RU

"250 голосів є". Чи зможе Зеленський закрити "таємну кімнату" Вовка: останній раунд

14.04.2021, 18:07
Павло Вовк (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)

Зеленський запропонував ліквідувати ОАСК. Як експерти оцінюють президентський законопроєкт і що чекає на Вовка та інших фігурантів записів НАБУ

"Дайте мені з ним розібратися". Так у жовтні 2019 року президент Володимир Зеленський відповів на питання про "записи Вовка" і ліквідацію Окружного адмінсуду Києва. Понад рік Зеленському знадобилося, щоб розібратися і подати законопроєкт про ліквідацію ОАСК. Що передбачає ініціатива Зеленського, що буде з суддями ОАСК в разі прийняття закону і хто може допомогти Павлові Вовку вийти сухим із ​​води – в короткому розборі  LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 13 квітня Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про ліквідацію ОАСК. "Досить сейфів, набитих мільйонами готівки, у пов'язаних із керівництвом суду осіб або очікування чергових записів скандальних розмов із кабінетів суддів... Суд, одним рішенням якого може бути поставлено хрест на будь-якому досягненні держави, будь-якій реформі, буде ліквідований", – заявив Зеленський.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Замість ОАСК Зеленський пропонує створити Київський міський окружний адмінсуд. До початку роботи нового суду справи ОАСК розглядає Київський окружний адміністративний суд (з територіальною юрисдикцією в Київській області). На передання справ у ОАСК буде 10 робочих днів.

Коли роботу почне Київський міський окружний адмінсуд (спадкоємець ОАСК) – йому справи передаються "невідкладно". Чітких дедлайнів законопроєкт Зеленського не встановлює.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. "Ця проблема давно перезріла, і її потрібно було вирішувати", – вважає заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбида. На його думку, з юридичної точки зору законопроєкт Зеленського відповідає вимогам Конституції.

ДОВІДКА. Відповідно до 125-ї статті Основного закону, суд ліквідується законом, проєкт якого вносить президент після консультацій із Вищою радою правосуддя. 4 березня ВРП надала консультативний висновок щодо законопроєкту Зеленського і заявила, що він "має бути чітким і не породжувати сумнівів у конституційності".


Однак ліквідація ОАСК не означає звільнення суддів, які там працюють, каже  LIGA.net юристка Центру протидії корупції Галина Чижик. "Але також це не означає, що судді будуть автоматично переведені в новостворений суд. Коли суд ліквідується, судді фактично втратять повноваження здійснювати правосуддя, але вони залишаться суддями і продовжать отримувати зарплату", – пояснює вона.

Подальше працевлаштування Вовка і компанії буде залежати від двох органів – ВРП, яка здійснює  переведення суддів, і Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка дає рекомендацію на переведення. "ВККС у нас наразі немає, і, за найоптимістичнішими прогнозами, вона може бути створена наприкінці 2021-го. Але я б орієнтувалася на 2022 рік", – прогнозує Чижик.

Судді ОАСК зависнуть надовго, – вважає Куйбіда

За словами Чижик, з моменту набрання чинності закону Зеленського Павло Вовк та інші судді ОАСК втрачають свої повноваження. "Так, вони мають бути звільнені, але важливий сам факт, що вони втрачають владу, яку вони використовували для шантажу чиновників", – вважає юристка.

Разом з тим переведення суддів не проходить автоматично, а за результатами конкурсу. "І не факт, що після конкурсу суддів ОАСК переведуть у новостворений суд. Їм можуть запропонувати переведення у будь-який інший суд України. Якщо вони відмовляться працювати в іншому суді, то це є підставою для їх звільнення", – додає Чижик.

Водночас у законі про судоустрій і статус суддів є норма, згідно з якою в разі ліквідації суду переведення судді може проходити без конкурсу (стаття 82). І попередній склад ВККС використовував її для переведення суддів апеляційних судів України, говорить  LIGA.net  Куйбіда.

"Якщо в новому законі не буде уточнення, то нова ВККС може піти шляхом переведення. Але конституційний шлях: сформувати новий суд на основі конкурсу", – вважає експерт.

Представник президента в Конституційному суді  Федір Веніславський запевнив журналістів, що переведення в новий суд буде можливим для суддів ОАСК, чия доброчесність не викликає сумнівів та які отримають рекомендацію для переведення.

Читайте також: Рада зробила крок до відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів

ЩО ДАЛІ. За прогнозами Веніславського, законопроєкт Зеленського буде розглянуто на наступному пленарному тижні 27-30 квітня. Крім нього, в парламенті лежить ще один президентський законопроєкт, що змінює підсудність і передає частину справ ОАСК до Верховного суду. За словами співрозмовника  LIGA.net у керівництві Слуги народу, за обидва законопроєкти знайдуться голоси. "Проти ОПЗЖ і "бородаті". Але голосів 250 повинні зібрати", – повідомив він.

Голова ОАСК Вовк  заявив, що президент "піддався на маніпуляції окремих активістів і за сумісництвом агентів іноземного впливу". А пресслужба ОАСК зазначила, що в разі прийняття закону про ліквідацію судді "будуть діяти в чіткій відповідності з приписами Конституції і профільного законодавства".

Чижик побоюється, що лояльні до Вовка депутати можуть внести в законопроєкт Зеленського норму, згідно з якою судді ОАСК мають бути автоматично переведені без рекомендацій ВККС за рішенням ВРП. "Тоді законопроєкт перетворюється на фікцію. Але на сьогодні обставини не на боці Вовка. Конституція не передбачає переведення без конкурсу", – вважає вона.

На думку Куйбіди, досягненням закону буде відсторонення від правосуддя суддів, "які звикли вирішувати справи за хабарі". "Простого рішення тут немає. У ідеалі ВРП мала відреагувати на "записи ОАСК" і звільнити суддів. Але ми бачимо, що ВРП скоріше покривала їх, ніж вирішувала проблему", – зазначив юрист.

Фундація Dejure пропонує піти далі і створити Вищий адміністративний суд для розгляду справ національного рівня. До відбору суддів потрібно залучити міжнародних експертів, як і у випадку з Вищим антикорупційним судом. У фундації зазначають, що ідею створення Вищого адмінсуду включено в проєкт стратегії правової реформи на 2021-2023 роки, представленої Офісом президента.

Читайте також: Павло Вовк і таємна кімната. Як влаштована "імперія зла" ОАСК: майже детектив

Читайте матеріал російською: Тема дня | "250 голосов есть". Сможет ли Зеленский закрыть "тайную комнату" Вовка: последний раунд

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини