RU

Яку воду п'ють кияни: якість у кранах і бюветах

04.04.2013, 09:59
Яку воду п'ють кияни: якість у кранах і бюветах - Фото
87a1161287e1b2f5153ec98cfcbb017f.jpg

У паводковий період зростає ризик зараження. Зворотний бік вирішення цієї проблеми - зростання вмісту у воді знезаражувальних хімічних сполук

Київ забезпечується питною водою з трьох джерел - Дніпра, Десни та підземних водоносних горизонтів (промислових артезіанських свердловин). Вся вода перед надходженням у водопровідну систему обробляється реагентами, а дніпровська вода в період паводку ще й озонується. Редакція ЛІГАБізнесІнформ з'ясувала, в які райони столиці подається артезіанська вода, де користуються лише дніпровською або деснянською, куди подають воду змішану, чи потрібно кип'ятити водопровідну воду і чи варто користуватися бюветами.

Що тече з кранів у різних районах Києва

"В основному міська водопровідна мережа закільцьована з метою безперебійної подачі споживачам питної води. Тож у багатьох районах міста люди отримують змішану воду - деснянсько-дніпровську, дніпровсько-артезіанську, деснянсько-артезіанську. Артезіанською водою забезпечуються переважно житлові масиви Оболонь, Троєщина та Мінський", - розповіла ЛІГАБізнесІнформ радник з інформаційної політики підприємства Київводоканал Вікторія Яковлєва.

Лівобережна частина міста і частина правобережжя (Голосіївський, Шевченківський, Печерський і Солом'янський райони) забезпечуються питною водою з Деснянської водопровідної станції. Частина жителів правого берега (Святошино, Борщагівка, Академмістечко, Куренівка, Виноградар) отримує воду з Дніпра.

"У цілому в Києві питна вода розподіляється так: 60% - з Деснянської водопровідної станції, 30% - з Дніпровської водопровідної станції, 10% - артезіанська", - додали в прес-службі підприємства.

Про хлор та інші реагенти

На підприємстві традиційно запевняють, що в передпаводковий період режими очищення та знезараження води реагентами (коагулянти, флокулянти, хлор, аміак) посилюються. Наприклад, на Дніпровській станції навесні додатково застосовуються озонування і аерація води, що дозволяє знизити ймовірність виникнення сторонніх запахів. Контролює якість води міська санепідемстанція та три лабораторії Київводоканалу - рідину перевіряють на відповідність державним санітарним нормам і правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною", затвердженим МОЗ в 2010 році.

Тим часом, екологи говорять, що українські санітарні норми не передбачають перевірку води за десятком важливих показників, що в київських кранах під час паводку тече перенасичена шкідливими речовинами рідина, оскільки Київводоканал посилює заходи із знезараження. Наприклад, в Українському водному суспільстві WaterNet стверджують, що в період водопілля у воді підвищується вміст марганцю, залишкового хлору, органічних речовин. Крім того, для всіх джерел питної води (артезіанські свердловини, колодязі, водогони) в будь-який час року характерно підвищений вміст заліза і марганцю.

До речі, хлорування води, яке в розвинених країнах давно визнано джерелом забруднення, призводить до утворення токсинів, мутагенних і канцерогенних речовин, що надають уповільнений згубний вплив на організм людини. Вчені пов'язують вживання хлорованої води з виникненням онкозахворювань, хвороб травного тракту, серцево-судинними, шкірними захворюваннями, проблемами з волосяним покривом.

Про кип'ятіння і запахах в бюветах

Воду з бюветів у Київводоканалі взагалі пити не рекомендують. Кажуть, що обслуговує їх Київводфонд, але ніхто не може гарантувати, що в сирій воді не містяться небезпечні сполуки. "Вода в бюветах не знезаражується, і говорити, що вона безпечна для здоров'я, що її хімічний і бактеріологічний склад відповідає нормам, ми не можемо. Ми рекомендуємо пити воду з крана. Особисто я взагалі не рекомендую пити воду з бювету - там є небезпечні елементи (наприклад, може бути підвищений вміст заліза), кип'ятінням позбутися таких з'єднань неможливо", - говорить Яковлєва.

"Вода з крана за бактеріологічними показниками повністю відповідає нормам, її не потрібно кип'ятити. Єдине: якщо ви хочете, щоб вивітрився хлор, її слід відстоювати як мінімум 10 хвилин", - додає вона.

Появу цієї весни неприємних запахів в бюветної води фахівці Київводоканалу пов'язують з діями самих киян. Вода видобувається з різних водоносних горизонтів глибиною залягання до 300 метрів, тому запаху мулу там, відзначає Яковлєва, бути не може. "Якби не мили в бюветах собак, не зливали туди воду після миття пляшок та іншу брудну воду, цих запахів могло б не бути. Мені доводилося бачити, як в решітки біля колонок зливали такі відходи, що ставало страшно", - розповідає Яковлєва.

До речі, в Київському еколого-культурному центрі, де скептично ставляться до вітчизняних стандартів якості води, які засновані на радянських ГОСТах, і вимагають перегляду, з цими доводами Київводоканалу згодні. За словами директора центру Володимира Борейка, краще пити воду з водопроводу, ніж з бюветів - якість останньої ніким не контролюється. "Санепідстанція може робити вибіркову перевірку раз на рік, але цього недостатньо - близько 50% води з бюветів забруднено важкими металами та нафтопродуктами", - зауважив еколог.

За статистикою


80% відомих науці захворювань передається з водою. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна десята людина на планеті не має доступу до якісної питної води.

Дві третини українців споживають воду з річок, озер і водосховищ, решта отримують її з підземних джерел. Основним джерелом питної води в країні залишається Дніпро.

За даними Українського державного науково-дослідного інституту УкрВОДГЕО, 69% всієї питної водопровідної води не відповідає встановленим санітарним нормам. У зону найкритичніших регіонів з точки зору якості води входять Одеська, Донецька, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська і Миколаївська області. Населення цих областей часто п'є технічну воду, відхилення від норми якою часом досягають 80%.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини