RU

100 днів Андрія Єрмака на чолі ОП, або Як стати другою людиною в державі

100 днів Андрія Єрмака на чолі ОП, або Як стати другою людиною в державі - Фото
Андрій Єрмак (колаж - Євген Адаменко/LIGA.net)
01.06.2020, 11:40

Що потрібно знати про роль Єрмака в команді Зеленського і чому президент йому довіряє

21 травня на Банковій було дві важливі дати: річниця президентства Володимира Зеленського і рівно 100 днів керівництва ОП Андрія Єрмака. Будучи ще звичайним помічником президента, Єрмак впливав на велику кількість державних процесів, а після підвищення його роль тільки посилилася. І це незважаючи на неоднозначні ініціативи щодо Донбасу і можливу корупцію його рідного брата. При підготовці матеріалу багато депутатів президентської фракції Слуга народу відмовлялися коментувати діяльність Єрмака під запис, пояснюючи це "мстивістю" глави ОП. "Єрмак дуже уважно вичитує, хто що про нього сказав", - зазначив один із керівників СН. Наскільки великим є вплив Єрмака - розбиралася LIGA.net.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

БИТВА ЗА ВУХО ЗЕЛЕНСЬКОГО

Про існування Єрмака і його роль у команді президента мало хто знав до вересня 2019 року, коли відбувся перший великий обмін із Росією. На одній із найпопулярніших фотографій Зеленського і його команди майбутній глава ОП йде одним із останніх у темних окулярах. І в цьому проявляється характер Єрмака і підхід до вирішення завдань. "Єрмак вміє бути непомітним, але при цьому процеси відбуваються. Богдан залазив у центр будь-якої бійки, а Єрмак не такий. Він відійде в сторону, шепне на вухо, кому треба зателефонує", - розповідає LIGA.net один із керівників фракції СН.

За його словами, екс-глава ОП Андрій Богдан "говорив на вухо президентові інструкцію", а Єрмак оформлює це таким чином, щоб наштовхнути президента на правильні рішення, але при цьому не надавати інструкцію: "Єрмак говорить приблизно так: "А може, щоб у цьому регіоні нам посилити свої позиції на виборах, щось для них зробити? Побудувати стадіон або дорогу? Давай покличемо Шмигаля і подумаємо".

"Єрмак тихенько сидить біля правої руки президента, підписує папери і шепче йому. Те, що Богдан робив публічно, Єрмак робить у кабінеті Зеленського", - зазначає LIGA.net співрозмовник у керівництві ОП.

Єрмак сидить біля правої руки президента, підписує папери і шепче йому. Те, що робив Богдан публічно, Єрмак робить у кабінеті Зеленського

Про те, чому Зеленський звільнив Богдана і призначив Єрмака, докладніше читайте в статті LIGA.net: Відірвали від вуха Зеленського. Коротка історія Богдана в команді президента

ВІЗАНТІЙЩИНА В ОФІСІ ПРЕЗИДЕНТА

На першому після призначення брифінгу новий глава ОП заявив, що кадрових ротацій серед заступників не планує. Почасти це виявилося правдою. У лютому Зеленський своїм указом призначив заступником Єрмака Юлію Соколовську - міністра соцполітики в уряді Олексія Гончарука. А в квітні замінив Анну Коваленко на Романа Машовця із нацбезпеки і оборони.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

"Соколовська закрила питання, якими до неї в Офісі взагалі ніхто не займався. Зазвучала краще тема війни. Коваленко сварилася з усіма. Зараз із Машовцем стало краще", - відзначає один із керівників ОП у коментарі LIGA.net. Крім того, Єрмак делегує частину завдань своїм радникам. Зокрема, за організацію зустрічей із волонтерами та ветеранами відповідальний Сергій Куніцин, а за зустрічі із представниками кіноіндустрії - Ростислав Карандєєв.

З одного боку у Єрмака відмінно виходить делегувати повноваження, з іншого - вони не призводять до відчутних результатів, відзначили LIGA.net три співрозмовника в керівництві СН. "Єрмак організовує зустрічі, збирає наради. Але таке враження, що після зустрічей нічого не відбувається. Зустріч заради новини на сайті ОП", - говорить один із них.

Стиль управління Єрмака схожий на східні палаци, інтриги і візантійщину

Проте на позиції Єрмака в очах Зеленського це поки не сильно впливає. Також як і можлива корупція його рідного брата. За словами заступника голови фракції СН Галини Янченко, ОП знав про плівки ще восени 2019 року і це не було сюрпризом. "Очевидно, якщо Єрмак залишився в ОП і його підвищили до статусу глави, то плівки не вплинули на ступінь довіри Зеленського до нього", - заявила вона в коментарі LIGA.net.

На думку Янченко, вплив глави ОП на президента істотний. "При Богдані зустрічей керівництва фракції із президентом було більше. Зараз керівництво фракції зустрічається з Єрмаком у середньому раз на місяць. У цьому і є одна з форм впливу Єрмака на Зеленського. Припускаю, що Єрмак вислуховує нардепів і доносить до президента тільки частину меседжів і побажань", - сказала нардеп у коментарі LIGA.net.

"Стиль управління Єрмака схожий на східні палаци, інтриги і візантійщину", - додає ще один керівник СН.

Сам Єрмак спростовує слова Янченко. "У мене налагоджені сильні робочі комунікації з фракцією. Зустрічі регулярні і продуктивні", - зазначив він у коментарі LIGA.net.

Також одна з фішок Єрмака: робити ворогів друзями. Тому він вирішив призначити своїм радником екс-міністра фінансів Ігоря Уманського, який незадовго до цього заявив про масштабну корупцію в податковій і на митниці.

А недавно екс-міністр охорони здоров'я Уляна Супрун, чию медреформу критикує Зеленський, заявила, що Єрмак від імені президента запропонував їй приєднатися до Нацради реформ. У Єрмака відмовилися коментувати заяву Супрун.

Також одна з фішок Єрмака: робити ворогів друзями

Проте без "ворогів" нікуди. За словами трьох співрозмовників LIGA.net у керівництві СН і ОП, у Єрмака давній конфлікт із першим заступником Сергієм Трофімовим, який відповідає за регіональну політику.

"На другий день після інавгурації була нарада у президента. На ньому зібрали все ядро команди, і президент сказав, хто чим буде займатися. Ми вийшли з наради і одна з перших фраз Трофімова була: "Я тільки не в'їхав, що тут буде робити Єрмак". Відразу стало зрозуміло, що конфлікту не уникнути", - розповідає один із близьких соратників Зеленського.

"Президент страшно незадоволений губернаторами і в цілому історією з регіонами. Єрмак це бачить і розуміє, що треба включатися. Пропонує селектори з губернаторами, мерами. Пропонує KPI губернаторів. Але справа в тому, що Трофімов розробляє це вже півроку. І Трофімова це дратує", - додає він.

Сам Єрмак на питання про конфлікт із Трофімовим каже, що "не звертає уваги на анонімні чутки".

"Я прихильник дуже чіткої ієрархічної структури управління... Моє завдання - всі галузеві рішення, зокрема виконані департаментом Трофімова, збирати до єдиного пакету, давати їм оцінку, вносити уточнення, пропонувати щось допрацювати. Що стосується всього іншого - зокрема думок моїх заступників - їх я, зрозуміло, не контролюю", - повідомив глава ОП у коментарі LIGA.net.

"Нерідко думки подібного штибу відволікають людей від якісного виконання тієї роботи, яку вони повинні робити вже зараз. На робочому місці, а не в мріях", - додав Єрмак, відповідаючи на запитання, чи не відчуває він, що Трофімов не проти зайняти місце глави ОП.

Читайте також: З чортом домовиться. Хто очолив Офіс президента: сім фактів про Андрія Єрмака

ІМПРОВІЗАЦІЯ ЩОДО ДОНБАСУ

Саме в контексті врегулювання ситуації на Донбасі прізвище Єрмака прозвучало вперше максимально голосно. Зеленський довірив йому вести цей напрямок. При цьому всі свої дії щодо Донбасу Єрмак погоджує з президентом, повідомив LIGA.net нардеп від СН Олександр Качура.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Завдяки переговорним здібностям і контактам із соратником Путіна Дмитром Козаком вдалося провести три обміни полоненими. І саме з Козаком Єрмак літав у березні до Мінська і підписав скандально відомий протокол про створення консультативної ради з ОРДЛО.

Після шквалу критики імплементація рішення була припинена, а Єрмак отримав сформовану опозицію всередині фракції СН – так звану Демплатформу. Один з її ініціаторів Микита Потураєв відмовився говорити з LIGA.net про Ермака, проте співрозмовники в керівництві фракції запевнили, що поки Демплатформа знаходиться в режимі очікування і живе "від приводу до приводу".

Золотий вік переговорів уже пройшов. Ми заходимо в глухий кут

Бачачи, що ніяких рухів після грудневого нормандського саміту не відбувається, Єрмак почав пропонувати Зеленському нові ідеї, покликані розморозити ситуацію. Зокрема, з ініціативи голови ОП була розширена українська делегація в ТКГ за рахунок заступників міністрів і голів профільних комітетів. Крім того, ідея консультативної ради конкретизувалася та перетворилася у набір "представників ОРДЛО" від України до ТКГ.

"На мій превеликий жаль, до нас зустрічі ТКГ проходили без особливих результатів. Делегації збиралися, висловлювали один одному свої позиції, і роз'їжджалися займатися неефективною пропагандою", - повідомив Єрмак у коментарі LIGA.net.

На думку нардепа від СН Ірини Верещук, Єрмаку важко поєднувати керівництво ОП і тему Донбасу. "Російським треком треба займатися 24 години на добу окремій людині. Якщо Єрмака призначили главою ОП, то йому треба керувати Офісом без додаткового навантаження. А на цей напрямок знайти людину, яка хоче працювати", - заявила вона в коментарі LIGA.net.

У свою чергу нардеп Качура вважає, що як парламентер і організатор роботи ОП Єрмак - "на своєму місці".

На думку більшості опитаних LIGA.net нардепів СН, серйозного прогресу щодо Донбасу чекати не варто. "Золотий вік переговорів вже пройшов. Ми заходимо в глухий кут", - вважає один із керівників фракції.

У свою чергу Верещук розуміє логіку і стратегію Єрмака. "Наші ініціативи повинні показати нашим міжнародним партнерам, що не від України залежить мир на Донбасі, як це малює Росія, яка просто тягне час", - вважає нардеп.

Підтверджує слова Верещук і сам Єрмак. "Наша сторона робить все можливе для виконання домовленостей. Ми доб'ємося їхнього виконання, або покажемо всьому світу, хто насправді не хоче закінчення війни на Донбасі", - сказав він LIGA.net.

Однак розраховувати на якийсь результат без поступок нереально, каже ще один керівник СН. "Морально треба готуватися до стіни. Такий-сякий, але це теж мир", - резюмує він.

Читайте також: Єрмак про нормандський саміт: "Не домовимося - побудуємо стіну"

ВІДСТОЯВ КЛИЧКА

У протистоянні з Богданом Єрмак переміг не тільки за увагу президента, але і "відстояв" мера Києва Віталія Кличка, якого екс-голова ОП намагався прибрати з посади. Єрмак зумів переконати Зеленського не звільняти Кличка з КМДА. На знак подяки мер Києва призначив кілька лояльних до Єрмака людей на ключові посади.

Бажання кума голови ОП Миколи Тищенка балотуватися у мери Києва в Слузі народу пояснюють домовленостями з Кличком. "Ми висуваємо кандидата, який гідно програє Кличку у другому турі. А в міськраді наші партії створять коаліцію", - розповів LIGA.net один із керівників фракції СН. І додає: Кличко розуміє, що йому вигідніше співпрацювати з владою.

"Він може з нами воювати, йти на вибори разом із Порошенком. Але ми можемо прийняти закон про столицю і звільнити його з посади голови КМДА", - пояснює співрозмовник.

Не згоден із домовленостями Качура, який наполягає на проведенні праймеріз серед кандидатів від СН і має намір брати в них участь. Також про бажання поборотися за крісло мера Києва заявили ще два нардепи від СН - Олександр Ткаченко та Олександр Дубінський.

Читайте також: Єрмак: Світова слава Віталія Кличка може багато принести Україні

ДОПОМОГА З КАДРОВИМ ГОЛОДОМ

В умовах кадрового голоду Єрмак активно допомагає Зеленському із пошуком людей. Абсолютно всі опитані LIGA.net нардепи констатували, що процес відбору міністрів до нового уряду Дениса Шмигаля проходив за закритими дверима на Банковій. Спочатку кандидатів обирали Єрмак і перший помічник президента Сергій Шефір, а потім президент особисто проводив співбесіду.

За інформацією Дзеркала тижня і журналіста Юрія Бутусова, Єрмак пролобіював призначення Андрія Тарана на пост міністра оборони."Єрмак реалізовує проект примирення України з РФ на Донбасі, і міністр оборони йому потрібен для повного контролю військово-політичної ситуації на Донбасі", - написав Бутусов у Facebook.

У свою чергу Єрмак на питання про Тарана заявив, що підбір міністрів не входить до його обов'язків.

"Президент і Прем'єр обговорюють кандидатури на найбільш важливі посади... Часто або я, або хтось із заступників бере участь у цих нарадах для оперативного надання главі держави потрібної йому інформації і фіксації доручень. Іноді президент може уточнити у нас інформацію щодо того чи іншого кандидата, але підбір кандидатур на посади співробітників різних міністерств не входить до наших обов'язків", - запевнив Єрмак у коментарі LIGA.net.

У Слузі народу у Єрмака небагато нардепів, розповідають співрозмовники у керівництві фракції. До них можна віднести бізнес-партнера в Міжнародній фармацевтичній групі Андрія Задорожнього, кума Миколу Тищенка, главу комітету соцполітики Галину Третьякову і главу правового комітету Андрія Костіна. Останні двоє недавно увійшли до української делегації в ТКГ.

"У ТКГ сидять люди плюс-мінус з його орбіти. Єрмак намагався через Тищенка "вербувати" нардепів, однак не дуже успішно", - розповідає один із керівників фракції СН.

Також Єрмак намагається поширювати свій вплив і на регіони. За його ініціативи були призначені як мінімум троє голів ОДА: Сергій Гайдай (Луганська), Олександр Стаднік (Миколаївська) і Максим Козицький (Львівська).

Крім того, генпрокурор Ірина Венедіктова зізналася, що Єрмак радив їй людей на посади її заступників. Однак, ніхто з них їй не підійшов. За інформацією нардепа Янченко, Венедіктова сама обирала собі заступників. "Можливо, вона зверталася до Єрмака за порадою. Але впевнена, що у неї була можливість проводити самостійну кадрову політику", - відзначає вона.

Частково кадровий дефіцит на Банковій перекривається і самим Єрмаком. Глава ОП досі є членом наглядової ради держконцерну "Укроборонпром".

Читайте російською: 100 дней Андрея Ермака во главе ОП, или Как стать вторым человеком в государстве

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини