RU

І знову в суд. Влада форсує чергову справу Тимошенко

29.03.2012, 11:29
І знову в суд. Влада форсує чергову справу Тимошенко - Фото
Фото: ЕРА

Кримінальну справу щодо діяльності корпорації ЄЕСУ передають до суду. Захист впевнений: влада порушує закон, щоб скоріше винести Тимошенко новий вирок

Нову справу екс-прем'єра Юлії Тимошенко щодо діяльності корпорації Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ), яку вона очолювала в 1990-х, буде передано до суду протягом найближчих п'яти днів.

Слідчий відділ управління СБУ в Харківській області завершив ознайомлення Тимошенко та її захисників з матеріалами кримінальної справи N2310. Тим самим СБУ виконала рішення Київського райсуду Харкова, який у лютому обмежив Тимошенко в термінах, щоб не допустити свідомого затягування з боку її захисту. Пізніше ці терміни - до 28 березня - підтвердив і Апеляційний суд Харківської області.

"Обвинуваченій Тимошенко вручено повні копії кримінальної справи", - зазначив заступник генерального прокурора Євген Блажівський. За його словами, на даний момент прокурор Харківської області визначає, в який саме суд направити цю справу. Його може розглядати райсуд або за місцем вчинення злочину, або за місцем розслідування справи.

У прес-центрі Служби безпеки уточнили, що справу N2310 після розгляду клопотань захисту буде направлено спочатку прокурору Харківської області для затвердження, а потім до суду.

В рамках цієї справи Тимошенко звинувачують в організації заволодіння та замаху на заволодіння чужим майном - державними коштами - шляхом зловживання службовим становищем та службової підробки. Крім того, їй пред'явлено звинувачення в організації ухилення від сплати податків компанією ЄЕСУ, ухиленні від сплати прибуткового податку з громадян (що спричинило тяжкі наслідки). Загальна сума завданих державі збитків, відповідно до матеріалів кримінальної справи, становить кілька десятків мільйонів гривень.

Вчиненню вказаних дій передувало неповернення валютної виручки від експорту металу корпорацією ЄЕСУ в сумі більше $160 млн., зазначили в СБУ.

Прокуратура, за словами заступника голови ГПУ Блажівського, заявила позов про відшкодування екс-прем'єром повної суми збитків в 19,5 млн.грн., які вказані в кримінальній справі.

Крім того, Тимошенко звинувачується в тому, що, будучи президентом і фактичним власником корпорації ЄЕСУ, за попередньою змовою з колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком вчинила замах на розтрату коштів державного бюджету України в особливо великих розмірах. Це було зроблено шляхом покладання на Кабмін зобов'язань ЄЕСУ перед Міністерством оборони РФ на суму $405,5 млн. і ухилення від сплати податків на суму майже 10,7 млн.грн. За цими фактами розслідування кримінальної справи триває.

Захисник екс-прем'єра і нардеп Сергій Власенко упевнений, що СБУ не має законних підстав передавати матеріали кримінальної справи щодо діяльності корпорації ЄЕСУ в прокуратуру.

"Згідно з рішенням Київського районного суду міста Харкова, тільки захисники Власенко і Кожем'якін були обмежені в термінах на ознайомлення. У справі є ще два захисники - це Євгенія Тимошенко та Олександр Плахотнюк, яких ніякий суд ні в чому не обмежував. Тому СБУ не має законних підстав передавати матеріали до обласної прокуратури для затвердження обвинувального висновку ", - підкреслив захисник.

Раніше він уже заявляв, що для повноцінного ознайомлення зі справою суд повинен був надати захист Тимошенко не менше року.

"Насправді нам не надали достатньо часу, ми захищали і відстоювали свою позицію на ознайомлення в Апеляційному суді Харківської області, ми математично показали, що для ознайомлення зі справою у встановлений термін нам треба читати справу 27 з половиною годин на день. Але суд це не цікавило ", - сказав Власенко.

Раніше правозахисник Євген Захаров застеріг владу від порушення положень Європейської конвенції з прав людини, яке виникне при обмеженні екс-прем'єра та її захисників у часі ознайомлення з матеріалами справи по ЄЕСУ. "Це порушення статті 6 Європейської конвенції, одного з аспектів на справедливий суд. Цього не повинно бути... Передача цієї справи до суду - це, знову ж, буде порушенням статті 6 Європейської конвенції. На превеликий жаль, в судових справах Тимошенко постійно щось не так. І все йде проти закону", - констатує правозахисник.

Разом з тим адвокат екс-прем'єра Олександр Плахотнюк заявив, що поспіх з передачею справи в суд зумовлений можливістю виправдання Тимошенко при розгляді касації у газовій справі у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ, яке має початися 15 травня.

"Я вважаю, що все буде робитися, щоб до 15 травня отримати ще один вирок Юлії Володимирівни", - наголосив він.

Однак у владі кажуть, що не до кінця розуміють, чим саме незадоволені захисники екс-прем'єра. За словами першого заступника голови парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимира Олійника, адвокати Тимошенко навпаки повинні бути зацікавлені якнайшвидше почати судовий розгляд, щоб встановити істину.

При цьому експерти вважають, що такий розвиток ситуації не найкращим чином позначиться на іміджі України в цілому і на її відносинах з Європою зокрема. "По-перше, воно (відношення, - ред.) і так вже дуже погане. Ми бачимо це на тому, як зустрічаються з нашим президентом європейські і світові лідери. І, я думаю, буде ще гірше", - заявив політичний експерт Денис Богуш.

До речі про Європу. Вчора співдоповідачі моніторингового комітету ПАРЄ Марієтта Пурбе-Лундін та Майліс Репс висловили спікеру Ради Володимиру Литвину свою стурбованість тим, що представники української пенітенціарної системи відмовили в організації їх зустрічі з Тимошенко в Качанівській колонії. Литвин же запевнив, що Верховна Рада працює над виконанням останньої резолюції ПАРЄ щодо функціонування демократичних інституцій в Україні.

У відповідь на все, що відбувається, в Державній пенітенціарній службі України заявили, що не відмовляли представникам ПАРЄ у відвідуванні Тимошенко, просто їх звернення ще розглядається.

Помічник глави ДПтСУ Ігор Андрушко зазначив, що в цьому зверненні представники ПАРЄ вказали бажану дату відвідування Качанівської колонії - 15 травня. "Зараз це звернення знаходиться на розгляді в пенітенціарному відомстві, ніякої відповіді ПАРЄ не надходило, тому про відмову мова йти не може", - наголосив він.

Тим часом Тимошенко продовжує відмовлятися від лікування і медичних оглядів лікарями медчастини Качанівської колонії. Скарг вона теж не пред'являє. "Самопочуття Тимошенко не порушено, по кімнаті вона пересувається з ходунками, поступово розширюючи руховий режим", - відзначили в прес-службі пенітенціарної служби.

Медики вважають, що якщо екс-прем'єр і далі не буде слухатися приписів лікарів, то їй загрожує інвалідність. У відповідь однопартійці Тимошенко стверджують, що це станеться, якщо їй не дозволять лікуватися у спеціалізованій клініці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини