А гроші звідки? Як буде працювати конфіскація незаконних активів - розбір

16.12.2019, 16:45
А гроші звідки? Як буде працювати конфіскація незаконних активів - розбір - Фото
Незаконне збагачення Фото: Євгеній Адаменков / LIGA.net

За незаконне збагачення каратимуть. Як це буде працювати

Через півроку після першої спроби президента Володимира Зеленського повернути відповідальність за незаконне збагачення закон вступив у силу. Депутатський законопроект минулої влади, серед авторів якого був екс-генпрокурор Юрій Луценко, був скасований Конституційним судом. Суд аргументував рішення недоліками. Головною проблемою, на думку КСУ, був тягар доведення законності активів їх власником, а не обвинувачем. Ряд громадських діячів і юристів критикували рішення суду. Чи спрацює нова стаття і що змінилося - розбиралася LIGA.net.

Поріг кримінальної відповідальності за незаконне збагачення збільшено. Кримінальна відповідальність за збагачення настає, якщо чиновник отримає активи вартістю не менше 6,2 млн грн і при цьому у нього не було відповідних офіційних доходів. Процедура виявлення не змінилася. Перші справи за статтею можуть бути відкриті після подачі електронних декларацій за 2019 рік. Документи чиновники повинні подати до 1 квітня 2020 року. Докази можна збирати як у будь-якій кримінальній справі - обшуки, прослуховування, тимчасові доступи. Покарання - позбавлення волі від 5 до 10 років із позбавленням права займати держпосади.

А гроші звідки? Як буде працювати конфіскація незаконних активів - розбір

Введення в дію цивільної конфіскації. Якщо різниця між офіційними доходами і декларацією нижча 6,2 млн грн, але вища 1,05 млн грн, то активи (в законі їх називають необґрунтованими) можуть бути конфісковані. Кримінальної відповідальності за це не буде, але активи може забрати держава. Рішення буде прийматися судом у рамках цивільного процесу. Для початку процедури в суд має звернутися прокурор САП або Офіс генпрокурора. Збирати докази необґрунтованості активів буде НАБУ або ДБР. Позови розглядатиме Вищий антикорсуд, а якщо вони стосуються співробітників/суддів ВАКС, то суд за місцем розташування ВАКС. Якщо позов задовольнять, а рішення вступить у силу, чиновника можуть звільнити.

Докази для цивільної конфіскації. Збирати докази для таких позовів не можна в процесі обшуків або інших слідчих дій. За задумом авторів закону, органи слідства можуть звертатися в банки з письмовою вимогою надати виписку про рух коштів за потрібними рахунками та іншої інформації щодо них. Нацбанк може розкривати інформацію слідству про банк або пов'язаних із ним осіб на вимогу. Також можна використовуватися інформацію з державних інформаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних.

Як будуть конфіскувати. У разі задоволення позову, майно може бути конфісковане в рамках виконавчого провадження. Якщо ці активи були арештовані судом, щоб їх не переписали на третіх осіб або продали, а також передані в управління Нацагентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА), їх продають через агентство.

Процес цивільної конфіскації. Цивільний процес відрізняється від кримінального. Він дозволяє змагальність: чиновник буде виправдовуватися, а прокурор - доводити необґрунтованість активів. Для його розгляду встановлені терміни: п'ять днів для відкриття провадження за позовом, 60 днів - для проведення підготовчого засідання і ще 30 для розгляду по суті. За словами юриста, експерта Реанімаційного пакета реформ Євгена Крапівіна, ці терміни можна пропускати через поважні причини.

А гроші звідки? Як буде працювати конфіскація незаконних активів - розбір

ЩО ДУМАЮТЬ У НАБУ І САП

У САП LIGA.net повідомили, що не можуть надати коментар про новий закон. У НАБУ розповіли, що за новим законом під незаконне збагачення можуть потрапити помічники суддів, глава Офісу президента та його перший заступник, а також чиновники патронатної служби, крім тих, хто виконує свої обов'язки на громадських засадах. У прес-службі Бюро LIGA.net. сказали, що будуть досліджувати на ознаки незаконного збагачення і криптовалюту чиновника. У той же час у НАБУ відзначили, що старі закриті справи про незаконне збагачення неможливо реанімувати. "Відновити їх неможливо. Зокрема й з метою застосування цивільної конфіскації", - заявили у Бюро.

ТРИ ДУМКИ ЮРИСТІВ

"КСУ знову може скасувати закон"

Євген Крапівін, юрист, експерт РПР: "КСУ знову може визнати нову статтю про незаконне збагачення незаконною. Якщо суд не змінить свою позицію, то будь-яке незаконне збагачення за своєю правовою природою буде неконституційним для нього. Нова редакція статті викладена краще. У ній не вживається поняття матеріального права "докази". Поява перших справ за такою статтею залежить від того, наскільки швидко готові органи з цим працювати. У кращому випадку це півроку".

"Цивільна конфіскація буде працювати"

Сергій Миткалик, виконавчий директор Антикорупційного штабу: "Норма про незаконне збагачення в юридичній площині значно якісніше прописана. Однак, як свідчить історія КСУ, цей орган досить заполітизований. Я б не виключав можливих спроб визнати статтю про незаконне збагачення неконституційною. Практично закон буде реалізовано вже з нового року, коли чиновники почнуть подавати щорічні декларації за 2019 рік. Цивільна конфіскація буде працювати, на мій погляд, навіть краще, ніж кримінальна стаття, тому що 6,2 млн грн для криміналу - це досить великий поріг".

"Погана новина"

Марія Лисенко, юридичний радник TI Ukraine: "З юридичної точки зору редакція нової статті про незаконне збагачення є найкращою. Цивільна конфіскація буде проходити як класичний цивільний процес. Суд буде виносити рішення на користь тієї сторони, сукупність доказів якої більш переконлива в порівнянні з доказами іншої сторони. Погана новина в тому, що така цивільна конфіскація не може бути застосована до активів, отриманих до вступу в силу цього закону (тобто, у справах про незаконне збагачення, які закрило НАБУ). Немає правового механізму, щоб хоч якось охопити ці активи. Сама процедура цивільної конфіскації виписана дуже скупо, і не регулює ряд важливих питань ".

Читайте також: ПриватБанк готують до "банкрутства" через суди Коломойського. І це хороший сценарій

Читайте матеріал російською: А деньги откуда? Как будет работать конфискация незаконных активов - разбор

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини