RU

$1000 у глибинці. Як громади почали конкурувати за фахівців із Києвом

$1000 у глибинці. Як громади почали конкурувати за фахівців із Києвом - Фото
Будівництво другої черги Присиваської ВЕС (фото - Олександр Гетьман)
24.12.2019, 15:41

Децентралізація дозволяє громадам заробляти величезні гроші. Ми зібрали три історії взаємодії бізнесу й ОТГ

Велика частина податків у зв'язку з децентралізацією стала залишатися на місцях. Це означає, що підприємці платять безпосередньо громаді, в якій працюють. Кожна гривня покращює місцеву інфраструктуру, але також - змінює спосіб життя людей. Для бізнесу результат сплати податків став наочним: він платить податки, щоб з'являлися дороги, щоб людей навколо бізнесу ставало більше, щоб вони могли дозволити собі купити продукцію, щоб могли працювати і розвивати громаду. І це - працює. Впливати на цей процес можуть як великі компанії з іноземними інвестиціями, так і невеликий сімейний бізнес.

LIGA.net розповідає три історії з глибинки: про дві великі компанії та одну маленьку кондитерську, яка може перетворитися в мережу.

ПРИСИВАСЬКА ГРОМАДА. БІЗНЕС ВІДКРИВ ВАКАНСІЇ З ОПЛАТОЮ 25 000 ГРИВЕНЬ

$1000 у глибинці. Як громади почали конкурувати за фахівців із Києвом

Будівництво другої черги Присиваської ВЕС (фото - Олександр Гетьман)

Приклад вигідного співробітництва місцевої влади та бізнесу показує компанія Сивашенергопром і Присиваська ОТГ у Херсонській області. Раніше на Сиваській вітроелектростанції вже запустили 16 установок загальною потужністю 3,2 МВт. Зараз ведуться роботи з будівництва другої черги станції - встановлюються ще 60 вітряків.

Це впливає на інфтраструктуру, що вдало вписується в плани громади щодо розвитку туризму на березі затоки Сиваш: місцеві жителі перетворюють свої будинки в зелені садиби для прийому відпочиваючих. І якщо раніше приймали гостей тільки влітку, то тепер заробляють на оренді житла круглий рік. "Є двори, які здаються за 25 000 - 30 000 гривень на місяць. Але це рекорд. Адже хто здає кімнату, хто будинок, кухню або повністю двір", - розповідає голова Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський.


Читайте також: Бери і роби. Що таке децентралізація і як вона змінює Україну

Багато жителів вкладають гроші в розвиток, проводять ремонти для поліпшення умов проживання туристів. В результаті на краще змінюється і зовнішній вигляд сіл у громаді. Можливість заробляти на будівництві отримала і сільрада: затребуваною виявилася спецтехніка її комунального підприємства. Це дозволяє комунальникам отримувати значні кошти.

Значною мірою допомагають розвиватися громаді податки, що надходять від компанії. Лише за перше півріччя вони перевищили 2 млн грн. А зарплати місцевих жителів, задіяних на будівництві, досягають 25 000 гривень. "Один мінус - нам тепер у бюджетних установах важко з ними конкурувати. У нас у сільраді у провідного спеціаліста з усіма преміями і надбавками виходить 8-9 000 гривень зарплати. Буває важко працівникам пояснити цю різницю", - зізнається Сергій Кліщевський.

Сивашенергопром також бере активну участь у соціальному житті громади: підтримав установку вуличного освітлення, поліпшення амбулаторії. Глава Присиваської ОТГ зазначає, що був період, коли місцеві села по суті вмирали. Жителі просто кидали свої будинки та їхали в пошуках кращого життя. Тепер, завдяки спільним зусиллям громади та бізнесу, вони почали розвиватися. Це відчули й люди - другий рік поспіль у громаді фіксується приріст населення.

АНДРІЇВСЬКА ТА ШАХІВСЬКА ГРОМАДИ. ПОЛОВИНА БЮДЖЕТУ - ПОДАТКИ ОДНІЄЇ КОМПАНІЇ

$1000 у глибинці. Як громади почали конкурувати за фахівців із Києвом

Один із кар'єрів компанії VESCO (фото - Facebook VESCO)

Андріївській та Шахівській ОТГ явно пощастило з великими інвесторами: за рівнем доходів це найбагатші громади Донецької області. Зокрема й за рахунок роботи на їх території групи глинодобувних компаній VESCO. Половину доходів бюджету Андріївської громади складають податкові надходження, а це близько 20 мільйонів гривень від VESCO. Але компанія не обмежується тільки сплатою податків. З громадами, в яких присутні її підрозділи, заключають соціальні контракти. У 2019 суми цих договорів склали 400 000 гривень з Андріївською громадою і 300 000 із Шахівською ОТГ.

Гроші йдуть, серед іншого, на культуру, освіту, медицину, спорт і розвиток інфраструктури. На що саме направляти гроші - радяться з місцевими жителями. Для цього проводяться соцопитування, представники компанії відвідують сесії місцевих рад. Гроші освоюються через спеціально створені благодійні фонди. А рішення про їх виділення приймають місцеві депутати.

Секретар сільради Шахівської ОТГ Людмила Омельченко зазначає, що громада є самодостатньою, і великі інфраструктурні проекти може дозволити собі реалізовувати за власні кошти та гроші державних програм. А підтримка від VESCO є свого роду скарбничкою на потреби, не передбачені бюджетом. Зокрема й на екстрені випадки, в які потрапляють місцеві жителі. Наприклад, гроші за соціальним договором використовувалися для термінової операції на серці.

Читайте також: "20 років - і будемо на коні". Історія Вознесенська: громади з величезними амбіціями

В Андріївці компанія допомогла реалізувати проект для безпеки пішоходів. "Через село йде траса на Маріуполь, її відремонтували, швидкість руху  нею скажена. Поставили там світлофори, обладнали пішохідні переходи, тротуари з огорожами", - розповідає керівник Андріївської ОТГ Микола Діхтенко.

Компанія бере участь і в утримуванні місцевої пожежної команди. У разі необхідності її бійці першими опиняються на місці НП, ще до приїзду штатних підрозділів ДСНС із Краматорська або Дружківки. Також гроші від соцконтрактів використовуються для підтримки шкіл, дитсадків та медичних закладів.

У VESCO підкреслюють, що зацікавлені в поліпшенні умов проживання в громадах. Середня зарплата в компанії складає близько 14 000 гривень. Причому більша частина місцевих жителів освоюють робочі спеціальності, на яких зарплати ще вищі.

"Якщо ми зробимо рівень життя на місцях вищим, то людям не доведеться кудись їхати. Для нас це кадровий потенціал, а для регіонів - можливість розвитку і поліпшення якості життя", - говорять у компанії.

МЕРЕФ’ЯНСЬКА ГРОМАДА. ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ЯК ТРАМПЛІН ДЛЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ

$1000 у глибинці. Як громади почали конкурувати за фахівців із Києвом

Смачні історії в Мерефі ( фото - Павло Лихолат)

Хороший приклад успішного малого бізнесу в громадах - маленьке кафе "Смачні історії" у 20-тисячній Мерефі (Харківська область). Бізнес сімейної пари Олексія і Світлани Зайцевих став однією з візитних карток міста. У мерії кажуть, що подібних закладів раніше не було. Кафе стало місцем сімейного відпочинку, а керівник громади спеціально бере продукцію кондитерської з собою в робочі відрядження - пригощати колег.

Цілком можливо, що в українській глибинці зароджується мережа кондитерських. На одній із бізнес-виставок сім'ї Зайцевих надійшли пропозиції від мерів інших міст - розширити свій бізнес у нових громадах. Олексій, як корінний житель Мерефи, радіє розвитку своєї ОТГ після об'єднання. І пишається, що для цього використовуються, серед іншого, й сплачені ним податки. Напередодні нового року підприємець вирішив встановити для городян восьмиметрову новорічну ялинку.

Читайте також: "Тепер тут можна жити". Інтерв'ю з головою найефективнішою громади України

Читайте матеріал російською: $1000 в глубинке. Как громады начали конкурировать за специалистов с Киевом

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини