RU

Київ у диму. Що відбувається з повітрям і чому це навряд чи зміниться

21.10.2019, 17:38
Київ у диму. Що відбувається з повітрям і чому це навряд чи зміниться - Фото
Фото: depositphotos.com

У рамках асоціації Україна - ЄС офіційний Київ зобов'язався розробити моніторинг і план усунення забруднень. Але цього не відбувається

Останні дні більшість киян помічають високий рівень туманності вранці, котрий потім розсіюється до смогу й димки. Коментарів від місцевої влади з цього приводу мінімум. В уряді кажуть, що офіційних даних поки немає, будуть розбиратися. Що все-таки відбувається зі столичним повітрям і як можна змінити ситуацію, - коротко пояснює LIGA.net.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ. Минулого тижня жителі столиці почали бити на сполох у соціальних мережах через появу смогу. Спеціальні додатки фіксували підвищений рівень забруднення повітря в Києві. Згідно з даними сайту Windy, над Україною зараз найвища концентрація чадного газу (СО) у світі, яку можна порівняти з промисловими районами Китаю. Сайт Saveecobot, який використовує всі відкриті дані, в тому числі реєстр по оцінці впливу на навколишнє середовище, фіксує шкідливий рівень якості атмосферного повітря. За даними сайту, практично у всіх районах столиці на даний момент рівень забруднення може викликати дискомфорт при диханні у чутливих людей. А людям із захворюваннями серця краще не перебувати в районі проспекту Науки - тут зафіксовано найвищий рівень забруднення в Києві.

Експерт аналітичного центру CEDOS Іван Вербицький зазначає, що подібні додатки використовують дані з датчиків забруднення повітря, які можна підключати до системи абсолютно кожному. "Ці датчики іноді критикують, мовляв вони сприймають росу як забруднення. Однак, система збирає в себе всі датчики, які є. У систему включені датчики різної якості, виробника та вартості. Тому вони не можуть усі одночасно помилятися", - повідомив він у коментарі LIGA.net.

Читайте також: У Європі через брудне повітря передчасно померли 400 000

З ЧИМ ЦЕ ПОВ'ЯЗАНО. Зараз активний сезон масового опадання листя, у зв'язку з чим українці згадують про погані традиції - палити листя. Як зазначає управління екології Київської міської державної адміністрації, при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. "Наприклад, тліюче листя й трава без доступу кисню виділяють бензопірен. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - одні з найбільш отруйних для людини речовин", - повідомили в управлінні у Facebook.

До всього цього ще додається погодний фактор, уточнює синоптик Наталія Діденко. "Уже тривалий час над Україною переважає антициклональний характер погоди, коли опади малоймовірні, вітер або слабкий, або взагалі штиль", - написала вона у Facebook. За її словами, навіть від одного невеликого багаття в умовах антициклону і штилю дим поширюється на величезну територію району й горизонтально, і вертикально. Діденко додала, що найближчим часом розраховувати на зміну синоптичної ситуації не доводиться.

Не варто забувати й про проблему мегаполісів і промислових міст, вважає аналітик CEDOS Іван Вербицький. "У Києві 70-80% забруднення становлять автомобілі та їхня кількість зростає, тому що місто не може забезпечити жителів нормальним громадським транспортом", - зазначив він у коментарі LIGA.net.

Читайте також: Енергетика АЕС повільна й дорога для порятунку клімату: доповідь

ЩО З ЦИМ РОБИТИ. За словами прем'єр-міністра Олексія Гончарука, офіційних даних, які б давали підстави вважати, що в Україні відбувається щось аномальне з повітрям, зараз немає. Проте, держава і звичайні громадяни в змозі зробити так, щоб подібні проблеми не виникали в майбутньому.

Перше - контролювати, щоб люди не спалювали листя. На думку Вербицького, у держави в особі Міністерства внутрішніх справ і підконтрольного йому ДСНС є необхідні механізми. Хоча, можливо, не досить ефективні, оскільки максимальний штраф за спалювання листя - 1700 гривень. "Якщо говорити про виробничі забрудненні, то можна домогтися, щоб виробництво здійснювалося відповідно до екологічних стандартів", - повідомив експерт LIGA.net.

За його словами, система моніторингу забруднення повітря в Україні дуже застаріла. "В рамках угоди про асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов'язання адаптувати цю систему до європейських стандартів до 2019 року. А 2019-й уже закінчується", - зазначає Вербицький.

"Європейська стратегія передбачає, що крім вимірювання, держава розробляє план усунення забруднення. Але ніхто нічого з цим не робить", - резюмує аналітик.

Як убезпечити себе від шкідливого впливу забрудненого повітря - читайте тут

Читайте матеріал російською: Киев в дыму. Что происходит с воздухом и почему это вряд ли изменится

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини