RU

Омельченко: Вибори мера Києва відбудуться не раніше грудня

24.07.2012, 10:49
Омельченко: Вибори мера Києва відбудуться не раніше грудня - Фото
Омельченко впевнений, що причина затримки з виборами - відсутність у влади кандидата з високим рівнем підтримки киянами

Голова профільного комітету Ради й двічі міський голова столиці - про божу кару для Києва і майбутні вибори нового градоначальника

В минулому - мер Києва (з 1999 по 2006 рр.), а нині голова комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Олександр Омельченко в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів про те, коли можуть бути призначені вибори нового мера української столиці, а також кому і чому вигідно затягувати процес.

- 12 липня Київрада відправила у відставку Леоніда Черновецького, задовольнивши його заяву. Секретар Київради Галина Герега подала клопотання до Верховної Ради про призначення виборів мера Києва. За процедурою, це клопотання буде розглядати очолюваний вами комітет. Коли буде визначено дату виборів?

- Питання може бути розглянуте комітетом не раніше середини вересня, тому що на початку вересня тільки відновиться після канікул робота Верховної Ради. Теоретично і законодавчо повноваження Черновецького припинилися 25 травня, і вибори повинні були відбутися не пізніше, ніж через тиждень - тобто на початку червня. А оголошувати вибори треба було за 60 днів до цього, ще в березні. Адже всі знали, що повноваження Черновецького підходять до кінця. Але цього не сталося, і це порушення Конституції і закону про місцеве самоврядування. Хоч якось виправити помилку можна було, призначивши вибори на кінець липня - через 60 днів після закінчення повноважень Черновецького. Але й цього не сталося. Ситуацію пояснюють політичною доцільністю. Але там, де наступає політична доцільність, наступає і порушення Конституції.

- На яку дату тепер можуть бути призначені вибори?


- Якщо комітет розгляне звернення Гереги в середині вересня, то Рада зможе прийняти рішення щодо дати до кінця вересня. В такому випадку вибори повинні відбутися через 60 днів з дня прийняття парламентом постанови - це кінець листопада або грудень цього року. В такому випадку, якщо вже порушені терміни виборів міського голови, правильним було б порушити і терміни виборів депутатів Київради і провести одночасне голосування. Тоді бюджет міста на 2013 рік буде формувати вже народно обрана влада, відповідальна і перед киянами, і перед державою. Але я не виключаю сценарію, при якому вибори будуть призначені на кінець березня наступного року. З виборами в Києві відбулася чехарда, єралаш, яких немає більше ніде. Київ опинився фактично позбавлений магдебурзького права - самоврядування. Це, мабуть, єдина в Європі столиця, де фактично ліквідовані районні ради та відсутній і юридично, і фізично міський голова. Це якась божа кара над Києвом і киянами.
Там, де наступає політична доцільність, наступає і порушення Конституції 
- Верховна Рада могла за своєю ініціативою, в обхід рішення Київради, вчасно ініціювати розгляд питання і призначити дату виборів?

- Могла б, але липень-серпень - канікули.

- Але ж можна було зробити це ще в березні, як належить.


- Я згоден. Але парламентська пропрезидентська більшість була не зацікавлена ​​в тому, щоб вибори в Києві пройшли відповідно до Конституції та законів.

- Траплялися такі спроби з боку опозиції, вами особисто?

- Спроби закінчилися нічим. 31 липня відбудеться позачергова сесія Верховної Ради, і я впевнений в тому, що апарат Верховної Ради звернення секретаря Київради Гереги не розгляне і в порядок денний на 31 липня не включить. Тому що, знову-таки, більшість не зацікавлена.

- Чому більшість в цьому не зацікавлена?

- Тому що в Києві немає представника провладних сил, який користувався б довірою киян і міг гарантовано перемогти. Причина одна, і це не секрет.

- Влада очікує, що голова Київської міськдержадміністрації Олександр Попов якимось чином підтягне свій рейтинг?

- Я не знаю, на що вони сподіваються. Але основна причина того, що вибори не були проведені вчасно і невідомо взагалі, коли вони будуть, в тому, що немає у них представника, у якого було б - я не кажу 70%, це пройдений етап, коли я так вигравав вибори, - хоча б 50%. Щоб була підтримка хоча б половини киян.
Київ виявився позбавлений магдебурзького права - самоврядування. Це, мабуть, єдина в Європі столиця, де ліквідовані райради й відсутній і юридично, і фізично мер. Це якась божа кара над Києвом і киянам 
- Ваш комітет зі зверненням Гереги хоча б ознайомився?

- Всього тиждень, як воно зареєстровано в апараті. За процедурою, звернення повинно потрапити спочатку до голови секретаріату парламенту Валентина Зайчука, який направить його в три профільних комітети: в регламентний - який дасть висновок по законності, в бюджетний - з фінансів, і в мій (з питань місцевого самоврядування) - який готує документ і подає його в сесійний зал. Ми готові і теоретично, і практично виконати таку процедуру, але на сьогоднішній день я можу тільки здогадуватися, де знаходиться заява Гереги - вона в апараті, ще не розписана і до мене не попала. І я допускаю, що вона може пролежати без руху аж до вересня.

- Це натяк на те, що клопотання секретаря Київради навмисно затримують в апараті Ради?


- Без сумніву. Вони затримували це штучно і до того, як Герега подала його до парламенту. Його треба було подати, повторюю, ще в березні. І зараз теж затримують, - якщо наступна сесія парламенту відкриється у вересні, то яка вже різниця, зараз Герега подала звернення або у вересні? Все це придумано. Мета - штучно відстрочити призначення дати виборів.

- Ви назвали кілька можливих дат виборів. Що буде рекомендувати конкретно ваш комітет - грудень цього року або березень 2013-го?

- Особисто я прихильник того, щоб вибори відбулися в кінці року. Причому вони повинні пройти одночасно з позачерговими виборами до Київради, щоб у 2015 році увійти в одну колію з усієї України з виборів до органів місцевого самоврядування. Але комітет буде приймати рішення колегіально, і яким воно виявиться в результаті - важко прогнозувати.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини