RU

Без Луценка: як перемогли "Термінатора"

29.01.2010, 17:00

Про свій намір звільнити Юрія Луценка з посади Міністра внутрішніх справ регіонали заявляли постійно - майже з перших же місяців його перебування на посту. Все ніяк не виходило. І ось це, нарешті, здійснилося

Юрій Луценко якось порівняв себе з Термінатором, і це прізвисько закріпилося за ним у ЗМІ. Щось у цьому є: він, скільки б в нього не "стріляли", продовжував "функціонувати" в українській політиці. Однак в якийсь момент рівень "пошкоджень" (передусім, иміджевих) став критичним, і противникам вдалося перемогти його. Але чи надовго - це ще питання. Адже, як пам'ятається, у кожній подальшій серії відомої кіносаги Термінатор так чи інакше повертався до життя, але вже з новою "програмою", з новими цілями і завданнями.

Про свій намір звільнити Ю.Луценка з посади Міністра внутрішніх справ регіонали заявляли постійно - майже з перших же місяців його перебування на посту. Все ніяк не виходило. І ось це, нарешті, здійснилося. Спеціально заради глави МВС члени Партії регіонів зібрали позачергове засідання Верховної Ради. Після традиційних перепалок у парламенті несподівано набралася потрібна кількість голосів - і Ю.Луценко вмить встратив посаду.

Перед голосуванням Міністр розповів присутнім про свої асоціації. Ініціатива регіоналів відправити його у відставку нагадала йому сюжет з фільму "Холодне літо 53-го". "Коли банда хотіла захопити село, спочатку треба було грохнути міліціонера. Я це розумію. Завалити Міністра - і дорога до пограбування відкрита. Це ваші методи, які не змінилися з 2004 року. І сьогоднішнє голосування продемонструє,. .. хто хоче повернути країну до масових фальсифікацій. Банда вже у селі, односправці можуть визначитися", - сказав він.

Однак такі образливі порівняння не похитнули холодної логіки парламентаріїв. Після виступу Міністра Верховна Рада безжалісно відправила Ю.Луценка у відставку. За це на позачерговому засіданні проголосував 231 депутат. Рішення підтримав 171 регіонал, 1 бютівець, 11 депутатів НУНС, 27 комуністів, 19 литвинівців, 2 позафракційні. У пояснювальній записці до проекту постанови йшлося, що необхідність звільнення Ю.Луценка викликана "систематичним порушенням ним чинного законодавства України про вибори, неодноразовими спробами втручання у хід виборчого процесу під час проведення виборів Президента України в 2010 році, всупереч встановленим законодавством заборонам".

У Партії регіонів одразу ж турбувалися майбутнім "винуватцем свята". Зокрема Вадим Колесніченко заявив, що не виключає можливості порушення кримінальної справи щодо колишнього Міністра. "Я вважаю, що надалі доля Луценка також не залишиться без уваги, тому що за останні декілька років він допустив величезну кількість правопорушень, які вже сьогодні відзначені рішеннями судів", - сказав він.

Мріям регіоналів традиційно перешкодила Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. Вона заявила, що Ю. Луценко буде призначений першим заступником Міністра внутрішніх справ і продовжить очолювати відомство. За її словами, він завадить фальсифікаціям на виборах.

Трохи пізніше з'ясувалося, хто саме власноручно допоміг "грохнути міліціонера". Партія регіонів дала 171 голос з 172 присутніх депутатів: Ірина Акімова чомусь не голосувала. БЮТ у більшості своїй взагалі проігнорував голосування з цього питання. Голос за відставку віддав тільки Григорій Омельченко - депутат, недавно виключений з партії "Батьківщина".

Фракція НУНС голосувала найбільш розрізнено. Відставку Ю.Луценка підтримали 11 нардепів (загальна чисельність фракції - 71 особа), зокрема і рідний брат нинішнього Президента Петро Ющенко. За відставку голосували соратники Віктора Балоги - представники партії "Єдиний центр". Однозначно "проти" висловилися вісім парламентаріїв. Інші або не голосували, або взагалі були відсутніми.

Блок Литвина, що належить до правлячої коаліцію з БЮТ, за відставку її Міністра дав 19 голосів з 20 можливих, окрім Володимира Литвина: спікер не голосував, хоч сидів під час голосування у президії Верховної Ради. Комуністи, що не раз відрізнялися ситуативною підтримкою БЮТ у парламенті, цього разу дали за відставку 27 голосів з 27 можливих. Що стосується позафракційних депутатів, то звільнення Ю.Луценка підтримала екс-регіоналка Інна Богословська і екс-бютівець Ігор Рибаков. Ще один виходець з Партії регіонів Тарас Чорновіл стримався. Інші троє позафракційників були відсутніми.

БЮТ, певно, мовчати не збирався - на відміну, наприклад, від Блоку Литвина. Бютівці заявили, що відставка Міністра внутрішніх справ, ініційована Партією регіонів, не має нічого спільного з професійною діяльністю Ю. Луценка і правоохоронних органів. "Фарс, який розіграла Партія регіонів у парламенті, - це акт політичної розправи над невигідним для них Міністром. ... Сьогодні немає жодних законних причин говорити про протиправну діяльність Міністра або його відомства. Усі так звані претензії, висунені на адресу Юрія Луценка представниками Партії регіонів, - цинічна брехня та істерика, викликана тим, що міліція сьогодні. .. стоїть на захисті закону, а не інтересів політиків або примх однієї політичної сили", - вважають представники блоку.

На думку нардепів, Віктор Янукович та його команда вже усвідомили, що "на чесних виборах їм не перемогти". "Усі надії вони покладають на адміністративний ресурс, масові фальсифікації і порушення виборчого законодавства. ... Цілком зрозуміло, що оточення Януковича зробило все, щоб усунути Міністра, який стоїть на захисті законності, дотримання правопорядку", - впевнені у фракції.

До того ж одними тільки заявами справа не обмежилася. Ю.Тимошенко виконала свою обіцянку, і Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні призначив звільненого Ю.Луценка виконувачем обов'язку Міністра внутрішніх справ, призначивши його першим заступником глави МВС. Перший віце-прем'єр-міністр Олександр Турчинов з цього приводу сказав: "Жодних підстав для звільнення Юрія Луценка у парламенті надано не було. Саме тому одностайно всі члени Кабінету Міністрів ухвалили рішення щодо призначення першим заступником Міністра внутрішніх справ Юрія Луценка з покладанням на нього обов'язків Міністра".

Пізніше за О.Турчинов додав, що навіть голосування у Верховній Раді з відставки було сфальсифіковане і неконституційне. Перший віце-прем'єр уточнив, що у момент голосування у сесійній залі не було більше третини депутатів від Партії регіонів, Блоку Литвина і комуністів.

Нарешті, з’явився і сам "герой дня". Ю.Луценко наголосив, що вважає рішення Кабміну призначити його в.о. Міністра юридично чистим. Він пояснив, що з того моменту, як парламент прийняв рішення про його відставку, виконувачем обов'язків був перший заступник Міністра Михайло Клюєв. Саме у такому статусі він прибув на засідання Кабінету Міністрів і вніс пропозицію про введення ще однієї посади першого замміністра.

"Ніяким законом, ніякими положеннями кількість заступників не обмежена. Це виняткова прерогатива Кабінету Міністрів України - встановлювати ту чи іншу кількість заступників у будь-якому держоргані. Кабмін ухвалив рішення про введення ще однієї посади першого замміністра, на цю посаду призначили Луценка, і на нього тепер поклали функції виконувача обов'язку Міністра", - сказав він.

До того ж у ситуації, що склалася з Ю.Луценком, навіть побачив деяку вигоду для себе. Він повідомив, що зарплата у нього як в.о. буде більшою, ніж у статусі Міністра. Політик уточнив: "Замміністра отримує більше, ніж Міністр, у зв'язку з тим, що Кабінет Міністрів під тиском Президента і народних депутатів від опозиції ухвалив минулого року рішення про скорочення зарплат міністрів вдвічі. Я отримував близько 10 тис. грн., мої заступники отримують до 20 тис. грн".

Однак неприємний осад все ж залишився. Ю.Луценко заявив, що найбільшим розчаруванням для нього стала позиція фракції Блоку Литвина і КПУ щодо його відставки. "Люди, які до цього часу декларували свою віддаленість від обох політичних команд, які декларували свій особливий статус арбітрів і осіб, неупереджених в олігархічних, як вони говорили, протистояннях, на жаль, сьогодні чітко підтримали позицію Партії регіонів, до того ж, не маючи на це жолних підстав", - сказав він.

Водночас самих регіоналів, певно, що надихнула така підтримка, зупинятися не збиралися. Лідер Партії регіонів В.Янукович заявив, що якщо Президент Віктор Ющенко не скасує постанову Кабміну про призначення Ю.Луценка виконувачем обов'язку глави МВС, то партійці оскаржать цю постанову в судовому порядку. "Те, що робить Тимошенко, - це порушення закону, це чергова демонстрація її неуцтва щодо українського законодавства, своїх функціональних обов'язків, так і загалом щодо країни. Президент може скасувати цю постанову Кабінету Міністрів, і у Тимошенко залишиться тільки можливість звернутися до Конституційного Суду", - зазначив він.

Отже, поки що "Термінатора" не "усунули" - лише на деякий час "вивели з ладу". І "сиквел", швидше всього, не примусить себе чекати.

Юрій Луценко: біографія та добірка новин >>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини