Андерс Аслунд: Треба звільнити 18 тис прокурорів і 10 тис суддів

25.03.2016, 09:15
Андерс Аслунд: Треба звільнити 18 тис прокурорів і 10 тис суддів - Фото
638882f4e8c290639e6b90ea5a6ce2b2.jpg

Про корупцію в Україні, роль Обами, менеджмент Газпрому і економічні наслідки війни на сході країни

Андерс Аслунд - один з провідних світових економістів і експертів по Україні і Росії. Вже багато років він спеціалізується на вивченні перехідних економік і корумпованих держав: в 90-х роках Аслунд консультував російський уряд Єльцина-Гайдара, потім був радником українського президента Кучми і, нарешті, президента Киргизстану Аскара Акаєва.

У порадах і оцінках Аслунд зазвичай вкрай різкий, незважаючи на дипломатичне минуле. Наприклад, в травні 2013 року він опублікував матеріал про те, що Янукович і його оточення щорічно крадуть у країни 10 млрд доларів. А відразу після окупації Криму пропонував зупинити Путіна, завдавши удар по рахунках російських олігархів в Лондоні.

У 2014 році Аслунд увійшов до експертної ради при Міністерстві економіки України. Незабаром після цього в інтерв'ю ЛІГА.net він розповів, що саме буде радити уряду і які виклики стоять перед українською економікою.

Андерс Аслунд: Ваша економіка не така погана, як здається

Однією з головних перешкод для розвитку України і два роки тому, і зараз аналітик називає відсутність судової реформи і високий рівень корупції у владі. Обидві проблеми не вирішені до сих пір, сказав Андерс Аслунд 23 березня в Києві на зустрічі з представниками бізнесу і журналістами. Кореспондент ЛІГА.net вибрав ключові тези з його виступу.

Про політичну кризу і Кабмін


Це питання непросте... Один сценарій - це технократичний уряд з Наталією Яресько. Не так давно його ймовірність була вище, ніж сьогодні. І альтернатива - це уряд під керівництвом  Володимира Гройсмана. Тепер, напевно, така ймовірність найбільш висока... Але було б не дуже розумно зараз говорити про те, хто мені більше подобається, тому що з будь-яким прем'єр-міністром мені доведеться підтримувати зв'язок... Коаліція буде існувати в дещо переформатованому вигляді: Народний фронт, БПП і якась третя партія, ще незрозуміло... Поки є проблема корупції, політична нестабільність цілком природна. Можуть бути і дострокові вибори. Інше питання: цієї осені або в наступному році. Я, наприклад, віддав би перевагу виборам наступного року. До цього часу можна хоч якісь реформи впровадити в життя.

Про корупцію

Якщо подивитися на демократичні країни Східної Європи, то виявиться, що кожна держава програє вибори через корупцію. А хто відповідає за корупцію? Звичайно ж, ті, хто при владі.

Про підтримку США і Барака Обаму

У Вашингтоні найглибшим чином цікавляться Україною. Я маю на увазі обидві партії в Конгресі США, - в минулому році було прийнято два акти по Україні. Це унікальний випадок. Держдеп підтримує Україну, Пентагон, Мінфін неухильно наполягає на санкціях проти Росії. Віце-президент Байден у великій мірі відданий Україні. Єдине, що президент... Багато виступали за необхідність надати Україні озброєння, але він виступив проти. Це перший американський президент з 1971 року, який так і не приїхав і навряд чи вже приїде в Україну. Тому підтримка в Вашингтоні висока, за винятком президента. У кожному його спілкуванні з Путіним, - краще б їх було менше, - вони говорять про Сирію і Україну... Але я б не перебільшував його роль. Тим більше, що є людина, яка завжди виступала на підтримку України - це Хілларі Клінтон (кандидат в президенти США, - ред.), яка вже зробила кілька дуже чітких заяв.

Про війну в Донбасі

Які я бачу світлі моменти? Росія намагається якщо не вийти з ситуації в Донбасі, то як мінімум заморозити її.

Про реформи в Україні

У 2015 році, як на мене, Україна чимало досягла, хоча десь і запізнилася. Але я точно не згоден з тим, що Україна не зробила нічого. Неправильно і говорити, що реформи занадто повільні. Просто одні реформи йдуть непогано, а інші зупинилися... Дозвольте сказати, що досягнуто. По-перше, плаваючий обмінний курс. На 20% в минулому році вдалося знизити споживання газу, в цьому році сподіваємося на те ж саме. Відбулося значне бюджетне вирівнювання. Збалансований бюджет. 65 з 180 банків закриті - це треба було робити, хоч власники і не згодні. Зростає прозорість, транспарентність. Йде дерегуляція, хоч вона і не завершена до кінця. Електронні закупівлі. Ну, і фінансування МВФ - виділено $6,7 млрд.

10574532_750473958364248_8381346762651813115_n.jpg

(З презентації Аслунда Андерса)

Про суди і прокуратуру

Ми всі знаємо, де нічого не відбувалося - це прокуратура і суди. Це найбільший недолік... Судова система не працює. Що робити? Просто треба звільнити цих 18 тис прокурорів і 10 тис суддів, знайти і найняти нових людей. В Україні достатньо кваліфікованих юристів. Нехай вони приходять. І, звичайно, потрібно забезпечити належні умови роботи і зарплати. Венеціанська комісія, мені здається, тут грає шкідливу роль, оскільки вважає, що недосконале люстраційне законодавство не має права на існування. Хоча швидкість і темпи - важливіше, ніж ідеальність.

Про російський газ

Україна може припинити закуповувати газ у Росії, перестати дивитися на газ як на зброю в економічній війні Росії і спосіб підкупу певних українських політиків. Цьому пора покласти край... В минулому році Україна використала 36 млрд кубометрів газу, в цьому, напевно, зменшить споживання до 29 млрд. При цьому в 2015-му Україна мала 19,5 млрд кубів газу власного видобутку. Так що йдеться про імпорт всього 9 млрд. За 2015 рік Україна імпортувала з Європи більше 10 млрд, з яких майже половина - норвезький газ. Зрештою, в Європі існує газовий ринок і, як ми бачимо зараз, досить непогані транспортні можливості. Європейські ціни нижчі за російські. Навіщо тоді взагалі мати справу з Газпромом?

Про Газпром

Газпром - одна з найбільших світових компаній, але з найгіршим менеджментом. Вона свій ринок в Україні звела до нуля, та й в Європі певним чином. Навряд чи можна уявити собі щось гірше, ніж керівництво Газпрому. Ніхто з серйозних бізнес-партнерів так себе не веде. Тому ринок не бачить в Газпромі серйозного партнера. Наприклад, балтійські країни тепер будують свої LNG-термінали, і взагалі для багатьох Газпром свого роду кримінальна організація. Ну, і банки, спираючись на правило "Знай свого клієнта", навіть відмовляються мати з ними справи. Як ви пам'ятаєте, у відповідності з публікаціями Мілова і Нємцова, 25 млрд доларів щорічно Газпром використовував через трансферне ціноутворення і корупційні оборудки.

Про причини падіння ВВП України

Чому ВВП впав на 17% за два роки? В першу чергу, через війну з Росією. Не забуваємо, що Донбас відповідав за 7% ВВП, плюс окупація частини території. Друге - це торгові санкції Росії. Близько 18% українського експорту, орієнтованого на Росію, зникло. Тобто, пропало 6% ВВП. Цей експорт перенаправити кудись з логістичних, технічних причин було неможливо. До того ж, в 2014 році країна не отримала прямих іноземних інвестицій, хоча традиційно вони становили 4% ВВП. Іншими словами, рівень життя українців знизився головним чином через війну на сході.

Про український бюджет

Відбулося значне бюджетне вирівнювання. Величезні витрати бюджету в 2014 році, 53% ВВП - а це дуже високий рівень за європейськими мірками, знизилися до 44%. Щось подібне було досягнуто в свій час в країнах Балтії. Бюджетний дефіцит знизився з 10% до трохи більше 2% ВВП. Це велике досягнення. А реструктуризація боргу дозволила відкласти обслуговування $15 мільярдів. Тепер у вас є чотири роки на відновлення.

Про курс і золотовалютні резерви

Вам як бізнесменам, можливо, це не дуже подобається, але в умовах фінансової кризи інакше бути не може. Населенню це теж не подобається, оскільки плаваючий курс привів до помітної девальвації. Але головне, що вдалося збалансувати поточні рахунки, і Україна не втрачає золотовалютні резерви. Завдяки зовнішньому фінансуванню, особливо МВФ, резерви України з нещасних 5 млрд рік тому виросли до 13,5 млрд на 1 березня цього року. Звичайно, цього недостатньо: МВФ вимагає 70 млрд, перш ніж Україна зможе лібералізувати свій строгий валютний контроль. Але це значний крок вперед.

Про приватизацію

В Україні 1833 державних підприємств, в той час як у Франції тільки 50. Це величезна невідповідність європейським мірками. У минулому році приватизації, власне, не було. Тепер я радий відзначити, що уряд запропонував парламенту закон, який передбачає приватизацію 450 компаній. Всі малі державні підприємства повинні бути приватизовані. Це знищить одне з джерел корупції. Кращий спосіб - позбутися від усього неважливого на аукціонах.

priv.jpg

(З презентації виступу Аслунда Андерса - ред.)

Про дерегуляцію

Успіхи не такі великі, але все одно, транспарентність зросла. В Україні, на щастя, вдалося розкрити реєстри власників і налаштувати систему електронних закупівель. Система ProZorro - це справжній прорив. Сподіваємося, що вона допоможе заощадити Україні до 2% ВВП за рахунок підвищення ефективності державних закупівель.

Про прогнози

Прогнози ніхто точно не дає, зараз говорять про 1-2% зростання в цьому році. Якщо так, то це означає, що як мінімум дно було досягнуто. Згадайте Ірландію, яка ще кілька років тому була в кризовій ситуації, а в минулому році показала зростання 8%. Українська економіка може вийти на такі ж цифри, якщо, в першу чергу, відбудеться судова реформа. Так що я з оптимізмом дивлюся на українську економіку за умови, що уряд в найближчі дні прийме потрібні рішення.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в 
Twitter и Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини