене там інша сім'я".

Читайте також: Лист Кокса та Кваснєвського - Януковичу: повний текст
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини